تولید/فناوری لوازم آرایشی مبتنی بر جلبک که از خروج ارزهای خارجی بزرگ جلوگیری می کند

گروه استان های خبرگزاری آنا; شرکت دانش بنیان پوشگران سبز ایرانیان واقع در مرکز نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس از سال 1395 تا 1396 فعالیت کشت جلبک خود را در فاز آزمایشگاهی و نیمه انبوه با تولید ماسک، ژل آکنه، کرم جوان کننده جلبک آغاز کرد. ، ژل جوان کننده جلبک، ضد آفتاب، کرم روشن کننده، کرم آبرسان و تونر.

خبرنگار خبرگزاری آنا برای روشن شدن فعالیت ها، حوزه های کاری، برنامه های آتی، محصولات تولیدی و … گفت وگویی از فیاضی گرفته است که در ادامه می خوانیم.

آنا: در مورد نقشه برداران اقیانوس سبز ایرانی و حوزه کاری آنها توضیح دهید.

فیاضی: شرکت دانش بنیان ایرانی Green Ocean Explorers مستقر در خانه نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی بر پایه جلبک به عنوان نمونه آزمایشگاهی و با استفاده از پودر یا عصاره جلبک دریایی فعالیت می کند. به همین دلیل ما کار خود را در زمینه جلبک شروع کردیم زیرا شرایط آب و هوایی و آب و هوایی ایران برای پرورش ریزجلبک بسیار مناسب است.

با توجه به خط ساحلی 1800 کیلومتری ارزش و ثروت آفرینی که ایران را احاطه کرده است، ظرفیت بالایی در تولید محصولات دریایی مانند جلبک دریایی دارد که می تواند نقش موثری در رونق اقتصادی کشور داشته باشد.

ریزجلبک‌ها موجودات تک سلولی هستند که در آب‌های شیرین و محیط‌های دریایی رشد می‌کنند و از فتوسنتزکننده‌های اصلی و تولیدکنندگان اولیه هستند که نقش مهمی در تولید اکسیژن دارند و ترکیبات مغذی غنی تولید و ذخیره می‌کنند.

اهمیت جلبک ها به دلیل وجود مقادیر زیادی آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، رنگدانه ها، پروتئین ها، پلی ساکاریدها، لکتین ها، کاروتنوئیدها، فیکوبیلین ها، ترکیبات ضد سرطان و تومور، آنتی بیوتیک ها و ترکیبات ضد ویروسی است و در تولید مواد غذایی، افزودنی های غذایی، نوشیدنی ها و … لوازم آرایشی و ضد عفونی کننده هایی که حاوی اسیدهای چرب غیراشباع با زنجیره بلند هستند که برای انسان، دام و آبزیان مفید است.

  منطقه آزاد با جذب سرمایه گذاران واقعی - تفکر مدرن - در حال رشد است

از آنجایی که انواع جلبک ها را می توان در محیط های آبی دریا و رودخانه و همچنین در شرایط گلخانه ای کشت کرد. بنابراین می توان کشت آنها را در تمام فصول سال و در سطح وسیعی انجام داد که در مقایسه با کشت گیاهان بلند که وابسته به مکان و زمان خاصی هستند مقرون به صرفه است. مزیت رشد ریزجلبک ها نسبت به گیاهان عالی در رشد در محیط آبی دریا و رودخانه و در شرایط گلخانه ای، با توجه به بحران کم آبی در کشور، نیاز به آب شیرین کمتری دارد.

سهم اندک تولید داخلی از تولید جلبک 58 میلیون دلار است

ایران از نظر آب و هوا و شرایط آب و هوایی و وجود دریا و سواحل وسیع در شمال و جنوب کشور یکی از بهترین مکان‌های پرورش جلبک دریایی در جهان است. کشورهایی مانند آلمان، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و هند فعالیت های گسترده ای در زمینه کشت جلبک و تولید محصولات جانبی آنها انجام می دهند که سهم قابل توجهی از تولید و اقتصاد را به خود اختصاص داده اند.

در چند سال گذشته در ایران موضوع پرورش جلبک دریایی مورد توجه قرار گرفته است و از آنجایی که پرورش جلبک دریایی برای پردازش و برداشت مناسب نیاز به تخصص دارد. بنابراین انجام این فعالیت نیازمند افرادی است که در این زمینه متخصص باشند.

آنا: چه موفقیت هایی در این مسیر داشته اید و چه دستاوردهایی داشته اید؟

فیاضی: تولید صابون، تونر، ماسک و ژل ضد جوش از جلبک که دارای خاصیت روشن کنندگی و بستن منافذ باز پوست، رفع آکنه و جوان کننده و شاداب کننده پوست و همچنین تولید ضد آفتاب، کرم روشن کننده و کرم مرطوب کننده می باشد. خواص آبرسانی، روشن کنندگی و شادابی پوست و برگزاری دو وبینار آموزشی در زمینه پرورش جلبک دریایی یکی از مهم ترین فعالیت های کاوشگران اقیانوس سبز ایرانی است.

  تمرکز ایران و هند بر گسترش روابط دوجانبه

سهم اندک تولید داخلی از تولید جلبک 58 میلیون دلار است

محصولات مذکور از پودر جلبک یا عصاره جلبک، عصاره ها، روغن های گیاهی (همیشه سبز، بابونه، شیرین بیان، بهارنارنج، اسطوخودوس، کره کاکائو، کره شی و…)، ویتامین E، ویتامین B، کلاژن، الاستین، ویتامین A تشکیل شده است. و … استفاده می شود.

نیاز سالانه کشور به استفاده از جلبک (آبزی پروری، دام و طیور، لوازم آرایشی و مواد افزودنی غذایی) 250 تن در سال است که تنها 50 تن آن توسط شرکت های داخلی تولید و مابقی از کشورهای دیگر وارد می شود. بنابراین نیاز به کار در این زمینه بسیار زیاد است. سهم واردات جلبک دریایی در ایران 58 میلیون دلار در سال و سهم تولید داخلی 3.6 میلیون دلار است.

آنا: آیا شرکت شما نقشی در درآمدزایی خارج از شهریه دانشگاه داشته است؟ و آیا دانشگاه در فعالیت شما سهمی دارد؟

فیاضی: اگر محصولات تولیدی به مرحله تولید انبوه برسد، سهمی از تولید محصولات برای دانشگاه در نظر گرفته می شود.

آنا: محصول شرکت شما چگونه پاسخگوی نیاز مردم و کشور است؟

فیاضی: از آنجایی که هر ساله هزینه های زیادی صرف واردات محصولات بهداشتی و آرایشی به کشور می شود که اکثر آنها حاوی ترکیبات شیمیایی و مضر هستند و با قیمت چند برابر در کشور به فروش می رسند، تولید و ساخت محصولات گیاهی و بهداشتی نیز می تواند کمک به سلامت مردم و جلوگیری از خروج ارز زیاد از کشور. باید در نظر داشت که هر تولیدی که در کشور انجام شود باعث ایجاد اشتغال و توسعه علم برای هموطنان خواهد شد.

آنا: از کمبودها و خلأهای موجود در تجاری سازی محصولات فناوری چه می دانید؟

  پوتین تصمیم گرفت به اوکراین حمله کند

فیاضی: تجاری سازی محصولات فناورانه نیازمند حمایت کارکنان سازمان ها، صندوق ها و موسسات اقتصادی برای حمایت مالی است. از آنجایی که این طرح در استان هرمزگان و شهر بندرعباس در حال اجراست، همکاری سازمان غذا و داروی استان هرمزگان برای اخذ مجوز الزامی است.

سهم اندک تولید داخلی از تولید جلبک 58 میلیون دلار است

تاکنون هیچ گونه حمایت مالی برای راه اندازی کارگاه و اخذ مجوز از نهادهای مربوطه برای کمک به شرکت ما صورت نگرفته است. در ابتدای کار انتظار حمایت از سوی مسئولان را داشتیم. اما بعداً متوجه شدیم که توقعات بیهوده بوده است چرا که با وجود نامگذاری سال «تولید دانش‌بنیان، اشتغال‌زا»، هیچ کمک و حمایتی از مسئولان دریافت نکردیم.

رشد و شکوفایی مراکز رشد واحدهای فناور نیازمند تغییر ذهنیت و نگاه بسته و سنتی و حمایت همه جانبه از سوی همه نهادها و سازمان هاست و این امری نیست که بتوان با چند جلسه تشریفاتی و شعار به آن دست یافت.

انتهای پیام/4121/4062/

دیدگاهتان را بنویسید