توصیه رئیس قوه قضائیه به زندانیان مرخصی

توصیه رئیس قوه قضائیه به زندانیان مرخصی

بر اساس گزارش ها اعتدال به گفته قوه قضائیه؛ دستورات حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی به مقامات قضایی، دادسراها و بازپرسان سراسر کشور در خصوص نحوه برخورد با زندانیان و متهمان در آستانه اعیاد مذهبی و نوروزی / از بازداشت متهمانی که تکلیف قانونی برای آنها وجود ندارد. حبس حتی برای یک شب.از تعدادی از اسناد و مدارک تشکیل شده توسط متهمان که ارزش و ارزش آنها تردیدی نیست خودداری شود تا مخل روند ضمانت و آزادی متهم و متهمانی که دارای هیچ اجباری برای بازداشت شدن، حضور در روزهای پیشرو و تعطیلات وقت خود را با خانواده خود بگذرانید

محسنی اجایی امروز (دوشنبه 8 اسفند) در جلسه شورای عالی قضایی با تبریک اعیاد مبعث و خاتمی مرتبت مصطفی مصطفی (ص) گفت: این است که همه از جمله دولت برای آنها باید مراقب مسئولان در نیروهای مختلف و همچنین متن مردم باشند.

بر همین اساس رئیس قوه قضائیه با اشاره به در پیش بودن ایام و اعیاد مذهبی و ملی همچون رجبیه، شعبانیه، نوروز و متعاقب آن ماه مبارک رمضان، گفت: در این ایام و اعیاد برای تقویت و تثبیت فضای تعامل، همکاری و همیاری صورت می گیرد. مهربانی، شفقت و صداقت در جامعه باید با نهایت تلاش مسئولان و مردم دنبال شود و آرمان جامعه ای عاری از بی عدالتی، دروغ، تهمت و رذالت در کشور اسلامی ما بیشتر عینی شود.

رئیس قاضی با اشاره به روزهای آتی در آستانه اعیاد مذهبی و نوروز، چهار دستور مشخص را به مقامات قضایی از جمله روسای قوه قضائیه، دادسراها و بازپرسان صادر کرد تا زمینه را برای ارتقای امنیت عمومی فراهم کنند.

  گروگان گیری در ایلام + فیلم و عکس

«کمک به نیروهای انتظامی و امنیتی برای ارتقای امنیت شهروندان و جلوگیری از سرقت در ایام تعطیل»، «عدم اعطای مرخصی و شرایط دلسوزانه به محکومان سابقه دار و برهم زدن امنیت و آرامش جامعه»، «توجیه محکومان و بازداشت شدگان». مرخصی مربوط به امنیت عمومی جامعه در ایام تعطیلات پیشرو.

رئیس قوه قضائیه در این خصوص تاکید کرد: بخشش و رحمت مجرمان با سابقه و مخل امنیت و آرامش جامعه ظلم به مردم است.

وی همچنین در ادامه جلسه امروز شورای عالی قضایی، نحوه برخورد با زندانیان و متهمان را با توجه به ایام تعطیلات مذهبی و نوروزی در پیش رو به مسئولان قضایی، دادستان ها و بازپرسان سراسر کشور دستور داد و گفت: متهمانی که هیچ گونه تکلیف قانونی برای بازداشت ندارند. و تهدیدی برای مردم و جامعه نباشد، باید از آنها پرهیز شود و تدابیری اتخاذ شود تا متهمان بتوانند در اسرع وقت ضامن و تودیع وثیقه را حتی یک شبه به بازداشتگاه ها یا زندان ها بیاورند.

در این راستا رئیس قاضی به دادستان ها، بازپرسان و سایر ضابطان ذیربط قضایی توصیه کرد: از استناد به کارشناسی این اسناد و مدارک تشکیل شده توسط متهم که ارزش و ارزش آن ها تردیدی وجود ندارد، خودداری کنند و از این رو در مرحله صدور قرار وثیقه و آزادی قرار نگیرند. متهمان نگران نباشند و متهمانی که الزامی به بازداشت ندارند روزهای پیشرو و تعطیلات را در کنار خانواده خود بگذرانند.

«توزیع سریع پرونده ها با مشمولان» از دیگر دستورات قاضی خطاب به مراجع قضایی ذیربط در خصوص ایام تعطیلات مذهبی و نوروزی پیش رو و همچنین حفظ حقوق متهمان و محکومان است.

  اقدام غیرمنتظره یک ورزشکار ایرانی برای پناهندگی در اروپا خروج از اردوی تیم ملی قبل از فینال جام جهانی - اندیشه معاصر

شورای عالی قضایی در ادامه جلسه امروز، معاونت راهبردی قوه قضاییه را موظف کرد تا با کمک و حمایت سایر قوه قضائیه با توجه به رعایت سند و قانون تحول قضایی، ارزیابی جامع و دقیقی از عملکرد کل قوه در سال 1400 ارائه کند. آیین نامه ها و دستورالعمل های موجود سعی کنید نقاط قوت و ضعف قوه قضائیه را برای ورود به سال 1401 شناسایی کنید.

رئیس قوه قضاییه افزود: همچنین معاونت راهبردی با توجه به رویکردهای کلان قوه قضائیه، سیاست های دولت سیزدهم، قوانین و مقررات موجود، محتوای بودجه 1401 قوه قضاییه و همچنین قابل پیش بینی است. موضوعات، سیاست‌ها و برنامه‌ها برای تدوین این بسته از سیاست‌ها و رویکردها برنامه‌ریزی می‌کند تا بدین ترتیب قوه قضائیه در سال 1401 با تمرکز بر استراتژی کلان و یک برنامه هدفمند آغاز به کار کند.

محسنی اعجایی خطاب به قوه قضائیه و دستگاه های اجرایی تاکید کرد: تا جایی که امکان دارد اهتمام داشته باشند تا قبل از پایان سال پرونده اعم از بزرگسالان و خردسالان تکمیل و به روز رسانی شود قوه قضاییه نیز باید متزلزل شود و مدیریت مسائل امسال نیز متزلزل شود. نباید به سال آینده موکول شود.

رئیس قاضی در پایان اولین بخش از جلسه امروز شورای عالی قضایی، اقدامات خالصانه قوه قضائیه را در ارائه خدمات به مردم ارزیابی و به معاونت مالی و پشتیبانی وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور داد تا نوروز و ماه مبارک رمضان پیش رو را در نظر بگیرد. همکاران و کارمندان حداکثر تلاش را می طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید