تورم در ترکیه به 81 درصد رسید

1089987 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، پیش بینی می شود تورم ترکیه در این ماه حدود 81 درصد و در پایان سال 2022 به 70 درصد کاهش یابد. قیمت بالای انرژی و کالاها در جهان و کاهش ارزش لیر همچنان رو به افزایش است. قیمت در ترکیه

تورم در ترکیه از پاییز گذشته، زمانی که لیر پس از کاهش تدریجی نرخ بهره به 14 درصد توسط بانک مرکزی ارزش خود را از دست داد، رو به افزایش بوده است.

مشکلات اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین و تداوم ضعف پوند منجر به افزایش بیشتر قیمت ها در سال جاری شده است. پوند در سال گذشته 44 درصد از ارزش خود را از دست داد و امسال 27 درصد کاهش یافت.

نظرسنجی رویترز از 10 موسسه تحقیقاتی نشان داد که میانگین تورم سالانه در ماه جولای در ترکیه 80.50 درصد بوده است. پیش بینی این موسسات بین 79.45 تا 82.50 درصد متغیر است.

این بالاترین رقم تورم از آگوست 1998 است، زمانی که تورم سالانه به 81.4 درصد رسید و ترکیه در تلاش بود به چندین دهه تورم بالا پایان دهد.

میانگین تورم ماهانه این نهادها 2.90 درصد یعنی بین 2.28 تا 4 درصد پیش بینی شده بود. پیش بینی می شود تورم تا پایان امسال 70 درصد کاهش یابد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که بر اساس طرح جدید اقتصادی تورم کاهش خواهد یافت. این برنامه برای تقویت تولید و صادرات و دستیابی به مازاد حساب جاری، نرخ بهره پایین را در اولویت قرار داده است.

اردوغان گفت انتظار می رود تورم تا فوریه و مارس سال آینده به سطح قابل قبولی برسد. بانک مرکزی ترکیه پیش بینی تورم خود را در پایان سال 2022 به 60.4 درصد افزایش داد. این بانک پیشتر این رقم را 42.8 درصد اعلام کرده بود.

  کنایه داغ فرهاد مجیدی به سرمربی پرسپولیس - تفکر مدرن

قانونگذاران و اقتصاددانانی که مخالف برنامه های اردوغان هستند، اعتبار گزارش اداره آمار ترکیه را زیر سوال برده و می گویند که تورم بسیار بالاتر از آمار رسمی است.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید