توجه داشته باشید انجمن های علمی توسط اداره حسابرسی ملی برای حسابرسی شرکت های دولتی کمک می شوند

1083598 فقط خبر

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، جمعی از فعالان و دبیران اتحادیه های انجمن های علمی – دانشجویی در خرداد ماه 1401 با مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور دیدار و گفت و گو کردند. لزوم همکاری تشکل های علمی با دیوان محاسبات کشور و شفافیت و نظارت بر دستگاه های اجرایی از مهمترین محورهای این نشست بود.

محمدرضا مهدوی دبیر کمیته انتشارات اتحادیه انجمن های علوم سیاسی به نمایندگی از اتحادیه انجمن های علوم سیاسی در این نشست حضور یافت. وی در یادداشتی به ضرورت برگزاری این نشست، دستاوردهای این حوزه و چشم انداز آینده آن اشاره کرد.

با توجه به اینکه مهرداد بذرپاش در 3 سال گذشته ریاست دیوان محاسبات کشور را برعهده داشته، اتفاقات و اتفاقات مثبتی در آن رخ داده است که قابل تقدیر است. یکی از این تحولات تسریع در روند ارائه بودجه بود. در دوره های قبل، معمولاً گزارش های مربوط به اعتبارات زمانی که مجلس بودجه سال بعد را تصویب می کرد، به مجلس می رسید.

به عنوان مثال گزارش کسر بودجه 1399 در دی یا بهمن 1400 به مجلس رسید و در دی و بهمن 1400 مجلس نیز بودجه 1401 را تصویب کرد. بنابراین عملاً ناکارآمد بود.

یکی از نکات مثبت ارسال سریعتر گزارشات است. در سال های گذشته مهر و پارسال در شهریور تصویب شده بود. گزارش نهایی در تیرماه سال جاری منتشر خواهد شد.

هنگامی که گزارش در ماه ژوئیه یا سپتامبر ارائه می شود، یک نسخه نیز برای دولت ارسال می شود. یعنی زمانی که نه دولت حتی بودجه سال قبل را نوشت و نه مجلس آن را بررسی کرد. در این صورت نمایندگان می توانند گزارش کسورات را ببینند و آنچه را که می خواهند در بودجه سال آینده اجرا کنند.

  دوشان ولاهوویچ خانه کریستیانو رونالدو را تحویل گرفت / DV7 در عمارت CR7 / عکس های این خانه جذاب با نمایی از شهر را ببینید - تفکر معاصر

رویداد بعدی در این بحث، حسابرسی فعالیت شرکت های دولتی بود. در دوره های قبل دادگاه و حتی مجلس بودجه شرکت هایی را که دولت بیش از 50 درصد در آنها سهام داشت بررسی می کرد اما اگر 49 درصد بود اصلا در مجلس یا دادگاه مطرح نمی شد. این در حالی است که اخیراً در دستور مقام معظم رهبری آمده است که دولت حتی اگر یک درصد یا 10 درصد در شرکت سهامی داشته باشد، به همان میزان بودجه شرکت را بررسی می کند. این یک اتفاق مثبت دیگر بود.

اما با توجه به لزوم مراجعه تشکل های دانشجویی به دیوان محاسبات کشور و گفت و گو با رئیس دیوان محاسبات، صحبت از شرکت های دولتی است که بودجه آنها در حال حاضر در حال بررسی است و به طور کلی کارشناسانی که در آنجا حضور دارند بررسی نمی شود. آشنایی با بسیاری از قوانین که در زمینه گزارشگری و مسائل مالی شناخته شده نیست و منشا مشکلات است.

در این راستا یکی از ظرفیت های انجمن های اسلامی همکاری با دیوان در این زمینه بود. با کمک دادگاه تعدادی کارشناس و مدرس از طریق انجمن های علمی برای این شرکت ها و کارشناسان آنها معرفی و آموزش می بینند و این آموزش باعث می شود که هر دو کار خود را به درستی انجام دهند و بازرسی دادگاه به طور همزمان انجام شود.

انجمن های علمی و به طور کلی اتحادیه های آنها در بسیاری از موارد نخبگان علمی این حوزه هستند. در دانشگاه ها با دو نوع سازمان مواجه می شوید. یک سری تشکل های سیاسی وجود دارد که برخی از آنها اصلاح طلب و برخی اصولگرا هستند و گرایش های سیاسی دارند. و انجمن های سیاسی و دفتر تحکیم وحدت و مانند آن.

  با پیوستن به شانگهای به زیرساخت های اقتصادی آسیا متصل شدیم

اما شما یکسری تشکل های علمی دارید که دانشجویان نخبه در آن انجمن های علمی تشکیل می دهند و انتخابات برگزار می کنند و در آن فعالیت می کنند. کارمندان تاکنون همواره تشکل های سیاسی را ارزیابی کرده اند و این تشکل های سیاسی بوده اند که در همه جا حضور دارند و این باعث شده رویه هایی که در کشور وجود دارد، ارتباطی که کارمندان با دانشگاه دارند به همین موارد سیاسی محدود شود. .

تشکل های علمی در دو سال اخیر روندی را آغاز کرده اند و با دستگاه های مختلف حاکمیتی چه در مجلس و چه در دولت در ارتباط هستند و کار کارشناسی و علمی دریافت می کنند.

یکی از این نهادها دیوان محاسبات کشور است که در رویه جدید با کلیه شرکت های دولتی، شرکت های دولتی در موضوعات و حوزه های مختلف کاری سروکار دارد. شرکت های داروسازی، برق و محیط زیست، اما همگی برای داشتن تجربه در ممیزی عملکرد این شرکت ها به تخصص نیاز دارند.

حسابرس دادگاهی که مثلا حقوق خوانده است، نمی تواند در مورد کار یک شرکت داروسازی اظهار نظر کند. او به یک مشاور یا کارشناس دانشگاهی متخصص در همان زمینه نیاز دارد تا از دانش آنها بهره مند شود. این یکی دیگر از حوزه‌هایی بود که در آن لازم بود دیوان بتواند با جامعه دانشگاهی ارتباط برقرار کند و از نخبگان علمی استفاده کند.

با توجه به نتایج و دستاوردهای این جلسه مقرر شد ابتدا مرکز نوآوری و خلاقیت دیوان محاسبات کشور با همکاری اتحادیه های انجمن های علمی ایجاد شود و این مرکز دقیقاً همان وظایف و کاستی هایی را که تعیین شده بود پوشش می دهد.

  ادامه خدمت سربازی زائران اربعین تا بازگشت کامل به کشور

یکی از نتایج راه اندازی این مرکز این است که دانشجویانی که در رشته های مختلف در اتحادیه های علمی حضور دارند از طریق این مرکز به دادگاه متصل شده و نظرات کارشناسی آنها به مرکز منتقل می شود.

در مصوبه سال 1376 همه دستگاه های اجرایی مشمول بند 5 قانون خدمات کشوری موظف شدند شورایی از معاونین جوان داشته باشند، اما در دولت قبل این امر اعمال نشد، اما در دولت سیزدهم ماه مبارک رمضان، ضیافت ضیافت دانشجویی با ریاست جمهوری برگزار شد. دانشمندان خواستار اجرای آن شدند.

در ادامه جلسه آیت الله رئیسی بخشنامه ای به دستگاه های اجرایی دادند مبنی بر اینکه شورای یاوران جوان در دستگاه های مشمول ماده 5 تشکیل شود که البته یکی از آنها دیوان است.

البته اینکه کجا اعمال می‌شود، کجا نمی‌شود جای بحث دارد و هنوز خیلی از دستگاه‌ها آن را اجرا نکرده‌اند و کاری که ما انجام می‌دهیم این است که به دستگاه می‌رویم و با مسئولان صحبت می‌کنیم که این مصوبه که از سال 97 اجرا شده است. روزنه‌ای که می‌توانست دانش‌آموز جوان را از ارتباط با مقامات و سازمان‌های دولتی مسدود کند، تحمیل خواهد شد.

یکی از این نهادها و ارگان ها دیوان محاسبات کشور است که این موضوع را به آن ارجاع دادیم و مقرر شد شورایی از دستیاران جوان دیوان محاسبات کشور تشکیل شود که در آن از تمامی نخبگان علمی رشته های مختلف استفاده شود. این یکی دیگر از دستاوردهایی بود که انشاالله برای رسیدن به آن تلاش می کنیم.

انتهای پیام/4167/

دیدگاهتان را بنویسید