توجه داشته باشید آنچه در مذاکرات مهم است

1026515 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، به نقل از رسانه ها، علی باقری و انریکه مورا پس از حدود سه ماه بالاخره پای میز مذاکره نشستند تا تکلیف برجام را انجام دهند.

مذاکرات در قطر زمانی از سر گرفته شد که جوزف بورل (نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی) هفته گذشته وارد تهران شد و گزارش شد که پیام مهمی در مورد ایران (پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا!)

در شرایطی که برخی از تحلیلگران غربی معتقدند زمانی که مکانی مانند دوحه یا مسقط برای مذاکره بین تیم ایران و تیم حریف انتخاب می شود، نقطه شروعی برای متقاعد کردن دو طرف است، رسانه ها مذاکره با قطر را به عنوان یک ابزار چانه زنی می دانند. هدف بالاتر بار مذاکره مستقیم با ایالات متحده است.

این در شرایطی است که برخی رسانه های کشور معتقدند اگرچه راهبرد جمهوری اسلامی هرگز خروج از میز مذاکره نبوده است، اما آغاز مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در قطر پیام نادرستی به کشور مقابل می دهد.

اما به گفته نگارنده، این بار محل مذاکره یا طرف مذاکره اهمیت چندانی ندارد.

به گفته مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایرانی که معتقد است آمریکا باید ایران را برای اجرای کامل توافق متقاعد کند، به نظر می‌رسد دیگر زمان بستن میز مذاکره در مراحل پایانی مذاکرات و تصویب قانون سه‌گانه فرا نرسیده است. تحریم های اینارا، کاتزا و ایسا مانع اجرای هرگونه توافق آمریکا شده و مانع اجرای آن خواهند شد.

به زبان ساده؛ موضوع اصلی محل مذاکرات نیست که به اعتقاد ما یک تحول مثبت از وین تا قطر ماه است. بلکه تجربه شکست آمریکا و اروپا و شکست آمریکا و اروپا چیزی است که نباید فراموش شود.

  خبر خوش برای هواداران استقلال/ مدافع مدافع آبی پوشان به تمرینات بازگشت - اندیشه معاصر

در واقع اگر به سخنان رهبری رجوع کنیم، متوجه می‌شویم که هر وقت آمریکا تحریم‌ها را لغو کرد تا از منافع اقتصادی ایران جلوگیری کند. او اطمینان داد که از برجام خارج نمی شود و حرف های آمریکا را در عمل بررسی کردیم، اکنون ایران باید به تعهدات خود عمل کند و نیازی به مذاکره بیشتر نیست.

در پایان باید گفت چیزی از این دور مذاکرات باقی نمانده است که طرفین از آن بی خبر باشند و از میان تحریم های سپاه، قرارگاه خاتم و نیروی قدس، حداقل اتحاد. تحریم های دولت ها باقی خواهند ماند، اما ایران نیز سهم قابل توجهی از امتیازات را دریافت خواهد کرد. و این بدان معناست که قبل از نشستن بر سر میز مذاکره، مستقیماً از طریق پیام توافقات انجام می شود و همان بحث بررسی و مراقبت از تکرار نشدن جنایات آمریکایی ها باقی می ماند.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید