توافق نهایی یا موقت

توافق نهایی یا موقت

بر اساس گزارش ها اعتدالمیخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد روز یکشنبه با اشاره به نشست هیات‌های ترویکای اروپایی ایران در توئیتر نوشت: با هم یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین موضوعات در دستور کار مذاکرات وین را مورد بحث قرار دادیم. روسیه و چین …

اولیانوف بدون تعمیق موضوع مهم و پیچیده گفت: «ما پیشرفت هایی داشته ایم.

در حالی که روسیه، یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل، بر پیشرفت در مذاکرات اصرار دارد، کشورهای اروپایی و ایالات متحده همچنان بر مهلت و زمان محدود برای مذاکرات یا در سناریویی دیگر، «توافق موقت»، البته در موارد مختلف، اصرار دارند. یک بار در روز تشکیل می شود.

تیم مذاکره کننده ایرانی از همان ابتدای آغاز مجدد مذاکرات تاکید کرد که مذاکرات باید روند معقول و منطقی داشته باشد و مذاکرات تحت فشار به هر نحوی مردود بوده و نتیجه معکوس خواهد داشت و تاکنون بر این موضع پافشاری می کنند. .

به گفته برخی رسانه ها، پیشنهاد توافق موقت حتی از سوی رئیس جمهور روسیه به عنوان پیشنهاد کشورهای اروپایی و آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور کشورمان مطرح شد، اما پاسخ ایران به این پیشنهاد منفی است. بنابراین اگر برخی کشورها به بهانه های مختلف بخواهند بر روند مذاکرات تأثیر بگذارند، به خصوص مذاکره کنندگان ایرانی که امتیاز بیشتری بگیرند یا امتیاز کمتری بدهند، این تلاش بی فایده است.

کشورهای غربی از همان ابتدای مذاکرات به انواع سنگ اندازی ها در جریان مذاکرات متوسل شده اند تا ایران را در بین جامعه جهانی به عنوان یک نابودکننده مذاکرات و شکست برجام معرفی کنند، اما این اقدامات تاکنون بی نتیجه بوده است. . این کشورها در آخرین تلاش خود سعی می کنند برنامه هسته ای ایران را خطرناک جلوه دهند یا القا کنند که برجام به دلیل فعالیت های هسته ای ایران در خطر است و در عین حال مسئول شرایط فعلی هستند و برجام، آمریکا و متحدانش را متزلزل می کنند. اروپایی

  هیچ راهی در این روستای عجیب و غریب وجود ندارد - تفکر مدرن

در عین حال، به نظر می رسد مذاکرات بدون مشکل پیش می رود و هر چهار متن مذاکره به طور همزمان در حال بررسی هستند. ایده ها و پیشنهادات برای حل اختلافات کم کم به متن تبدیل می شوند تا متون بدون خط و خش روی میز قرار گیرند. با این حال، برخی از مسائل نیازمند تصمیمات سیاسی است.

گفتنی است مذاکرات در وین در سطح معاونان وزیر امور خارجه ایران و 1+5 در دیدارهای دوجانبه و چندجانبه ادامه دارد.

در یکی دو روز گذشته موضوع راستی‌آزمایی و مسائل هسته‌ای مورد بحث طرف‌های مذاکره قرار گرفت و جلسات کارشناسی روز شنبه عمدتاً به موضوع هسته‌ای و سایر بخش‌ها در پیوست دوم مورد بررسی قرار گرفت.

از ابتدای مذاکرات، کشورهای اروپایی بیشتر بر موضوع هسته ای و اقدامی که ایران در ازای لغو تحریم ها باید انجام دهد، متمرکز شده اند، بنابراین مذاکرات در این زمینه اغلب بر روی ایران و سه کشور متمرکز است. اتفاق افتاد، اگرچه سایر کشورها از نتیجه آن مطلع شدند.

مقامات نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران گفتند که تیم مذاکره کننده ایرانی بر حفظ دستاوردهای علمی و فنی دانشمندان ایرانی در زمینه انرژی هسته ای و تحقیق و توسعه اصرار دارد. یکی از مهمترین بخش های فعالیت هسته ای ایران که پس از خروج آمریکا از برجام و اقدامات جبرانی ایران شکل گرفت، موضوع تحقیق و توسعه در چرخه سوخت هسته ای است.

کارکنان ما تاکید کردند که حفظ پیشرفت های علمی و تحقیقاتی یکی از پیش نیازهای هر گونه توافق و خواسته طرف مقابل است و محدودیت های برنامه هسته ای بر اساس توافق هسته ای 2015 قابل قبول است و حق ایران برای ادامه تحقیق و توسعه نباید مختل شود.

  انتقال علیرضا کوشکی به پرسپولیس - اندیشه معاصر منتفی شد

پس از گذشت حدود دو ماه، بسیاری از مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم ها در حوزه های حقوقی، سیاسی و فنی پیش رفت و بسیاری از اختلافات بر سر بندهای متون مورد بحث برطرف شد. طرفین ایده ها و پیشنهاداتی را برای اکثر اختلافات مطرح کرده اند، اما هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن این ایده ها به متن باقی مانده است. ضمن اینکه در سایر موارد اختلاف که طبیعتاً مسائل مهم و دشواری است، طرفین باید تصمیمات سیاسی بگیرند.

با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم های حداکثری علیه ایران، بسیاری از تسریع در روند مذاکرات و دستیابی به توافق و بازگشت همه کشورها به برجام مستلزم این است که کاخ سفید اقدامات لازم، رفع تحریم ها و ارائه تضمین. انجام دهید. به محض اینکه ایالات متحده تصمیمات لازم را برای لغو تحریم ها به طور موثر، قابل راستی آزمایی و پایدار اتخاذ کند، سرعت مذاکرات افزایش می یابد و توافق در کوتاه مدت امکان پذیر خواهد بود.

مذاکرات در سطح سیاسی و کارشناسی در چارچوب رایزنی های دوجانبه و چندجانبه در روزهای اخیر ادامه داشته و رایزنی ها در هفته جاری نیز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید