توافقنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به زودی نهایی می شود

1072237 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز 14 مردادماه در سخنرانی در بیستمین نشست هیات وزیران سازمان دی 8 ضمن ابراز خوشحالی از حضور مجازی در این نشست با تبریک بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان افزود: امیدوارم سازمان D8 با قدرت و سرعت به پیشرفت خود ادامه دهد.

وی افزود: دیپلماسی اقتصادی و تعمیق روابط با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. علاوه بر این، تقویت مکانیسم های چندجانبه مانند سازمان D8 برای دولت من اهمیت زیادی دارد. ما همواره از تلاش‌های جمعی کشورهای در حال توسعه برای تحقق یک نظام اقتصادی بین‌المللی مؤثر و در عین حال دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی و کسب جایگاه مناسب در روابط بین‌الملل حمایت می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای فعال گروه های اقتصادی بین المللی و منطقه ای از جمله سازمان D8 است.

نهایی شدن توافقنامه منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به زودی

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در حال ایجاد مبانی تجارت آزاد در زمینه یکپارچگی اقتصادی و مبادلات تجاری هستیم و به زودی توافقنامه منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را نهایی خواهیم کرد.
به گزارش فارس، وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه سازمان دی 8 علیرغم تقسیمات جغرافیایی، دارای ظرفیت ها و برکات طبیعی و انسانی فراوان، ذخایر انرژی، اقتصاد مکمل و بخش خصوصی علاقمند است، اظهار داشت: محاسبات بحران کرونا و اقتصادی و برنامه های توسعه کشورها و جامعه جهانی را با نوعی عدم اطمینان مواجه کرد. بنابراین، ما معتقدیم که کشورهای عضو D8 علاوه بر سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های ملی خود، باید امکانات همکاری جمعی در دوران پس از کرونا را نیز در نظر بگیرند. علاوه بر ویروس کرونا، کشورهای عضو با بحران ناامنی غذایی و امنیت انرژی مواجه هستند.
امیر عبداللهیان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در این برهه حساس همچنان آماده است تا همه ظرفیت ها و توانمندی های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را در خدمت رشد و توسعه و شکوفایی اقتصادی و پیشبرد ارزش های مشترک قرار دهد. یادآوری می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران علیرغم اقدامات غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده آمریکا و اعمال تحریم‌ها، با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی در عرصه‌های مختلف دست یافته است.

  حرکت به سمت افزایش دقت امنیتی با اطلاعات و نظارت تصویری

تمایل ایران برای کمک به جامعه جهانی برای خروج از بحران انرژی و ناامنی غذایی

وی تصریح کرد: آمادگی خود را برای کمک به جامعه جهانی برای خروج از بحران انرژی کنونی و مقابله با تهدیدات ناامنی غذایی اعلام کرده ایم. موقعیت ممتاز حمل و نقل و ترانزیت ما به بازارهای مصرف خدمت می کند. علاوه بر این، ما به عنوان دارنده منابع عظیم انرژی، آماده حمایت از تلاش ها برای تضمین امنیت تامین انرژی هستیم. آقای رئیسی ریاست جمهوری اسلامی ایران ابتکار «گاز در خدمت بازسازی اقتصاد جهانی در دوران پساکرونا» را در نشست سران کشورهای صادرکننده گاز ارائه کرد. ما آمادگی داریم تا در چارچوب طرح فوق، گفت وگو بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را آغاز کنیم.
وزیر امور خارجه افزود: سازمان D8 در طول عمر 25 ساله خود به تدریج به بستری ارزشمند برای تقویت همکاری های اقتصادی موثر بین کشورهای عضو تبدیل شده است. اما با وجود پتانسیل بالای تجاری، تجارت درون سازمانی D8 هنوز زیر 10 درصد است. بنابراین ایجاد مکانیسم هایی برای تسهیل و توسعه تجارت بین اعضا ضروری است.

وی ادامه داد: معتقدیم بخش خصوصی باید در تجارت، انرژی، سرمایه گذاری، صنعت، کشاورزی، تعامل اجتماعی و گردشگری نیز نقش آفرینی کند. به عنوان دولت های عضو، ما باید حمایت های لازم را از بخش خصوصی ارائه کنیم. علاوه بر این، ما باید از ظرفیت پارلمان های کشورهای عضو برای توسعه و ارتقای همکاری ها استفاده کنیم. پیشنهاد می‌کنم دبیرخانه D8 امکان برگزاری نشست‌های مشترک پارلمان‌های هشت کشور و حتی ایجاد «د8 بین پارلمانی» را بررسی کند. ما آماده کمک در این زمینه هستیم.

  وضعیت حافظ امروز 16 بهمن 1400 با تفسیر دقیق + توصیه های حافظ امروز به شما - اندیشه معاصر

از عضویت جمهوری آذربایجان استقبال می کند

وی ادامه داد: توجه به حوزه آموزش و فناوری یکی از موضوعات کلیدی برای موفقیت سازمان D8 است. جمهوری اسلامی ایران از بدو تاسیس این سازمان با راه اندازی دانشگاه بین المللی D8 در همدان و شبکه انتقال و تبادل فناوری D8 در پارک فناوری فردیس علاقه خود را به این دو حوزه نشان داده است. دبیرکل در سفر اخیر خود به ایران از هر دو نهاد بازدید کرد. گسترش سازمان D8 به سایر کشورها و پذیرش اعضای جدید را نیز می توان وسیله ای برای دستیابی به اهداف سازمان دانست. ما از علاقه و تمایل کشور دوست و همسایه خود جمهوری آذربایجان برای پیوستن به سازمان D8 استقبال می کنیم. سازمان D8 باید پذیرش اعضای جدید را تسریع بخشد.

امیر عبدالخیان خاطرنشان کرد: امروز سازمان ها و ابتکارات منطقه ای نقش مهمی در هدایت سیاست و اقتصاد بین الملل ایفا می کنند. رویکرد فعال و سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سازمان ها و ابتکارات مختلف منطقه ای و بین المللی دلیل دعوت کشورم برای شرکت در نشست ها و ابتکارات مختلف بود. تهران در این نشست ها تلاش می کند تا توجه کشورهای مختلف را به نقش مهم همکاری های منطقه ای برای صلح، ثبات و توسعه ملی کشورها جلب کند.

وی با بیان اینکه همکارانم از پیچیدگی های توسعه در غرب و جنوب آسیا اطلاعات کافی دارند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا با همکاری همسایگان خود و سایر کشورهای منطقه، صلح، ثبات و توسعه ملی و منطقه ای را از این طریق تحکیم بخشد. همکاری های منطقه ای، به هر حال، من مطمئن هستم که این نشست گام دیگری در جهت دستیابی به اهداف عالی سازمان و بنیانگذاران آن و همچنین تقویت جایگاه و منزلت سازمان D8 در روابط منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

  دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس سند تحول و تعالی به توسعه شهرها کمک می کند

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید