تهدید تاج دلتاپلاس پس از قله ششم – یک تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر «آمیتیس رمضانی» دبیر انجمن متخصصین عفونی در پاسخ به این سوال که آیا اثربخشی واکسن ها او گفت: «اثربخشی واکسن‌ها به فناوری واکسن مربوط می‌شود. به عنوان مثال، فناوری ویروس سینوفارم با استفاده از روش سنتی برای هشتاد سال غیرفعال شده است. اما برخی از واکسن ها فناوری پیشرفته تری دارند. مانند واکسن های پروتئین نوترکیب و MRNA. هرچه فناوری مدرن تر باشد، طبیعتاً واکسن بالاتر خواهد بود.

اما از نظر هدف ما، فناوری واکسن تفاوتی ندارد.» ما باید مردم را واکسینه کنیم و به نرخ واکسیناسیونی در کشور برسیم که حداقل سرعت انتشار ویروس را کاهش دهد. بسته به اثربخشی واکسن، این تعداد برای پوشش واکسیناسیون متفاوت است و عوامل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد چند درصد از کشور باید واکسینه شوند تا مشکل شیوع ویروسی در امان بماند. یکی از این عوامل فناوری واکسن است، دیگری اینکه چه گزینه ای در گردش است. به عنوان مثال واریانت دلتا حداقل به ازای هر نفر شش نفر را مبتلا می کند و واکسن ما سینوفارم است که تخمین زده می شود 60 درصد روی دلتا موثر باشد، بنابراین بیش از 80 تا 85 درصد پوشش واکسیناسیون در کشور نیاز داریم.

وی افزود: یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش اثربخشی واکسن می شود، علاوه بر فناوری واکسن، سویه در گردش است. همه واکسن‌ها تأثیر بهتری روی سویه ووهان داشتند، اما رایج‌ترین سویه در جهان، دلتا، دارای سطوح بسیار بالایی آنتی‌بادی علیه آن بود تا بتواند ویروس را کنترل و خنثی کند. بنابراین، اثربخشی همه واکسن‌های دنیا در برابر سویه دلتا کاهش یافته و به سویه خاصی مربوط نمی‌شود. Astrazenka که زمانی 60 تا 70 درصد موثر بود، اکنون 50 تا 60 درصد کارایی دارد. زیرا ویروس دارای جهش است و این جهش ها به آن توانایی دوری از واکسن را داده است.

  با این ترفند ساده لپ تاپ خود را افزایش دهید - اندروید مدرن

رمضانی با اشاره به مطالعات انجام شده در استان فارس در مورد اثربخشی واکسن سینوفارم، گفت: مطالعه فارس مسائل مختلفی داشت که باید به آنها بپردازیم و اظهار نظر در مورد نتایج این آزمایش کار آسانی نیست. اما هدف اصلی ما پیشگیری از مرگ و میر و اشکال شدید بیماری است و سینوفارم با همین فناوری پاسخ می دهد و می تواند از اشکال شدید بیماری جلوگیری کند و تاکنون نتایج ما نشان می دهد که سینوفارم می تواند این کار را انجام دهد. و از عوارض جلوگیری کنید. حتی در حال حاضر، این واکسن از نظر اثربخشی تفاوت چندانی با Astraznka و حتی Sputnik ندارد. زیرا آنها نیز بخشی از کارایی خود را در برابر انواع جدید ویروس ها از دست داده اند.

وی در پاسخ به این سوال که به دلیل عدم پایش منظم جهش های ویروسی در ایران، ممکن است اثربخشی سینوفارم کاهش یافته باشد، گفت: به دنبال این نیستیم که بگوییم از ابتلا جلوگیری می شود. بیشتر تمرکز ما بر پیشگیری از مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان است. توالی یابی ویروس یا تست توالی یابی بسیار گران است. این کار در ایران هم انجام می شود اما درصد آن نسبت به کشورهای دیگر کمتر است.

وی افزود: اما آنچه در این دو سال تجربه کرده ایم این است که با توجه به فرصت باز برای سفر به کشورهای مختلف، هر گزینه ای که حاکم باشد به کشورهای دیگر خواهد رفت. در حال حاضر، اگر قله ششم ظاهر شود، متعلق به یکی از انواع خانواده دلتا مانند دلتا پلاس خواهد بود. زیرا مشاهده می شود که در کشورهایی مانند روسیه و سایر کشورها این گزینه جدید آمده است و در سایر کشورها نیز وجود خواهد داشت. از آنجایی که از نظر ژنتیکی این جهش برای رقابت با سویه های دیگر قوی تر است، به احتمال زیاد سویه های بعدی ما اگر وارد کشور شوند و بخواهند قله دیگری ایجاد کنند، دلتا پلاس باشد.

  بهروز افهمی به بررسی The Needle می پردازد.

رمضانی گفت: توانایی های این ویروس بر اساس جهش های آن است. این جهش های ژنتیکی به ویروس توانایی رقابت با گونه های دیگر و غلبه بر آنها را می دهد و تقریباً جهش های کمی باقی می ماند یا هیچ جهش دیگری باقی نمی ماند. دلتا این توانایی را داشت و عملا لامبدا و مو را کنار زد. دلتا پلاس دو پرش بیشتر از دلتا دارد و پتانسیل انتقال آن از دلتا هم بیشتر است. گزارش شده است که موارد دلتا پلاس در کشورهایی که توالی‌یابی ویروس منظم‌تر است، رو به افزایش است. این نشان می دهد که احتمال دارد این اتفاق برای ما نیز بیفتد. این جهش در کشور ما هم ایجاد شده است اما در حال حاضر موارد آن کم است، اما ممکن است اگر تمدیدها بخواهند به همین شکل اتفاق بیفتد و محدودیت ها کاهش پیدا کند، در آینده مشکل ساز شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران یکی از بالاترین موارد را در جهان دارد، گفت: نمی توان گفت که مردم ایران کمتر از دنیا مشکلات و پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند. در برخی از کشورها، مشکلات ایمنی و بهداشتی کمتر از ما بود، اما سطح بیماری آنها کمتر از ما بود. اینکه این مشکل ژنتیکی است یا عامل دیگری، هنوز نمی‌توان اظهار نظر کرد، اما کاهش محدودیت‌ها یکی از عواملی است که همه کشورها را به پیک ویروسی سوق می‌دهد.

وی افزود: الان هم در کشوری مثل انگلیس که اکثر مردم آن واکسینه شده اند و محدودیت ها برداشته شده و لیگ های ورزشی برگزار شده است، مثلاً موارد ابتلا دوباره افزایش یافته و اوج گرفته شده است که نشان می دهد این ویروس یک کلاهبرداری. “و مقابله کامل با واکسیناسیون کار آسانی نیست. هر جا که فکر کنیم موفق می شویم و این بار کار را آسانتر می کنیم، متوجه می شویم که اینطور نیست و مسئله زمان و پیشرفت است. ما تمام دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنیم. به خصوص در ماه‌های آینده آنفولانزا و سایر ویروس‌های تنفسی خواهیم داشت، باید در عملکرد خود تجدید نظر کنیم، اما عوامل دیگری نیز در شیوع این بیماری دخیل هستند که برخی از آن‌ها در حال حاضر موجه نیست، اما خدای نکرده. بعداً تأسیس شود.

  پیشنهاد صدور مجوز برای واردات خودرو تصویب شد

رمضانی در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش پوشش واکسیناسیون، موارد کشور به اندازه ای که انتظار داشتیم برآورده شده است، گفت: واکسیناسیون تعداد مبتلایان را کاهش داده است، اما بیشتر از موارد فوتی است و میر متاثر است. پیک پنجم را پشت سر گذاشتیم که بسیار ترسناک بود، اکثر مردم واکسینه نشدند و تازه شروع به افزایش میزان واکسیناسیون در اوج کردیم، این نشان می دهد که تسریع واکسیناسیون باید خیلی زودتر انجام می شد.

وی افزود: با وجود اینکه واکسیناسیون را از اواسط پیک شروع کردیم اما نتیجه بسیار مثبت بود. حداقل از بسیاری از مرگ‌هایی که در سالمندان بالای 65 سال انتظار داشتیم، پیشگیری شده است. به خاطر داشته باشید که دلتا با ویروس اصلی بسیار متفاوت بود و هم بسیار مسری و هم کشنده بود، اما مرگ و میر سالمندان همچنان بسیار کم بود که نشان می دهد واکسیناسیون موثر است و از مرگ و میر جلوگیری می کند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1261412

دیدگاهتان را بنویسید