تنش بین واشنگتن و پکن در حال افزایش است

2544 486 فقط خبر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا چند روز پیش در اقدامی جنگی ضمن برانگیختن مخالفت چین، از جزیره تایوان بازدید کرد.

این حادثه منجر به خشم شدید پکن و اقدامات تلافی جویانه بعدی این کشور علیه پلوسی و ایالات متحده از جمله قطع روابط در چندین زمینه مهم از جمله مقابله با بحران آب و هوا شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری آنلاین با همتای فیلیپینی خود در مانیل پس از دیدار با فردیناند مارکوس جونیور، رئیس جمهور جدید فیلیپین و چند مقام ارشد دیگر این کشور، چین را مقصر دانست و گفت پکن نباید «مذاکرات را گروگان بگیرد». در مورد مسائل مهم جهانی

وقایع اخیر شاهد بوده است که روابط واشنگتن و پکن به بدترین سطح خود در سال های اخیر رسیده است.

سفر پلوسی به این جزیره خودگردان خشم چین را برانگیخت، در حالی که پکن تایوان را بخشی از خاک خود می داند و سازمان ملل نیز این واقعیت را به رسمیت می شناسد.

چین تمرین‌های نظامی گسترده‌ای را در سواحل تایوان آغاز کرد و روز جمعه به تلافی سفر پلوسی به تایوان، روابط خود را با ایالات متحده در چندین زمینه حیاتی از جمله امور نظامی و همکاری‌های آب و هوایی قطع کرد.

بلینکن در پاسخ به اقدامات پکن در پایتخت فیلیپین گفت: «ما نباید همکاری را در مورد موضوعات مورد توجه جهانی به دلیل اختلافات بین کشورهایمان گروگان بگیریم. دیگران به درستی از ما انتظار دارند که به کار روی موضوعاتی ادامه دهیم که برای زندگی و معیشت مردم آنها و همچنین خود ما مهم است.

  جدیدترین ویدیو از برخورد قطار تهران - کرج

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اتهامات خود علیه چین گفت: پکن با قطع ارتباط با آمریکا در زمینه تغییرات آب و هوایی، آمریکا را مجازات نمی کند، بلکه جهان را مجازات می کند. بزرگترین تولید کننده کربن جهان اکنون از مشارکت در مقابله با بحران آب و هوا خودداری می کند.

بلینکن استدلال کرد که پرتاب موشک های بالستیک چینی که در آب های اطراف تایوان فرود آمد، اقدامی خطرناک و بی ثبات کننده بود.

وی با لحنی هشداردهنده علیه چین گفت: «آنچه برای تنگه تایوان رخ می دهد، کل منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد. از بسیاری جهات، این بر کل جهان تأثیر می گذارد، زیرا تنگه تایوان، مانند دریای چین جنوبی، یک آبراه حیاتی است.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود علیه چین گفت: چین کانال‌های همکاری بین دو ارتش را باز کرده است که برای جلوگیری از سوء ارتباط و اجتناب از بحران و همچنین همکاری در مبارزه با جنایات فراملی و مبارزه با آن حیاتی است. مواد مخدر که برای حفظ امنیت مردم ضروری است. در آمریکا، چین و فراتر از آن، کمک می‌کنند، بسته‌اند».

علیرغم اقدامات تلافی جویانه چین، بلینکن گفت که به همتای چینی خود وانگ یی روز جمعه در کامبوج، جایی که آنها در نشست سالانه وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) شرکت می کردند، گفت که واشنگتن نمی خواهد اوضاع را تشدید کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ما به دنبال تنش زدایی هستیم و فکر می کنیم گفت و گو عنصر بسیار مهم آن است.

  فال روزانه امروز 6 آبان 1400 - تفکر مدرن

بلینکن بالاترین مقام آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن مارکوس جونیور به عنوان رئیس جمهور فیلیپین در 30 ژوئن پس از پیروزی قاطع در انتخابات در کشورش، به فیلیپین سفر کرده است. مارکوس جونیور در ملاقات کوتاهی با بلینکن گفت که از تغییر وقایع پس از سفر اخیر پلوسی به تایوان شگفت زده شده است.

رئیس جمهور جدید فیلیپین بر اساس متنی که از سوی کاخ ریاست جمهوری کشورش منتشر شد، گفت: اگر بخواهم کاملاً صادق باشم، فکر نمی کنم (این سفر) درگیری را تشدید کرده باشد، فقط نشان داد که این درگیری چقدر شدید است. “

وی افزود: این فقط نشان می دهد که صحنه دیپلماسی بین المللی چقدر در منطقه ناپایدار است.

مارکوس جونیور همچنین از روابط بین مانیل و واشنگتن که اتحاد مشترکی دارند و کمک های ایالات متحده به فیلیپین در طول سال ها ستایش کرد.

بلینکن خطاب به رئیس جمهور جدید فیلیپین بر تعهد واشنگتن به معاهده دفاعی متقابل 1951 با فیلیپین و “همکاری با این کشور در حوزه چالش های مشترک” تاکید کرد.

بلینکن عصر جمعه پس از شرکت در نشست وزرای خارجه آسه آن در کامبوج که همتایان چینی و روسی وی نیز در آن حضور داشتند، وارد مانیل شد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید