تمرکز روسای جمهور سواحل بر عدم حضور نیروهای خارجی در دریای خزر

1084735 فقط خبر

ششمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر با صدور بیانیه پایانی حاوی مهمترین موضوعات همکاری های پنج ضلعی مورد علاقه دوجانبه پایان یافت.

این بیانیه با اشاره به اینکه سران ایران، ترکمنستان، روسیه، آذربایجان و قزاقستان در فضایی دوستانه و قابل اعتماد درباره مهم‌ترین موضوعات همکاری‌های پنج جانبه در دریای خزر و همچنین مسائل فوری منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دوجانبه گفتگو کردند. گفت. رؤسای جمهور بر اهمیت تصمیمات اجلاس سران دریای خزر در عشق آباد (2002)، تهران (2007)، باکو (2010)، آستاراخان (2014) و آکتائو (2018) و لزوم اجرای موثر آنها تاکید کردند.

روسای جمهور بر اهمیت امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر در 12 اوت 2018 تاکید کردند.
رؤسای جمهور بر پایبندی خود به اصول و موازین منشور سازمان ملل متحد و حقوق بین الملل با توجه به نقش فزاینده منطقه دریای خزر در جهان، در حفظ امنیت و ثبات منطقه، تقویت همکاری های اقتصادی دو جانبه سودمند، تضمین امنیت و توسعه زیست محیطی تاکید کردند. پیوندهای فرهنگی ، همکاری های بشردوستانه و علمی و غیره ابراز آمادگی کردند.

روسای جمهور تاکید کردند که فعالیت کشورهای ساحلی در دریای خزر بر 17 اصل استوار است که عبارتند از: 1. احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی، استقلال و برابری حاکمیت کشورها، عدم توسل به زور یا تهدید به زور، متقابل. احترام، همکاری و عدم همکاری مداخله متقابل در امور داخلی، 2- استفاده از دریای خزر برای اهداف صلح آمیز، تبدیل آن به منطقه صلح، حسن همجواری، دوستی و همکاری و حل و فصل همه مسائل مربوط به دریای خزر از طریق مسالمت آمیز. 3- تضمین امنیت و ثبات در منطقه دریای خزر 4- تضمین تعادل پایدار کشورهای مسلح ساحلی خزر و توسعه توان نظامی در محدوده معقول و مطابق با منافع همه کشورهای ساحلی بدون لطمه به امنیت طرف دیگر. عدم حضور نیروهای مسلح خارجی در دریای خزر 6- عدم صرف نظر از قلمرو هیچ کشور ساحلی. سایر کشورها به منظور تجاوز و سایر اقدامات نظامی علیه هر کشور ساحلی؛ جبران خسارات وارده به اکوسیستم دریای خزر و 8- حفاظت از محیط زیست در طول حیات دریای خزر باید حفاظت، احیا و استفاده عاقلانه از منابع زنده آن انجام شود.

  دومین محموله بزرگ شیشه در هفته جاری توسط گمرک افتتاح شد

بر اساس این بیانیه، اولویت روند مذاکرات دریای خزر، دستیابی به توافق در اسرع وقت بر سر پیش نویس توافقنامه روش تعیین خطوط مبدأ مستقیم دریای خزر به صورت پنج مرحله ای است.
رؤسای جمهور با ابراز خرسندی از روند شکل‌گیری مبنای حقوقی همکاری‌های کشورهای ساحلی خزر بر تداوم فعالیت‌ها در این راستا تاکید کردند.
رؤسای جمهور بر اهمیت تسریع در روند هماهنگی پیش نویس این سند پنج جانبه به منظور توسعه مبانی حقوقی همکاری در دریای خزر و همچنین ادامه رایزنی ها در مورد مسائل مربوط به اجرای پیش نویس تاکید کردند. توافق نامه های امضا شده

بر اساس بیانیه پایانی، روسای جمهور دو کشور توافق دارند که یکی از وظایف مهم کشورهای ساحلی دریای خزر در این مرحله افزایش انسجام تلاش ها برای پیشگیری از فوریت های بهداشتی و اپیدمیولوژیک و پاسخگویی به شیوع بیماری های واگیردار است. . در این راستا، با خرسندی اعلام شد که کشورهای ساحلی خزر در شرایط سخت ناشی از همه‌گیری تاج و تخت ابراز همبستگی می‌کنند.
با توجه به اهمیت تقویت روابط اقتصادی و فناوری بین کشورهای ساحلی دریای خزر، با اشاره به اولین کنفرانس اقتصادی خزر که در تاریخ 11 تا 11 مرداد 1398 در ترکمن باشی برگزار شد و بستری مهم برای بررسی مسائل اقتصادی با مشارکت گسترده دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی بود، پیشنهاد برگزاری دومین کنفرانس اقتصادی خزر در فدراسیون روسیه مورد حمایت اعضا قرار گرفت.
روسای جمهور بر علاقه خود به گسترش تعهد کشورهای ساحلی دریای خزر به بخش انرژی تاکید کردند.

روسای جمهور از اجرایی شدن موافقتنامه همکاری بین دولت های کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه حمل و نقل که در 12 اوت 2018 در آکتائو منعقد شد، استقبال کردند.
رؤسای جمهور با اشاره به اینکه دریای خزر دریای صلح، هماهنگی، حسن همجواری و همکاری های ثمربخش بین المللی است، بر اهمیت همکاری های نظامی در دریای خزر تاکید کردند.
اعضا خاطرنشان کردند: برگزاری منظم اجلاس سران خزر فرصتی را برای تعیین اولویت ها برای همکاری در دریای خزر، توسعه منطقه ای و توسعه رویکردهای مشترک برای دستیابی به اهداف مورد نظر فراهم می کند. سطح عالی با برگزاری هفتمین اجلاس سران دریای خزر در جمهوری اسلامی ایران در زمان توافق شده موافقت کرد.

  آیا زمان خداحافظی سیدجلال از دنیای فوتبال فرا رسیده است؟ خشم شدید کاپیتان - اندیشه معاصر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید