تفاوت فن کویل و چیلر چیست؟

به گزارش آنا، فن کویل و چیلر دو کولر گازی هستند که وظیفه خنک کنندگی محیط را بر عهده دارند، اما در بسیاری از موارد فن کویل و کولر اشتباه هستند و به همین دلیل قصد داریم تفاوت این دو را بررسی کنیم تا متوجه شویم. تصور بهتری از این دستگاه ها داشته باشید و در صورت لزوم بدانید کدام یک برای محیط ما مناسب تر است.

فن چیست؟

فن کویل تعریف بسیار ساده ای دارد به این معنا که از یک سری کویل آلومینیومی و یک فن تشکیل شده است و گرما یا سرمایش تولید شده توسط لوله های آلومینیومی از طریق جریان هوای تولید شده توسط فن به محیط منتقل می شود و ما دارای انواع مختلفی از فن کویل ها هستند که هر کدام برای کار و محیط خاصی طراحی شده اند. در زیر به نحوه عملکرد انواع فن کویل خواهیم پرداخت.

فن چیست؟

در اصل فن کویل یک مبرد حرارتی است که اگر بخواهیم برای درک بهتر آن مثال بزنیم می توان گفت شباهت زیادی به رادیاتور خودرو دارد. اگر می خواهید این دستگاه کارایی بیشتری داشته باشد باید لوله های آن مسی باشد تا انتقال دما بهتری داشته باشد.

انواع کنوکتور فن دار

فن کویل ها معمولا با توجه به نوع کارایی، شکل فن کویل و محل نصب آن دسته بندی می شوند که بر اساس آن باید سیستم مناسب را انتخاب کنید، اما باز هم بهتر است با کارشناسان این حوزه و آنجا مشورت کنید. بهترین انتخاب هستند.

  • با فن کویل روی سقف کار کنید
  • پنکه سقفی در محل کار
  • فن کویل دیواری
  • نقص فن کویل
  • فن کویل ارت دار
  رونالدو: هرگز به پسرم فشار نمی‌آورم تا فوتبالیست شود/ تنها آرزوی کریس برای پسرش - اندیشه معاصر

البته فن کویل ها نیز بر اساس لوله ها دسته بندی می شوند که به دو نوع دو لوله ای و چهار لوله ای تقسیم بندی می شوند.

فن کویل دو لوله ای

در این دستگاه ها دو لوله یکی برای ورود آب گرم یا سرد و دیگری برای خروج همان آب ورودی تعبیه شده است.

فن کویل چهار لوله

در این سیم پیچ ها 4 لوله تعبیه شده است که دو لوله آن برای ورودی آب سرد، دیگری برای ورودی آب گرم و دو لوله دیگر برای خروجی آن تعبیه شده است چرا که مزیت این مدل نسبت به مدل دو لوله ای 4 عدد می باشد. فن کویل هم آب گرم و هم آب سرد وارد می کنید و مدل دو لوله ای این گزینه را ندارد و نیاز به آب سرد یا آب گرم دارید.

مثلاً اگر اتاق یا اتاقی که در آن زندگی می کنید یا کار می کنید نیاز به خنک کننده دارد، آب سرد وارد فن کویل می شود و سرمایش شما را تامین می کند و به موازات آن اگر اتاق دیگری نیاز به گرمایش داشته باشد، فن کویل برعکس آب گرم عمل می کند.

اگر بخواهیم نتیجه بگیریم میتوان گفت که با استفاده از این مدل میتوانیم همزمان سرمایش و گرمایش داشته باشیم !!!

تنوع خرید سایر دستگاه ها یا تجهیزات صنعتی مانند گذشته کم نیست، اما امروزه برندهای زیادی وجود دارند که سبک ها و مدل های مختلفی را تولید می کنند، بنابراین هنگام خرید پنکه باید نکات مهم زیر را برای خود داشته باشید. ما آماده توجه هستیم. در هنگام خرید فن کویل اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید نوع فن کویل از نظر کاربرد در فضایی که قرار است نصب شود، قابلیت ها یا قدرت موتور، جنس بدنه، زیبایی و ظرفیت است. . کنوکتورهای فن دار البته بهتر است قیمت را فراموش نکنیم، اگر بخواهیم به قیمت توجه کنیم بهتر است برای اطلاع از قیمت فن کویل های مختلف یا همان پنکه ای که انتخاب کرده ایم از چند فروشگاه معتبر استعلام کنیم. نکته بهترین قیمت: به یاد داشته باشید که قیمت ها بسته به خدمات و گزینه های مختلفی که شرکت ها دارند متفاوت است، بنابراین به دقت بررسی کنید. جذابیت یا زیبایی فن کانوکشن می تواند بسیار مهم باشد زیرا یکی از گزینه های طراحی است. موضوع مهم دیگری که چندی پیش به آن پرداختیم ظرفیت فن کویل است که باید در رابطه با زیربنای فضا یا ساختمان به آن توجه کنید تا بتوانید سرمایش و گرمایش محیط را به خوبی انجام دهید.

  عکس | ستاره پرسپولیس سال را با ضربدر تحویل می دهد! - اندیشه معاصر

چیلر چیست؟

چیلر در اصل یک سیستم خنک کننده است که یک وسیله مبادله حرارتی اولیه است که از طریق فرآیند تبخیر و تقطیر مبرد گرما را از یک محیط به محیط دیگر منتقل می کند و برج خنک کننده در این راه به کولر کمک می کند و گرما را از فرآیند دستگاه خارج می کند. گرما برای گرم شدن به فن کویل منتقل می شود.

چیلر

وظیفه کولر خنک کردن آب برای خنک کردن هوای ساختمان و یا برای مصارف صنعتی است. آب خنک شده در چیلر به ماژول های توزیع هوای سرد مانند فن کویل های نصب شده در داخل یا در چیلر پمپ می شود. لوله های آب سرد به خوبی عایق بندی شده اند تا دمای آب سرد را حفظ کنند. علاوه بر خنک کننده ساختمان ها، آب سرد می تواند در فرآیندهای صنعتی نیز به عنوان یک دستگاه آب خنک کننده استفاده شود. آب خنک کننده سرد در یک مدار بسته جریان دارد. دایره بسته به این معنی است که آب از طریق لوله ها و کلاف ها جریان می یابد و راهی برای تبخیر وجود ندارد.

تفاوت فن کویل و چیلر

در اصل، کولر دمای آب داخل سیستم را کاهش می دهد تا آب خنک شود و سپس فرآیند آب را به سیستم های فن کویل هدایت می کند. اگر تفاوت بین کانوکشن چیلر و فن در این است که چیلر در چرخه تهویه مطبوع خنک کننده را فراهم می کند و کنوکتور فن نیز سرمای تولید شده را توزیع می کند، کاملاً مشخص است که تفاوت بین این دو دستگاه چیست.

  حال حافظ امروز / 7 بهمن با تفسیر دقیق + توصیه های حافظ امروز به شما - اندیشه معاصر

در نهایت اگر می خواهید کولرگازی مناسب برای خود انتخاب کنید با دانستن تمامی اطلاعات بالا باز هم باید با مشاوران تهویه آسا تماس بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید