تغییرات در ترکیب ECJ + متن حکم

تعیین اعضا برای مأموریت جدید شورا حسب مورد

118740 141 فقط خبر

با توجه به اعتدال؛ سیدکمال هرازی، علی اکبر احمدیان، محسن اراکی و عباسعلی کدخدایی افرادی هستند که در دوره جدید با حکم رهبر معظم انقلاب به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمدند.

حسن روحانی، علی اکبر ناطق نوری و آیت الله محدی کرمانی نیز در این مدت غایب بودند.

حفظ محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق نیز از لحظات جالب دوره پنجم مجلس است.

به گزارش مدران، متن حکم مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

به نام خدا

دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدایت و مشیت الهی آغاز می شود. این مجلس یکی از مهم ترین نهادهای قانونی جمهوری اسلامی است و دو وظیفه اصلی را بر عهده دارد: اول تشخیص مصلحت در مواجهه مجلس با شورای نگهبان که مستلزم نگاه و درک دقیق و مصلحت اندیشانه به حقایق کشور است. ثانیاً نقش ویژه و مؤثر در تعیین خط مشی ها کل نظام که استراتژیک ترین تصمیمات را در اداره امور کشور در بر می گیرد. ارائه راه حل برای مشکلات و همچنین نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی که به این مجمع محترم ارجاع شد بر اهمیت این نهاد قانونی افزود.

حضور جمعی از نخبگان کارکشته با سوابق رهبری در این مجمع و تجربیات غنی از دوره های گذشته باعث برتری جایگاه این نهاد و انتظارات از آن بیشتر می شود.

در بیانیه ابتدای دوره گذشته مطالباتی مطرح شد که اکنون نیز باید تکرار شود زیرا به طور کامل محقق نشده است. از جمله: ساماندهی موضوع نظارت بر اجرای سیاست ها و همچنین ارائه مکانیزمی برای ارزیابی اثربخشی و کارایی سیاست ها.

  توئیت سخنگوی وزارت امور خارجه به مناسبت سالگرد کشتار دانشمندان هسته ای

علاوه بر این بر مهارت تشخیص مصلحت، بازنگری در سیاست های ابلاغی و بازنگری در صورت لزوم، ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و نخبگان کشور و حضور منظم اعضای محترم در جلسات مجمع تاکید می شود.

اینک با تشکر از اعضای محترم دوره قبل و قدردانی از زحمات ایشان و طلب رحمت و مغفرت برای درگذشتگان، اعضای دوره پنج ساله نهم را به شرح ذیل منصوب می نمایم:

رئیس جلسه: آیت الله آقای حاج شیخ صادق آملی
اشخاص حقوقی: روسای محترم قوای سه گانه، مشاور حقوقی محترم شورای نگهبان (در مواردی که مصلحت مطرح می شود)، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر یا رئیس سازمانی که بحث مربوط به سوال، رئیس کمیته بررسی موضوع در شورای اسلامی است.
اعضای واقعی:

فدائیان اسلام: آقایان حاج شیخ حسن صانعی، قربانعلی دری نجف آبادی، محمود محمدی عراق، مجید انصاری، غلامرضا مصباحی مقدم و محسن اراکی.

آقایان: غلامرضا آقازاده، علی آقامحمدی، علی اکبر احمدیان، محمود احمدی نژاد، محمدجواد ایروانی، محمدرضا بهنر، احمد توکلی، سعید جلیلی، غلامعلی حداد عادل، آقایان سید کمال حرازی، داود دانش جعفری، پرویز داوودی، محمد باکر ذوالکدر، محسن رضایی، سید محمدصدر، محمدحسین صفر هرندی، محمدرضا عارف، آقای. محمد فروزنده آقایان عباسعلی کدایی، علی لاریجانی، حسین محمدی، محمد محبر، حسین مظفر، سیدمصطفی میرسالم، سید مرتضی نبوی، علی اکبر ولایتی، صدیق واعظ زاده و آقای احمد وحیدی.

از خداوند متعال توفیق جنابعالی محترم را مسالت دارم.

سید علی خامنه ای

29 سپتامبر 1401

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید