تعیین جایگاه دانشگاهیان در نجف و کربلا برای اربعین/عراق و جهان اسلام در این حرکت بین المللی با ایران است.

1081990 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، رشید جعفرپور گفت: در ایام محرم علاوه بر فعال شدن هیئت های عزاداری دانشجویی و اعضای هیأت علمی و برگزاری برنامه های عزاداری، جلسات متعددی برای تبیین نهضت حسینی و تأثیرات آن بر تاریخ تشیع در قالب برگزار شد. سخنرانی و حضوری به صورت مجازی در مساجد دانشگاه ها و شوراهای دانشگاه برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه طراحان این برنامه ها هستند و به عنوان یک حرکت مردمی آن را پیش خواهند برد. کمپین های متعددی در فضای مجازی در حوزه نهضت حسینی راه اندازی می شود و فرهنگیان، تشکل ها، کانون ها و انجمن های علمی در این زمینه فعال خواهند بود.

پیاده روی اربعین

جعفرپور با اشاره به اینکه در ایام محرم بحث اربعین را داریم، گفت: دومین جلسه ستاد ملی اربعین دانشگاهیان برگزار و مصوبات خوبی برای تسهیل حضور کاروان های دانشجویی در پیاده روی اربعین اتخاذ شد. امسال نگاه تمدنی به پیاده روی اربعین تقویت می شود و تصمیم بر این شده که فعالیت های قبل و بعد از اربعین یعنی قبل از تشکیل کاروان های اربعین برنامه ریزی شود. باید موکب ها در دانشگاه ها ایجاد شود و برنامه ریزی، ثبت نام و پیگیری افراد انجام شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: برنامه های فرهنگی برای ایام پیاده روی اربعین تدارک دیده شده و در فکر شناسایی مکان های مشخصی برای اسکان دانشگاهیان در نجف و کربلا هستیم. تلاش شد تا با دانشگاهیان عراقی و حتی علمای جهان اسلام ارتباط برقرار شود تا این حرکت بین المللی تأثیر فرهنگی بین المللی داشته باشد و دانشگاهیان جهان اسلام بتوانند در این آیین بزرگ پیوندهای فرهنگی برقرار کنند.

  کارخانه نوآوری در جوار دانشگاه آزاد اسلامی همدان راه اندازی می شود

ویژه برنامه های ستاد وزارت علوم

وی بیان کرد: برنامه های زیادی را برای ستاد وزارت علوم و دانشگاه ها در نظر گرفته ایم. در ستاد پیش بینی شده است که انشالله فضاسازی مناسبی در خصوص مشکی پوشاندن فضای عمومی وزارتخانه مانند نمازخانه و لابی در طبقات مختلف و فضای اداری انجام شود. در تمامی ایام دهه اول محرم برنامه عبادت عاشورا با حضور کارکنان و مددجویان وزارتخانه برگزار می شود و در این ایام برنامه سخنرانی و نوحه خوانی را در مصلای مصلا خواهیم داشت.

این مسئول در پایان گفت: هیئت عزاداری حسینی در یکی از ایام محرم در جوار ستاد وزارتخانه با حضور مسئولان و مسئولان وزارتخانه برنامه عزاداری برگزار می کند و انشاالله در نظام آموزش عالی نیز از همین الگو استفاده شود. کشور، یعنی در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی تحت رهبری نظام آموزش عالی کشور را اجرا خواهیم کرد.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید