تعیین تکلیف افزایش دستمزد رزمندگان و جانبازان بیکار

30352 683 فقط خبر

این مراسم در میدان عمومی برگزار شد.

نمایندگان با استفساریه دولت در خصوص بند (ه) تبصره (12) قانون بودجه سال 1401 کل کشور در خصوص پرداخت دستمزد سربازان و جانبازان بیکار موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان جلسه علنی امروز (چهارشنبه 9 شهریورماه) شورای اسلامی در جریان بررسی طرح فوریت های دوجانبه استفساریه بند (ه) تبصره (12) قانون اساسی مجلس شورای اسلامی قانون بودجه سال 1401 کل کشور با 158 رای موافق و 7 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس با متن این استفساریه موافقت کرد.

محسن زنگنه در تشریح این استفساریه گفت: در بند (ه) تبصره (12) قانون بودجه سال 1401 موضوع ایثارگران و آزادگان بدون کار و درآمد در طرح قید شده و این استعلام منحصر به این گروه است. . استفساریه مورد نظر به دنبال تصویب قانون جدید و تحمیل بار مالی بر دوش دولت نیست و این موضوع در قانون بودجه سال جاری تصویب شده و اعتبارات آن در جداول درج شده است.

نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات زاوه در مجلس یازدهم ادامه داد: در واقع مبلغ 5 هزار و 600 میلیون تومان در نظر گرفته شده برای این قشر از بودجه نیروهای مسلح کسر و در جداول بودجه گنجانده شد. حقوق جانبازان و ایثارگران بیکاران و مجروحان از جمله جانبازان جبران بخشی از مشکلات و هزینه های این افراد محسوب می شوند.

سید غنی نظری خانقاه نیز با بیان اینکه نیازی به استفساریه نیست و مجلس با این افزایش حقوق موافق است با طرح مذکور مخالفت کرد و ادامه داد: ایراد من این است که دولت نباید هر روز برای بخش های مختلف استفساریه ای به مجلس بفرستد. از قانون این قانون باید جامع و کامل باشد و انشاءالله در دوره های آتی قانون تنظیم شود تا با وجود استیضاح دولت از مجلس، دولت دیگر مجبور به تحقیق و تفحص نباشد. به تعویق انداختن اجرای قانون و بهانه تراشی برای اجرای آن در حالی که در بسیاری از موارد قانون کاملاً روشن است.

  بن سلمان به کره جنوبی سفر کرد

وی افزود: دولت نیز اصلاحیه ای برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کند که هیچ تناسبی با تورم ندارد.

همچنین کمال علیپورخندری نیز با طرح مذکور موافقت کرد و گفت: باعث تأسف است که دولت پس از گذشت 7 ماه از سال این قانون را اجرا نکرده و در حال استفساریه است. ما امنیت و آرامش خود را مدیون شهدا و رزمندگان هستیم و باید به وضعیت زندگی آنها توجه کنیم.

محمدحسن آصفری نیز در مخالفت با طرح تحقیق و تفحص دولت گفت: متأسفانه پس از گذشت چندین دهه از حراست مقدس هنوز وضعیت حقوق رزمندگان مشخص نشده و برای همیشه مشخص نشده است، علاوه بر این دولت باید به مسئله حقوق نیروهای مسلح که انقلاب و نظام مدیون آنهاست، توجه ویژه داشته باشید. در حال حاضر برخی از نیروهای مسلح زیر 6 میلیون تومان حقوق می گیرند و این در حالی است که امنیت و دفاع کشور در اختیار آنهاست. اگر الان به این موضوع نپردازیم چه تضمینی وجود دارد که در مجامع دیگر به این مهم رسیدگی شود.

وی ادامه داد: دولت باید لایحه نظام هماهنگ پرداخت را به مجلس ارائه کند و منشور حقوق سربازان یک بار برای همیشه به قانون دائمی تبدیل شود.

محمدرضا سید میرتاج الدینی در موافقت با طرح تحقیق و تفحص گفت: دلیل ارائه این طرح این است که اگر در قالب طرح در مجلس مطرح می شد، بار مالی داشت و مشمول اصل 75 ق.م. با حضور در نهادهای مختلف بحث مفصلی صورت گرفت و در جریان بررسی لایحه بودجه این موضوع به طور کامل بررسی و در جداول منابع مالی آن منعکس شد. این ابهام در قانون وجود داشت که آیا پرداخت دستمزد به رزمندگان و جانبازان بیکار باید متناسب با حداقل دستمزد کارکنان دولت باشد که پاسخ این سوال است؛ بله، همین است

  مهدی طارمی همه چیز را فاش کرد/ از بوسه ناقص با سحر تا انتشار عکس! - اندیشه معاصر

بر اساس بند هـ تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور: بنیاد شهید و امور ایثارگران از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۱۶۰۰ جدول شماره (۷) این قانون برای جانبازان و ازکارافتادگان فاقد شغل و درآمد واجد شرایط مقرر دریافت می کند. حقوق و دستمزد اجباری نیست تا زمانی که شغل و درآمد نداشته باشند باید ماهانه معادل حداقل دستمزد کارمندان کشوری کمک هزینه پرداخت کنند. آیین نامه اجرای این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

سوال ـ منظور قانونگذار از «معادل حداقل حقوق کارمندان دولت» در بند هـ تبصره 12 مبلغ 56.000.000 ریال بر اساس جزء 1 بند الف تبصره 12 قانون بودجه 1401؟ پاسخ – بله

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید