تعریف واشنگتن از «پاسخ سازنده» چیست؟

19059 840 فقط خبر

با توجه به سابقه بد نیت آمریکا و انفعال اروپا و همچنین رفتار سیاسی آژانس که حتی در میانه مذاکرات حاضر به تسلیم شدن نیست، توافقی که دارای پادمان های قوی نیست و ادعاهای حفاظتی را با رویکرد سیاسی به پایان نمی رساند. قطعا پایدار و قابل اعتماد نیست.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، اگر اوایل هفته جاری منابع خبری اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران تا پایان هفته پاسخی به درخواست آمریکا ارسال خواهد کرد، امروز این پاسخ به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا داده شد.

طرف آمریکایی با پیش بینی اینکه ماهیت پاسخ ایران همان منطق قبلی را دنبال می کند و منعکس کننده زیاده خواهی های واشنگتن نخواهد بود، بلافاصله سعی کرد توپ را به زمین ایران بیندازد.

در این رابطه؛ ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دریافت پاسخ ایران به مذاکرات برجام از طریق طرف اروپایی را تایید کرد و گفت: ما پاسخ تهران به پیشنهاد خود را از طرف اروپایی دریافت کرده‌ایم و در حال بررسی آن هستیم، اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.»

در این زمینه توجه به چند نکته ضروری است:

اولا؛ رفتار آمریکا در جریان مذاکرات نشان می‌دهد که این کشور تنها پاسخ سازنده را که خواسته‌های واشنگتن را برآورده می‌کند، می‌داند و هر پاسخی که به دنبال برآوردن و تضمین خواسته‌های طرف مقابل باشد، از نظر آنها بی‌ثمر است.

دومین؛ هیچ تغییری در موضع قاطع ایران در خصوص تمایل این کشور به پیوستن به یک توافق قوی، باثبات و معتبر وجود ندارد و تهران از زمان آغاز مذاکرات لغو تحریم ها، با ارائه راه حلی مبتکرانه و حرفه ای در صورت وجود طرف مقابل، آن را در گفتار و عمل ثابت کرده است. طرف نزدیک شد برای منطقی بودن، توافق وجود دارد.

  آرژانتین هواپیمای ماهان ایر را توقیف کرد

سوم؛ با توجه به سابقه بد نیت آمریکا و انفعال اروپا و همچنین رفتار سیاسی آژانس که حاضر به تسلیم شدن حتی در میانه مذاکرات نیست، توافقی که تضمین قوی ندارد و به دفاع از آن پایان نمی دهد. ادعاهای با رویکرد سیاسی قطعا پایدار و قابل اعتماد نخواهد بود و البته دلیلی برای پیوستن تهران به آن وجود ندارد.

چهارم؛ در توافقی که ناپایدار و بدون ضمانت است، خواسته اصلی ایران که سود اقتصادی و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای شرکت های خارجی در ایران است محقق نمی شود، بنابراین نمی توان چنین توافقی را قوی و متعادل دانست.

پنجم؛ برخلاف رویکرد جاه طلبانه آمریکا، ایران به دلیل اعتقاد به دیپلماسی برای حل اختلافات، همواره با ارائه ابتکارات جدید میز مذاکره را فعال نگه داشته و تا فرصتی برای همگرایی دیدگاه ها برای دستیابی به توافقی قوی به این روند ادامه خواهد داد. ..

ششم؛ طرف غربی در جریان مذاکرات بارها با استفاده از ابزارهای غیرمذاکره‌ای و فشار رسانه‌ای قوی سعی کرد موضع ایران را در مواضع منطقی و اصولی‌اش به عنوان مانعی برای دستیابی به توافق مطرح کند و القا کرد که تهران اساساً به دنبال دستیابی به توافق نیست. .

این رفتار آمریکا پس از ارائه آخرین پاسخ ایران به پیشنهادات آن کشور ادامه دارد و واکنش ایران را «غیرسازنده» خواند و نشان داد که واشنگتن پس از ماه‌ها مذاکره دشوار و پیچیده، آشکارا آمادگی پذیرش مسئولیت اشتباهات گذشته خود را ندارد. حسن نیت خود را در پذیرش خواسته های منطقی و قانونی ایران نشان دهند.

رفتار آمریکایی ها تاکنون روند مذاکرات و دستیابی به توافق را طولانی کرده است، اما گذشت زمان تغییری در رویکرد ایران برای پیگیری قاطعانه منافع ملت ایران ایجاد نمی کند.

  زندگی آرام و با کیفیت حق مردم است - تفکر مدرن

نکته قابل توجه این است که اگرچه پشت و روها جزئی از ماهیت مذاکرات است و آمریکا نیز بر این واقعیت تاکید کرده است. “ما در حال مطالعه پاسخ ایران برای پاسخ به آن هستیم”، اما برای حفظ روند رو به جلو حاکم بر این مرحله از مذاکرات تا زمان حصول توافق، اتخاذ “راه حل سیاسی” توسط واشنگتن اقدامی ضروری و اجباری است که می تواند پایان دادن به مذاکرات طولانی با یک نتیجه متعادل.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید