تعرفه پستی در نیمه اول سال جاری محقق می شود

1051032 فقط خبر

وی با اشاره به اینکه افزایش تعرفه ها وجود ندارد، در واقع به سمت تحقق تعرفه ها حرکت می کنیم، تاکید کرد: این امر باعث می شود بتوانیم بهتر سرمایه گذاری کنیم و زیرساخت ها را توسعه دهیم..

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در دیدار با معاون اول رئیس جمهور از وی خواستار کمک برای تصویب تعرفه های جدید خدمات پستی در ستاد تنظیم بازار شد. وی خواستار تعدیل تعرفه های پستی مانند تعرفه های پزشکی مصوب هیئت وزیران در ابتدای هر سال با تورم سالانه شد..

به گفته لیایی، پست هوشمند در درآمدزایی و کاهش هزینه خدمات پستی بسیار موثر است. «ابزارهای جدید و هوش مصنوعی می‌توانند تعریف جدیدی از پس فرآیندها را ممکن کنند، و ما می‌خواهیم BPMS و BPR فرآیندها را دوباره طراحی کنید و با کار مجدد، فرآیند ارسال محموله را کوتاه کنید. فرآیندی که جز با بحث هوش مصنوعی و هوش امکان پذیر نیست.

لیایی معتقد است علاوه بر بحث فیزیکی پست، در هر چهار فرآیند اصلی یعنی پذیرش بسته، تحلیل مبادله، سفر و توزیع می توان از قابلیت هوشمند بودن و به حداقل رساندن الکترونیک استفاده کرد. به گفته لیایی، ادارات مخصوصاً مسئول خدمات پستی در حال بحث در مورد تجزیه و تحلیل بورس هستند و ما این فرصت را داریم که سه بخش دیگر را برون سپاری کنیم و فرض بر این است که بتوانیم از قدرت بخش خصوصی برای انتقال بسیاری از مراکز به الکترونیک استفاده کنیم. پست الکترونیکی. در حال حاضر پنج شرکت نوپا در مرحله پذیرش به شرکت ملی پست کمک می کنند. به عنوان مثال، Startup Postex دقیقاً تمام کارهای صندوقدار شعبه پست را برای کاربران خانگی انجام می دهد. علاوه بر این، در حال حاضر 242 شرکت از خدمات وب ما استفاده می کنند و بارکد تولید می کنند.

  یارانه 300 تا 400 هزار تنی چه زمانی قابل برداشت است؟

بر اساس گزارش سالانه مرکز توسعه تجارت الکترونیک، یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیک بحث لجستیکی است چرا که سهم شرکت پست 77 درصد است. نکته اینجاست که حتی به گفته خود سازمان توسعه تجارت الکترونیک، این درصد و این سطح از لجستیک دولتی در کشور به نفع کشور نیست. لیایی شرکت ملی پست را مقصر این ماجرا نمی داند و می گوید: پست چه کار می تواند بکند که غیر از پست بازیگری نداریم که بار را از روی زمین بلند کند؟

وی توضیح می دهد: قبل از پست کرونا بزرگترین کار توزیع پاکت بود اما با توجه به شیوع کرونا بیشتر محموله ها به صورت مکاتبه ای ارسال می شد و مجبور شدیم با همین زیرساخت ها خدمات رسانی کنیم..

به گفته لیایی، سرانه استفاده از خدمات پستی در ایران نزدیک به سه سوم است و این رقم با آمار چین، آمریکا و بسیاری از کشورها قابل مقایسه نیست. پست باید دوباره تعریف شود و تا زمانی که زیرساخت ها تغییر نکند هیچ اتفاق خوبی نمی افتد. ما باید به سمتی برویم که دولت کنترل خود را بر پرونده ها کاهش دهد.

لیایی با این حال معتقد است که شرکت ملی پست خواسته یا ناخواسته به سمت کاهش خدمات دستی و در نتیجه الکترونیکی شدن حرکت می کند و ادامه می دهد: در حال حاضر میانگین سنی کارکنان پست 22 سال است و اجازه استخدام او را نداریم. خواسته یا ناخواسته نسل جدید خدمات پستی به سمت مکانیزه شدن پیش می رود.

لیا در پایان گفت: ما می خواهیم جوانان بیشتری را تشویق کنیم تا از پتانسیل و استعداد نسل جوان استفاده کنند و از ظرفیت مبتنی بر دانش بهره ببرند. انتظار داریم همایش فرصت های سرمایه گذاری برگزار شود تا زمینه ارائه راهکار در حوزه خدمات پستی به بخش خصوصی فراهم شود..

  خودکشی کارگر پارس جنوبی – تفکر مدرن

وی در پاسخ به سوالی درباره طرح پست توسعه پهپاد پستی گفت: در حال حاضر راه حلی برای توسعه پهپاد نداریم. پهپادهایی که در کیش به پرواز درآمدند نیز به صورت آزمایشی و بدون مجوز از تمامی نهادهای مربوطه پرواز کردند. مهمتر از آن، اجازه پرواز پهپادها به مناطق شهری مانند تهران را نمی دهیم و با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، توسعه پهپادها در اولویت شرکت پست نیست و اولویت خدمات ما توسعه زیرساخت ها و بهبود خدمات است..

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید