تشدید تنش ها بین چین و تایوان؛ اعلام آمادگی تایپه برای جنگ

من گزارش میدم گروه جهانی خبرگزاری آنا، رادیو بین‌المللی فرانسه روز جمعه به نقل از وزارت دفاع تایوان گزارش داد که هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین از «خط وسط» تنگه تایوان عبور کرده‌اند و در همین راستا، وزیر دفاع تایوان گفت ارتش تایوان برای جنگ آماده است، اما به دنبال این نیست. جنگ

به گفته وزیر دفاع تایوان، 27 جنگنده چینی وارد منطقه دفاع هوایی تایوان شدند و 22 فروند از این جنگنده ها از خط میانی تنگه فورموسان عبور کردند.

سایت بین المللی رادیو فرانسه نیز نوشت: چین صبح پنجشنبه در اعتراض به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مانور نظامی بزرگی را در تنگه تایوان برگزار کرد.

یک روز پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جزیره تایوان که پکن آن را بخشی از خاک خود می داند، چین روز پنجشنبه تمرین نظامی بی سابقه ای را در شش سایت در اطراف تایوان آغاز کرد.

تشدید تنش ها بین چین و تایوان؛  اعلام آمادگی تایپه برای جنگ

وزارت دفاع چین پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که پکن در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، مجموعه‌ای از “مانورهای نظامی هدفمند” را آغاز خواهد کرد.

وزارت امور خارجه دولت خودخوانده تایوان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که چین با شلیک موشک به آب‌های نزدیک این جزیره در ساعات اولیه روز، از کره شمالی «تقلید» کرده است. همزمان با افزایش تنش ها، این وزارتخانه از پکن خواست تا خویشتن داری کند و تاکید کرد که ارتش به افزایش سطح هوشیاری خود ادامه خواهد داد و به “وضعیت دشمن” پاسخ مناسب خواهد داد.

مانورهای نظامی چین توسط واشنگتن محکوم و از سوی مسکو حمایت شد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه از رزمایش پکن در اطراف تایوان که در واکنش به بی توجهی آمریکا به هشدارها درباره سفر نانسی پلوسی برگزار می شود، حمایت کرد و گفت: چین حق دارد در اطراف تایوان رزمایش انجام دهد.

  شکایت از فایزر و مادرنا به دلیل نقض پتنت در تولید واکسن کرونا

به طور جداگانه، کاخ سفید پرتاب موشک چین در جریان بزرگترین رزمایش نظامی پکن در تنگه تایوان را محکوم کرد و گفت انتظار دارد واکنش‌ها پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ادامه یابد.

سخنگوی سازمان ملل گفت آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با نگرانی رزمایش های چین در نزدیکی تایوان را دنبال می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید