تشخیص زودهنگام ناباروری مردان با هوش مصنوعی/ زمانی که فناوری ایرانی بر رقبای خارجی برتری دارد

30304 398 فقط خبر

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، ناباروری با وجود پیشرفت های علمی فراوان در چند دهه گذشته یک مشکل رو به رشد است و نرخ باروری نیز کاهش یافته است. در این میان مردان عامل 40 درصد این مشکل هستند اما به اختلالات و مشکلات ناباروری آنها به اندازه زنان پرداخت نشده است.

در طول 50 سال گذشته، تعداد اسپرم مردان کاهش یافته است و تمام شواهد علمی نیاز به توجه بیشتر به باروری مردان دارد. ناباروری در دنیا نزدیک به 15 درصد و در کشور ما 20 درصد است.

بیش از 3 میلیون و 400 هزار زوج از مجموع 17 میلیون زوج در سنین باروری با مشکل مواجه هستند. شیوع ناباروری در مردان 18 تا 35 ساله بیشتر از شیوع دیابت در این جمعیت در ایران است.

سبک زندگی مدرن خطر ناباروری را افزایش می دهد، سن ازدواج و زایمان نیز در حال افزایش است. امروزه نیاز به استفاده از فناوری های همگرا (فناوری های زیستی و اطلاعاتی) و میان رشته ای برای کاهش این معضل بیش از گذشته احساس می شود.

به تازگی محصولی با استفاده از هوش مصنوعی قادر به ارزیابی اسپرم در خانه و گوشی های هوشمند بوده است. فرآیندی که به غربالگری ناباروری مردان، تشخیص سریعتر این مشکل و کاهش هزینه های سیستم مراقبت های بهداشتی کمک می کند.

اسپرم در خانه؛ غربالگری اولیه برای تشخیص زودهنگام ناباروری

امروزه با گسترش استفاده از تلفن های هوشمند، راه حل هایی که بتوانند فرآیند تست اسپرم را در منزل و بدون مراجعه به مراکز آزمایشگاهی انجام دهند، مورد پسند آقایان است. در آقایان به دلایل مختلف میل به تحقیق در آزمایشگاه ضعیف است و یا تحقیق را به تعویق می اندازند یا اصلا انجام نمی دهند.

  راز وحشتناک مرگ مرموز ساروی جوان فاش شد - یک تفکر مدرن

ابزار و اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی اسپو، مردان را قادر می‌سازد تا با خیالی آسوده و در محیط شخصی‌شان آزمایش‌ها را انجام دهند و همچنین می‌توانند پیشرفت باروری خود را در قالب فیلم‌ها و گزارش‌های ماهانه ببینند و آن را با پزشک خود به اشتراک بگذارند. به آنها اجازه دهید

نسل جدید کلینیک های ناباروری مبتنی بر داده ها

اپلیکیشن Spoo با تکیه بر داده های مبتنی بر استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، وضعیت باروری کاربران را تجزیه و تحلیل می کند. ماموریت اسپو ساده‌سازی چالش‌های ناباروری مردان و شکستن تابوی فرهنگی بحث درباره ناباروری مردان است.

این گجت پارامترهای کلیدی تعداد، تحرک و شکل اسپرم را در اختیار کاربر قرار می دهد و به عنوان یک آزمایشگاه خانگی کوچک عمل می کند. تکرارپذیری و ارزیابی بسیار دقیق مبتنی بر داده به کاربر اجازه می دهد تا بهبود باروری را نظارت کند. اسپو سعی دارد با تشخیص زودهنگام خارج از فضای سنتی درمان ناباروری در کلینیک ها از شیوع این بیماری جلوگیری کند.

یک رقیب سرسخت برای نمونه های خارجی

وثقی با اشاره به هزینه بسیار کمتر اسپو نسبت به نمونه های خارجی گفت: فیکسچر و نرم افزار اسپو کاملا بومی طراحی و روی 700 نمونه تست شده است. طی دو سال تیم تحقیق و توسعه، این محصول ساخت ایران متولد شد و رقبای خارجی آن 3 محصول آمریکایی، کانادایی و انگلیسی هستند که با قیمت های بسیار بالای 150 دلاری در بازارهای بین المللی به فروش می رسند، در حالی که اسپو به قیمت 20. دلار نسبت به صادرات و رقابت در بازار MENA کاملاً حساس است. از طرفی جنبه امنیت داده های باروری در استفاده از محصولات خارجی وجود دارد که در اسپو توانستیم به آن بپردازیم.

  بزرگترین تقابل با نظام سلطه است

ابزار غربالگری در مناطق محروم

حسین زمانی دودران مدیرعامل اسپو با بیان اینکه در بحث دسترسی به مراکز درمانی ناباروری در کشور شاهد توزیع نامتعادل هستیم، گفت: حدود 40 درصد مراکز درمان ناباروری در تهران است و دسترسی به کلینیک برای درمان ناباروری در این زمینه گجتسپو می تواند در مناطق فقیرنشین مفید باشد.

وی ادامه داد: SPO می تواند به کاهش هزینه های نظام سلامت در موضوع ناباروری کمک کند و با توجه به نگرانی هایی که در حوزه رشد جمعیت وجود دارد به عنوان ابزاری موثر مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وثقی دودران، در مناطق محروم با معضل کم اطلاع رسانی سلامت باروری مواجه هستیم که باعث شیوع بیشتر ناباروری در این مناطق شده است، با ارائه این ابزار با هزینه کم می توان نقش موثری در جامعه ایفا کرد. بهداشت در این مناطق

استخراج داده های ناباروری

هدف اسپو ایجاد بانک اطلاعاتی از مراکز ناباروری در کشور، استخراج داده ها و تجزیه و تحلیل داده های موجود است. در این صورت می توان در هزینه و زمان بیمار صرفه جویی کرد و با انجام صحیح معاینات، روند درمانی بیماران را بهینه کرد.

همچنین می توان در فرآیند تصمیم گیری در مورد نوع روش درمانی بر اساس نوع علت ناباروری به پزشک کمک کرد. مرکز راهبردی فناوری های همگرا همواره حمایت از چنین محصولاتی را در دستور کار خود قرار داده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید