ترکیه: ناتوانی بغداد در مقابله با تروریست ها دلیل حمله ما به عراق است

1065005 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه امروز (چهارشنبه) از ادامه مداخله کشورش در امور داخلی عراق و نقض حاکمیت عراق و سوریه دفاع کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی تی آر تی، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: عراق نمی تواند تروریست ها را از خاک خود بیرون کند، بنابراین این کار را انجام می دهیم، ما به تمامیت ارضی عراق احترام می گذاریم.وی افزود: دولت عراق نمی تواند مبارزه موثر با سازمان های تروریستی را رهبری کنیم و این دلیل اقدامات تحریک آمیز علیه ما است.”

چاووش اوغلو گفت: سازمان های تروریستی همچنان در عراق حضور دارند… سازمان تروریستی داعش بر بخشی از این کشور تسلط دارد و با حمایت ما دیگر در سوریه و عراق قوی نیست. هدف از عملیات نظامی مورد انتظار ترکیه اخراج تروریست ها از شمال سوریه و هدف سیاسی از این عملیات حفظ تمامیت ارضی سوریه است.

وزیر خارجه ترکیه در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: آمریکا در مبارزه با تروریسم صادق نیست. ما به نقش پویای خود در میانجیگری بین اوکراین و روسیه ادامه خواهیم داد. در نهایت این جنگ بر سر میز مذاکره خاتمه خواهد یافت. ما احزاب را برمی گردانیم [جنگ] به میز [مذاکره] ما به تعهدات خود عمل می کنیم؛ اما این ماموریت آسان نیست.»

منابع عراقی بعدازظهر چهارشنبه گذشته گفتند که در حمله نیروهای ترکیه به شمال عراق، یک گلوله به تفرجگاهی در استان دهوک اصابت کرد و 9 گردشگر کشته شدند. اگرچه مقامات بغداد اصرار دارند که این حمله توسط نیروهای ترکیه انجام شده و آنها مسئول کشته و زخمی شدن غیرنظامیان عراقی هستند، ترکیه این موضوع را رد کرده و می‌گوید که نیروهایش به غیرنظامیان حمله نکرده‌اند.

  جزئیات جدید قانون رتبه بندی معلمان میزان دقیق افزایش حقوق فرهنگیان در سال جدید - تفکر نوین

فواد حسین، وزیر خارجه عراق در مصاحبه با شبکه السومریه گفت: اگر مشکلی بین دولت ترکیه و حزب کارگران وجود دارد، نباید این مشکل به خاک عراق منتقل شود. برخی از کارشناسان نظامی عراق ثابت کردند که این حمله از سوی ترکیه بوده است.

با این حال، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفت: «طبق اطلاعاتی که از نیروی هوایی دریافت کردیم، هیچ حمله ای به غیرنظامیان صورت نگرفته است. [در دهوک عراق] ما نداشتیم.» اما وزیر خارجه عراق در سخنرانی خود در شورای امنیت تاکید کرد که شواهد به دست آمده از محل حمله نشان می دهد که این حمله کار ارتش ترکیه بوده است.

آنکارا: برای عملیات در سوریه از کسی اجازه نمی گیریم

بر اساس گزارش TRT، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز گفت: برای انجام عملیات نظامی در شمال سوریه از کسی اجازه نخواهیم گرفت و نباید به کسی در این مورد اطلاع دهیم. این عملیات ممکن است در هر زمانی بر اساس ارزیابی های ما از خطرات امنیتی انجام شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیشتر در دیدار با اعضای حزب عدالت و توسعه اعلام کرد که نیروهای این کشور منبج و تل رفعت سوریه را از آنچه او “تروریست” خواند، پاکسازی خواهد کرد.

اردوغان پیشتر اعلام کرده بود که آنکارا به تلاش های خود برای ایجاد منطقه امن در عمق 30 کیلومتری مرز جنوبی با سوریه ادامه خواهد داد.

این اظهارات با واکنش تند دمشق همراه شد. وزارت امور خارجه سوریه در واکنش به این سخنان اعلام کرد: اظهارات مضحک رئیس جمهور ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، بازی خصمانه ای است که این رژیم علیه سوریه و تمامیت ارضی آن آغاز می کند. . معامله‌های شرورانه‌ای که رژیم ترکیه انجام داده و می‌کند نشان می‌دهد که کمترین درک سیاسی و اخلاقی برای تعامل با بحران سوریه ندارد، زیرا خود رژیم همیشه بخشی از این بحران بوده و هست و از تقسیم‌بندی استفاده می‌کند. طرح و جدایی [سوریه] ادامه داده است؛ طرحی که تنها با اهداف اسرائیل، آمریکا و غرب منطبق است.

  دیپلماسی گفتگو و صلح در مقابل دیپلماسی تهدید و جنگ

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید