ترور سردار قاسم سلیمانی هدیه ای از آبی – اندیشه مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، معاون امور بین الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با حضور در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، مواضع خود را برای کشور در جمع اعضای این شورا تشریح کرد. .

کاظم قریب آبادی در ابتدای سخنان خود در جلسه شورای حقوق بشر با تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران گفت: سیاست اساسی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر مبتنی بر حمایت و ترویج این حقوق است. برای افراد اعتقاد راسخ ما به حمایت از حقوق بشر، هم در معیارهای دینی و هم در تعهدات بین المللی ما ریشه دارد.

وی ادامه داد: ایمان و اعتقادات قوی دینی، زیرساخت های فرهنگی قوی، چارچوب های قانونی ثابت و رویکرد اصولی به حقوق بشر و حفظ آن از ارکان اصلی سبک زندگی فردی و اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران است. در بحبوحه همه گیری ویروس تاج، در حالی که مدافعان حقوق بشر بر دسترسی ملت ایران به تجهیزات آنتی ویروس متمرکز بودند، ایران برای ارائه برخی از ابزارهای مورد نیاز برای مقابله با آن به دانش و فناوری محلی متکی بود. ایجاد بیماری در داخل و گسترش سخاوتمندانه آن به سایر کشورهای نیازمند. او در جریان دفاع از حقوق بشر هزینه های جانی و مالی زیادی را متحمل شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: قوای سه گانه در جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تمام تلاش و ظرفیت خود را برای خدمت به مردم و حمایت و ارتقای حقوق آنها به کار گرفته اند. در این راستا قوانین، سیاست ها و طرح های مختلفی به ویژه در سال گذشته تصویب و اجرا شده است. در عین حال جمهوری اسلامی ایران در حفظ حقوق بشر پیشرفت چشمگیری داشته و البته هزینه های جانی و مالی هنگفتی را به ویژه در مبارزه با مواد مخدر و باندهای قاچاق بین المللی و پذیرش میلیون ها پناهنده متحمل شده است.

قریب‌آبادی با انتقاد از مواضع دوگانه برخی دولت‌ها درباره حقوق بشر، گفت: در حالی که همه از حقوق بشر صحبت می‌کنند و حتی گاهی برای حمایت جنایی، سیاسی و رسانه‌ای بسیج می‌شوند، برخی عمداً حقوق ملت ایران را زیر پا می‌گذارند. .

وی با بیان اینکه ایالات متحده در خط مقدم زورگویی یکجانبه قرار دارد، افزود: دولت آمریکا از هیچ تلاشی برای تحمیل خواسته های خود بر سایر دولت ها، توسل به تحریم های تجاری، اختلال در جریان سرمایه گذاری مالی و مسدود کردن دارایی ها دریغ نخواهد کرد. این تحریم‌ها، به‌ویژه تحریم‌هایی که بر سیستم بانکی و مالی اعمال شده‌اند، کار بشردوستانه را نیز با مشکل مواجه کرده‌اند.

وی گفت: “ایالات متحده که به عنوان یک نیروی پلیس جهانی خودخوانده عمل می کند، تاکید کرده است که تحریم ها دسترسی به داروهای اولیه را با مشکل مواجه کرده و از انتقال کمک های بشردوستانه به دنبال فاجعه طبیعی و همه گیری تاج و تخت جلوگیری کرده است.” تمام حقوق و هنجارهای بین المللی را نقض می کند. این رفتار غیرقانونی نه مشروع است و نه قانونی و جامعه بین المللی نباید آن را تحمل کند. با توجه به عواقب قابل پیش بینی و پرهزینه تحریم ها، باید آنها را به عنوان سلاح و ابزار تجاوز تلقی کرد. اجبار یکجانبه اقتصادی و تجاری مغایر با اهداف و مقاصد حقوق بشر بوده و در واقع مجازات دسته جمعی مردم عادی است و باید جنایت علیه بشریت تلقی شود.

  اوکراین بین لهستان و روسیه تقسیم شده است؟ - اندیشه معاصر

قریب آبادی خطاب به نمایندگان حاضر در چهل و نهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: مردم ایران نیز از پدیده شوم دیگری به نام تروریسم رنج می برند. ایران یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم در 43 سال گذشته بوده است که در آن هزاران انسان بیگناه کشته یا به شدت مجروح شده اند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: گروه های تروریستی همه اقشار جامعه اعم از زن و مرد، کودکان، سالمندان و دانشمندان را هدف قرار داده اند. این در حالی است که اکثر قتل ها که جنایت علیه بشریت است توسط گروهک تروریستی منافقین در ایران صورت گرفته است. بنابراین از 17000 شهید در ایران، 12000 نفر توسط اعضای آن گروه به شهادت رسیدند.

قریب‌آبادی گفت: این گروه‌های تروریستی با پرونده‌های سیاه خود از ابتدا در برخی از کشورهای اروپایی سازمان‌های اداری داشتند و عوامل آن‌ها بدون محدودیت و پیگرد آزادانه به کشورهای اروپایی و آمریکا سفر می‌کردند و برخی از این کشورها با توجه به مصونیت اعطایی غرب به گروهک تروریستی منافقین و پهن کردن فرش قرمز برای حضور در جلسات دولتی و مجلس و حمایت مادی و معنوی از آنها، مدتی است که شاهد این موضوع هستیم. رهبران این گروه مرگبار و خطرناک حقوق بشر را می پذیرند و خود را مدافع حقوق بشر معرفی می کنند.

وی ادامه داد: هر انسان آزاده و پاکی این سوال اساسی و جدی در ذهنش ایجاد می شود که چگونه برخی از کشورهایی که مدعی دفاع از حقوق بشر و مبارزه با تروریسم هستند، گروهی که خون هزاران زن و کودک بی گناه در ایران را لمس می کنند؟ سوریه و عراق آلوده هستند، زنان را زندانی و شکنجه می کنند، رحمشان را بیرون می آورند و عقیم می کنند، آنها را مجبور به طلاق می کنند و دختران را مجبور به ازدواج می کنند، به آنها می گویند مدافع حقوق بشر؟! چگونه می توان این تناقض را توجیه کرد؟!

دبیرکل ستاد حقوق بشر گفت: جنایات این گروهک تروریستی در اروپا و همچنین در سازمان های بین المللی و شورای حقوق بشر تحت عنوان پوشش، باید سران جنایتکار و عاملان آن به دست عدالت سپرده شوند. .

  تشدید درگیری ها در 6 جبهه در شرق اوکراین / شهر بلگورود روسیه هدف ارتش اوکراین

قریب آبادی با اشاره به شهادت سردار قاسم سلیمانی تاکید کرد: در این زمینه باید به اقدام جنایتکارانه به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی توسط رژیم آمریکا نیز اشاره کنم. این اقدام تروریستی دولتی در نقض کامل قوانین بین المللی و موازین حقوق بشر و همچنین هدیه ای به گروه تروریستی داعش بود.

دبیر ستاد حقوق بشر، شهید سلیمانی را قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و شخصیتی قابل احترام در بسیاری از ملت‌ها و دولت‌ها دانست و افزود: دستگاه‌های قضایی ایران و عراق مصمم به محاکمه عاملان این جنایت هستند. .» به زودی پیگرد قانونی همه افراد دخیل در این جنایت به ویژه ترامپ، پمپئو و مکنزی را آغاز خواهد کرد.

قریب آبادی با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی اسرائیل با حمایت آمریکا در ترور پنج دانشمند هسته ای ایران تاکید کرد: عاملان این گونه اقدامات غیرانسانی و وحشیانه باید پاسخگوی جنایات خود باشند.

دبیرکل ستاد حقوق بشر خطاب به رئیس این اجلاس گفت: جمهوری اسلامی ایران صدور قطعنامه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و تعیین گزارشگر ویژه اقدامات سیاسی، گزینشی، ناعادلانه را مورد توجه قرار می دهد. بر اساس چنین اقداماتی، بدون پایبندی به اصول حقوقی و اراده ملتها و بدون به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت و فرهنگ ملتها، کاملاً با موازین حقوق بشر بیگانه است.استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر برای فشار بر برخی کشورها برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی و در عین حال سکوت در برابر شرایط جدی حقوق بشر به دلیل وابستگی سیاسی کشورهای مربوطه و منافع اقتصادی باید به طور کامل طرد شوند.

قریب‌آبادی ادامه داد: از همه کشورهای عضو این شورای مهم می‌خواهم در هنگام ارائه قطعنامه و تعیین گزارشگر ویژه به برنامه‌های مبتنی بر سوء‌نیت برخی کشورها، مسئولیت‌پذیر باشند و «نه» نگویند. متأسفانه اکثر حامیان این برنامه های سیاسی با تحمیل، اشاعه، حمایت، پایبندی و پایبندی به یک جانبه، ناقضان عمده حقوق بشر در کشور خود و ناقض حقوق سایر ملل به ویژه ملت ایران هستند. اقدامات قهری و حمایت از گروه های تروریستی.

قریب آبادی خطاب به نمایندگان گفت: مردم مظلوم فلسطین هنوز تحت ظلم رژیم آپارتاید اسرائیل هستند و حقوق بشر آنها به طور سیستماتیک توسط این رژیم نقض می شود. متاسفانه همچنان شاهد انفعال برخی کشورها در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و گاه کمک و کمک برخی کشورها به این رژیم هستیم. زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی با مردم فلسطین متحد شود و با آنها همبستگی نشان دهد. در این راستا، دستور کار شورا برای پیگرد حقوق زنان، دختران و کودکان بی گناه فلسطینی که توسط رژیم اسرائیل کشته شده اند، حیاتی است و ما از حفظ این موضوع تا زمانی که عاملان آن به دست عدالت سپرده شوند، در دستور کار قرار می گیرد.

  طرز تهیه لازانیا سیب زمینی خوشمزه - تفکر مدرن

وی گفت: مردم مظلوم یمن همچنان در رنج هستند. متاسفانه شاهد جنگ طولانی و بحران انسانی در یمن هستیم که حاصل فروش تسلیحات برخی کشورها به متجاوز و ممانعت از ارسال کمک های بشردوستانه به آن کشور است. حل و فصل مناقشه یمن در گرو احترام به اراده مردم یمن در تعیین سرنوشت خود و رفع محاصره اقتصادی و انسانی، آتش بس و آغاز گفتگوهای یمنی و یمنی است. جمهوری اسلامی ایران قویا از برقراری صلح و ثبات در یمن و منطقه حمایت می کند و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

وی گفت: اسلام هراسی، نژادپرستی، تروریسم، تبعیض سیستماتیک، اشکال جدید برده داری، اجبار یک جانبه و تحمیل سبک زندگی به دیگران مهم ترین چالش های حفظ و ارتقای حقوق بشر است. حقوق بشر باید به تنوع فرهنگی احترام گذاشته شود، رویکرد سیاسی و ابزاری به حقوق بشر باید کنار گذاشته شود و رویکردی متوازن به حقوق بشر اتخاذ شود.

قریب آبادی گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اصولی چون احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، همواره آمادگی و تمایل خود را برای همکاری در زمینه حقوق بشر با سازوکارها و ذینفعان بین المللی حقوق بشر اعلام کرده است. به همین دلیل است که ما از همکاری دوجانبه و چندجانبه حقوق بشر از طریق گفتگو و همکاری برابر استقبال می کنیم.

وی گفت: ایران با سازوکارهای حقوق بشر سازمان ملل از جمله دفتر کمیساریای عالی و نهادهای معاهده همکاری و تعامل سازنده ای دارد و در آینده نیز با نظر مثبت ادامه خواهد داد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: در این زمینه جمهوری اسلامی ایران با بیش از 70 درصد پاسخگویی به مکاتبات رویه های خاص یکی از کشورهای پیشرو نسبت به سایر کشورها است. به اطلاع شما می‌رسانم که جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار گزارش موقت خود را با توجه به توصیه‌های دور سوم شورای حقوق بشر در این جلسه شورای حقوق بشر ارائه خواهد کرد. این موضوع نشان دهنده سیاست اصولی ایران در حمایت از سازوکار SCP به عنوان مکانیزمی حرفه ای و متعادل برای همه کشورهاست.

قریب‌آبادی در پایان با بیان اینکه حقوق بشر اصل اساسی جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: تحقق خواسته‌های مردم ایران در حمایت و ارتقای کرامت و حقوق انسانی آنها فارغ از دین، عقیده، نژاد و جنسیت، وظیفه‌ای است که برای خود می‌داند. اساسی است و از این نظر به تعهدات بین المللی خود در زمینه حمایت و ارتقای حقوق بشر احترام می گذارد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1278041

دیدگاهتان را بنویسید