تروئیکای اروپایی از بازگشت معافیت ها از تحریم های هسته ای ایران استقبال می کند

تروئیکای اروپایی از بازگشت معافیت ها از تحریم های هسته ای ایران استقبال می کند

بر اساس گزارش ها اعتدال به گزارش خبرگزاری فرانسه، تروئیکای اروپایی در بیانیه ای مشترک از اقدام اخیر دولت آمریکا برای لغو لغو تحریم های برنامه صلح آمیز هسته ای ایران که در دوره ریاست جمهوری ترامپ لغو شده بود، استقبال کرد.

در این بیانیه آمده است که سه کشور اروپایی عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان از استثنائات استقبال کردند.

آنها در ادامه گفتند که این باید بحث های فنی مورد نیاز برای حمایت از مذاکرات وین در مورد بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل را تسهیل کند.

آنها همچنین سعی کردند توپ را به سمت ایران پرتاب کنند و افزودند: ما از ایران می‌خواهیم هر چه زودتر از این فرصت استفاده کند، زیرا برنامه خروج بر دیدگاه مشترک ما با آمریکا تاکید دارد که زمان کمی باقی مانده است.

به گزارش اعتدال، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه برخی از استثنائات تحریم های ایران را که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ لغو شده بود، بازگرداند.

یک مقام وزارت خارجه گفت که این اقدام برای تسهیل مذاکرات در وین است.

به همین منظور، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریم‌ها علیه فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از وزارت امور خارجه گزارش داد که معافیت های جدید به کشورها و شرکت های خارجی اجازه می دهد تا در پروژه های غیرنظامی نیروگاه هسته ای بوشهر ایران، آب سنگین در اراک و یک راکتور تحقیقاتی در تهران کار کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ماه می 2020 به عنوان بخشی از برنامه «فشار حداکثری» خود علیه ایران به استعفای خود پایان داد.

  امضای سه تفاهم نامه و افتتاح توکن جدید پست بانک در نمایشگاه اینوتکس

حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به بازگشت استثنائات گفت که این اقدام خوبی بوده اما کافی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید