تحویل حقابه ایران شاخص مهمی از تعهد طالبان است

1089603 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، در پی دستور رئیس جمهور در خصوص پیگیری موضوع عنوان جمهوری اسلامی ایران، امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گوی تلفنی با رئیس جمهور امور افغانستان، ملا ماتاگی.

امیر عبداللهیان با اشاره به بارندگی های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند ابراز امیدواری کرد که هیچ مانع مصنوعی برای رسیدن آب به جمهوری اسلامی ایران و تامین نیاز ایران وجود نداشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: انتقال عنوان به ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیئت حاکمه قیمومیت افغانستان در انجام تعهدات بین المللی در قبال ایران است.

امیر عبداللهیان با اشاره به مطالبه جدی مردم و نمایندگان سیستان و بلوچستان در شورای اسلامی از وزارت امور خارجه افزود: اگر موضوع تجاوز ایران به هیرمند به سرعت و جدی حل نشود، آثار منفی در سایر زمینه های همکاری بین دو کشور است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به زودی هیاتی بلندپایه از وزارت نیرو ایران برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقامات افغانستان در مورد حقابه راهی این کشور می شود.

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر از سخنان خود با توجه به علاقه فعالان بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در اقتصاد افغانستان، اظهار داشت: ایران از حضور و فعالیت بخش خصوصی خود در افغانستان حمایت می کند و در عین حال از حضور و فعالیت بخش خصوصی خود در افغانستان حمایت می کند. از مقامات افغانستان نیز انتظار دارد که اهمیت فعالیت های این بخش را برای حمایت از فعالان اقتصادی ایران در افغانستان به ویژه در اقتصاد افغانستان مد نظر قرار دهند.

  نمایشگاه اینوتکس مکانی برای شبکه سازی و توسعه اکوسیستم دانش بنیان کشور است

ملا متاگی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در این گفتگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و مفید برای مردم افغانستان توصیف کرد.

وی با استقبال از سفر هیئت وزارت دفاع گفت: ما به حاکمیت ایران پایبند هستیم. وقتی آب در دسترس باشد، آن را به ایران هدایت می کنیم.

امیر عبدالخیان در پاسخ گفت: می توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک، رودخانه را به مسیر خود برگردانیم تا مردم دو طرف مرز از هدر رفتن آب آسیب نبینند.

ملا موتقی سفر هیأت وزارت کشاورزی افغانستان به تهران را مورد تاکید قرار داد و خواستار توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های دو کشور شد و از دیدار اخیر در تاشکند در مورد افغانستان قدردانی کرد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید