تحلیل نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در تهران از دیدگاه خبرگزاری فرانسه

1087600 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، خبرگزاری فرانسه از نشست مهم سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه به همت آیت الله سید ابراهیم رئیسی در تهران خبر داد که قرار است روز سه شنبه برگزار شود.

بر اساس این گزارش، با ادامه جنگ در اوکراین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه فردا به تهران سفر می کند تا با همتایان ایرانی و ترکیه ای خود درباره بحران سوریه گفتگو کند.

تهران، مسکو و آنکارا در سال های اخیر در چارچوب روند صلح آستانه برای حل بحران 11 ساله سوریه با یکدیگر دیدار و رایزنی کرده اند.

هر سه کشور در سوریه منافعی دارند. ایران و روسیه از دولت قانونی دمشق حمایت می کنند و ترکیه یکی از مخالفان بشار اسد است.

با این مقدمه، خبرگزاری فرانسه اضافه کرد که نشست روز سه شنبه از آنجایی مهم است که دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای آغاز عملیات نظامی ویژه در شمال سوریه آماده می شوند.

دولت ایران که میزبان این نشست است، پیش از این نسبت به هرگونه تنش با آغاز این عملیات و افزایش بی ثباتی در سوریه هشدار داده بود.

بر اساس این گزارش، نشست روز سه شنبه همچنین به اردوغان اجازه می دهد تا اولین دیدار رو در رو خود را با رئیس جمهور روسیه از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه مسکو در اوکراین برگزار کند.

رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این درخواست دیدار با پوتین برای کمک به حل تنش‌های جهانی از زمان آغاز جنگ در اوکراین را داشته است.

دفتر رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قصد دارد در سفر دو روزه خود به تهران فردا و پس فردا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیداری دوجانبه داشته باشد.

  مشکلات پرسپولیس برای دیدار با سپاهان

ولادیمیر سوتینکوف، تحلیلگر روسی به خبرگزاری فرانسه گفت که نشست روز سه شنبه در تهران تصادفی و برنامه ریزی شده نبود.

ترکیه قصد دارد همزمان با عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، عملیات ویژه ای را در سوریه انجام دهد.

سینان اولگن، محقق مدعو در موسسه کارنگی برای اروپا که در سیاست خارجی ترکیه تخصص دارد، می‌گوید آنکارا می‌خواهد مسکو و ایران را قبل از شروع عملیات خود متقاعد کند.

وی گفت: این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که دو منطقه هدف احتمالی ترکیه تحت کنترل روسیه است و ترکیه می خواهد از حریم هوایی استفاده کند تا خطرات این عملیات را به حداقل برساند.

وی تاکید کرد که اردوغان در این نشست به دنبال چراغ سبز تهران و مسکو برای مبارزه با شبه نظامیان کرد در مناطق شمالی و شمال شرقی سوریه است.

این در حالی است که روسیه پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که ترکیه از تجاوز مجدد به سوریه خودداری کند.

ایران که اخیراً حسین امیرعبدالخیان وزیر امور خارجه خود را به آنکارا فرستاده است، خواهان چیزی مشابه است و در حالی که نگرانی های امنیتی ترکیه را به رسمیت می شناسد، می خواهد این عملیات را متوقف کند.

از این گذشته، خبرگزاری فرانسه می نویسد، این سه کشور که دیدگاه های متفاوتی در مورد سوریه دارند، قصد دارند نظرات خود را در نشست تهران هماهنگ کنند تا از تنش و بی ثباتی بیشتر در منطقه جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید