تحلیل روزنامه قطری از سفر پوتین به تهران/ از دریافت کمک های ضد تحریم تا معاملات استراتژیک

1031127 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، روزنامه قطری العربی الجدید در آستانه سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهران برای شرکت در اجلاس سه جانبه با حضور ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، نوشت. به ابعاد و اهداف راهبردی این سفر توجه کنید.

در این یادداشت آمده است: در شرایط بسیار حساس منطقه‌ای و بین‌المللی و دو روز پس از بازگشت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از خاورمیانه، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دومین سفر خارجی خود را به خارج از روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین انجام داد. بهمن ماه گذشته به تهران سفر کرد. این سفر پوتین به ایران پنجمین سفر وی به ایران و اولین سفر وی در زمان مدیریت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران است. رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه با همتای و رهبر ایرانی خود[معظم] انقلاب ملاقات خواهد کرد. وی علاوه بر سران ایران با همتای ترک خود رجب طیب اردوغان نیز دیدار خواهد کرد و در نشستی سه جانبه در قالب سران کشورهایی که ضامن روند آستانه در مورد سوریه هستند شرکت خواهد کرد.

حسین امیرعبدلاخیان، وزیر امور خارجه ایران، پیش از برگزاری این نشست سه جانبه گفته بود که این نشست به دنبال تثبیت کاهش تنش در مناطق درگیری در سوریه است. این در حالی است که روز گذشته نیز گزارش شده بود که فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه امروز همزمان با نشست سه جانبه به تهران سفر می کند.

ابعاد استراتژیک سفر پوتین به تهران

العربی الجدید همچنین می نویسد: «سفر پوتین به ایران سه بعد اصلی دارد. اولاً مربوط به روابط دوجانبه تهران و مسکو است که از ژوئیه 2021 قوه مجریه را در ایران به دست می گیرد که رویکرد متفاوتی نسبت به سلف خود حسن روحانی در سیاست و روابط خارجی دارد – به سرعت در حال توسعه است.

بر اساس این گزارش، «در حالی که روحانی به دنبال حل مناقشه و بحران کشورش با غرب به‌ویژه آمریکاست، رایضی بر حرکت به سمت شرق به‌ویژه روسیه و چین متمرکز شده است».

این روزنامه بعد دوم سفر پوتین به ایران را منطقه ای می داند و در توضیح این سفر می نویسد: این سفر در سایه تشدید تنش ها بین ایران و اسرائیل و صحبت آمریکایی ها از تشکیل «ساختار منطقی قوی» است. با مشارکت تل آویو در مقابله با تهران.و محور تحت رهبری اوست.

در ادامه این یادداشت آمده است: اما بعد سوم این سفر کاملاً بین المللی است و در درجه اول مربوط به افزایش سطح تنش بین ایران و غرب به ویژه آمریکا پس از بن بست ایجاد شده در مذاکرات با هدف احیای هسته ای است. توافق بر این است که روسیه او یکی از اعضای این مذاکرات است. این در درجه دوم به جنگ در اوکراین و پیامدهای عمده جهانی آن در مناطق مختلف و در سطوح مختلف مربوط می شود.

  اعضای کمیسیون فنی فدراسیون فوتبال مشخص شدند

نویسنده در ادامه به توضیح پیامدهای جنگ در اوکراین می پردازد و می نویسد در حال حاضر قدرت های جهانی به نوعی درگیر جنگ در خاک اوکراین هستند تا روابط خارجی و نقشه های خود را علیه یکدیگر سازماندهی کنند. پیامدهای آن جنگ یکی از مهم ترین دلایل سفر بایدن به منطقه و تلاش های او برای یافتن راه حل هایی برای افزایش تولید نفت در سایه تحریم های سنگین روسیه بود.

هیچ ارتباطی بین سفرهای پوتین و بایدن وجود ندارد

در ادامه این یادداشت آمده است: سفر پوتین به ایران، اندکی پس از سفر بایدن به خاورمیانه، سؤالاتی را در مورد این همزمانی و اینکه آیا سفر رئیس جمهور روسیه در پاسخ به سفر همتای آمریکایی خود بوده است، ایجاد می کند. «محمد قادری» کارشناس و تحلیلگر ایرانی معتقد است که «ارتباط مستقیمی بین این دو دیدار وجود ندارد و به نظر می رسد این تصادف صرفاً یک تصادف باشد».

وی در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت: سفر بایدن به منطقه، برخلاف آنچه رسانه‌های اسرائیلی ادعا می‌کنند، در چارچوب رویارویی با ایران و با هدف یافتن راه‌حلی برای مسائل جهانی صورت گرفت. مسئله. بحران انرژی و غذا و سازماندهی مجدد روابط بین متحدان واشنگتن در منطقه. با این حال، سفر رئیس جمهور روسیه به تهران همزمان با تلاش های پوتین برای «کمک گرفتن ایران برای دور زدن تحریم ها با توجه به تجربیات گسترده این کشور در این زمینه» است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه ای که دوشنبه شب از رادیو و تلویزیون ایران پخش شد، این موضوع را تایید کرد و گفت: این امکان وجود دارد که روسیه و ایران برای کاهش اثرات تحریم ها همکاری کنند.

به گفته وی، «ایران چندین دهه است که تحت تحریم بوده و با وجود محدودیت‌ها، به خوبی برای توسعه و بهبود رفاه مردم خود سازگار شده است و روسیه نیز به تحریم عادت کرده است».

وی تایید کرد که این دو کشور به تدریج استفاده از دلار را در همکاری های دوجانبه کنار خواهند گذاشت.

  قیمت گوجه و پیاز شکسته / قیمت به 9 هزار تن می رسد - فکر مدرن

قدری تاکید کرد: صحبت از دوقطبی که در خاورمیانه به رهبری بایدن و پوتین در حال شکل گیری است و هر کدام از آنها در تلاش برای جذب بازیگران به سمت خود هستند، صحیح نیست زیرا کشورهایی مانند عربستان سعودی، امارات و بحرین از دیرباز به عنوان متحدان آمریکا شناخته می شوند، «اما جمهوری اسلامی از زمان انقلاب اسلامی تاکنون روابط خود را با هیچ کشوری به گونه ای تنظیم نکرده است که کوچ بخواهد تحت محور آن قرار گیرد».

به گفته قدری، سفر پوتین به تهران در چارچوب «تقویت همکاری های دوجانبه و چندجانبه در منطقه برای اجرای سیاست های راهبردی این کشور در زمینه های مختلف» انجام می شود. آمریکا، اسرائیل و سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) که در توافق هسته ای شریک هستند این سفر را دوست ندارند.

به گفته قدری، رئیس جمهور روسیه در تهران درباره پیگیری تفاهم بین دو کشور در پروژه های مختلف از جمله پیمان امنیت جمعی، سازمان همکاری شانگهای و سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و تقویت روابط اقتصادی گفت وگو خواهد کرد.

عصر جدیدی در روابط ایران و روسیه

حسن بهشتی پور، یکی دیگر از کارشناسان مسائل ایران، در گفت و گو با العربی الجدید، می گوید که روابط ایران و روسیه در دوره ریاست جمهوری شاهد «گسترش بزرگ» بوده است. انگیزه این امر نه تنها این است که هر دو کشور در معرض تحریم های آمریکا قرار دارند، بلکه «دولت رئیس جمهور خواهان تقویت روابط با قدرت های آسیایی از جمله روسیه، چین و هند در چارچوب حرکت به سمت شرق است».

به گفته وی، جنگ روسیه علیه اوکراین به تحولات اساسی در سطح بین المللی از جمله در سطح روابط ایران و روسیه منجر شده است. بهشتی پور با اشاره به تلاش روسیه برای فعال‌سازی پروژه‌هایی که سال‌ها بین دو کشور متوقف شده است، از جمله کریدور شمال-جنوب (که روسیه را از طریق خاک ایران به اقیانوس هند متصل می‌کند)، تاکید کرد: از آنجایی که روسیه تحت تحریم‌های گسترده غرب بود، نشان داد. تمایل بیشتری نسبت به قبل برای نزدیک شدن به ایران».

وی توضیح داد که علاقه روسیه به کریدور ژئواستراتژیک شمال-جنوب پس از جنگ در اوکراین افزایش یافت، در حالی که مسکو قبل از جنگ هیچ علاقه ای به آن نداشت. “عامل اصلی” که مسکو را به تحکیم روابط با تهران سوق می دهد در چارچوب پیامدهای جنگ در اوکراین قرار می گیرد.

  کیفیت هوای تهران قابل قبول است

به گفته این تحلیلگر، یکی دیگر از عواملی که در تقویت روابط ایران و روسیه نقش دارد، اعمال تحریم های مشترک علیه دو کشور است و این انگیزه ای برای همکاری آنها در مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا و اروپا است. و تبادل تجربه در این زمینه.

این موضوع را سفیر روسیه در تهران شنبه گذشته در گفت و گو با روزنامه شرق تایید کرد و گفت: ایران و روسیه اکنون در «یک قلعه» قرار دارند.

آیا نزدیک شدن روسیه و ایران از اهمیت توافق هسته ای می کاهد؟

علاوه بر این، العربی الجدید می نویسد که برخی ناظران معتقدند که نزدیکی جدید ایران و روسیه به قیمت روابط ایران و غرب، توافق هسته ای امضا شده در سال 2015 و مذاکرات به بن بست خورده پایان خواهد یافت. اما بهشتی پور می‌گوید رویکرد ایران به شرق در دوره ریاست‌جمهوری رئیسی مستقل از ماهیت روابط با آمریکا و اروپا است و «چه این روابط خوب باشد یا بد، تهران به روابط خود با روسیه، چین و هند ادامه خواهد داد».

وی تصریح کرد: طبیعی است که ایران با توجه به ادامه تحریم ها به روابط خود با چین و روسیه علاقه بیشتری نشان دهد، اما این بدان معنا نیست که روابط با غرب را نادیده می گیرد و اگر آمریکا تحریم ها علیه ایران را لغو کند، تهران این کار را انجام خواهد داد. فقط بر روابط با روسیه تمرکز کنید.

بهشتی پور به تضاد منافع ایران و آمریکا در توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: تهران خواهان کسب منافع اقتصادی از این توافق است در حالی که واشنگتن منافع امنیتی خود را در آن می خواهد.

وی درباره اینکه برخی می گویند پس از جنگ اوکراین، روسیه مانع از توافق در مذاکرات هسته ای شد و از آن به عنوان کارت فشار علیه غرب استفاده کرد، گفت: در ایران نقش روسیه در توافق هسته ای اغراق شده است. “

این تحلیلگر ایرانی توضیح داد: روسیه نقش بزرگی که در ایران درباره آن صحبت می شود ندارد و کشوری که در این توافقنامه نقش تاثیرگذار و تعیین کننده دارد آمریکا است و کشور دیگر ایران است. ایران به توافق برسد، نه روسیه، نه آلمان و نه چین نمی توانند جلوی این را بگیرند، میانجیگری این کشورها نقش تاثیرگذاری دارد، اما تعیین کننده نیست.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید