تحقق وعده الهی – اندیشه مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین،من کهن النزلاله فیلمیده لهر رحمان خی حتی یوآ دیتا ما حتی; 1

بگو: کسی که گمراه شده است [خدای ] رحمان به او زمان می دهد در حالی که [که ] آنچه به آنها وعده داده شده است; یا به شکنجه یا قیامت نگاه کنید. بنابراین آنها به زودی متوجه می شوند که موقعیت چه کسی بدتر و کدام ارتش ضعیف تر است. و خداوند بر هدايت هدايت يافتگان مي افزايد و حسنات پايدار نزد پروردگارت بهتر و پاداش تر است.

تفسیر آیه:

این آیه به ستمگران هشدار می دهد که نپندارند ثروت ها و امکانات دنیا مایه رحمت است; بلکه ممکن است عامل رنج باشد! هر که بر هذیان خود اصرار کند، خداوند به او مهلت می دهد و این زندگی سعادتمندانه را برپا می کند تا وقت موعود فرا رسد و عذاب را به چشم خود ببیند. در این روز خواهند فهمید که چه کسی موقعیت بدتر و کدام ارتش ضعیف تر است.

با این حال، کسانی هستند که با غرق شدن در توهم و اصرار بر دستورات نادرست، توانایی رهبری در درون خود را از دست می دهند. نعمت های مادی خداوند برای آنان عذاب خواهد بود; زیرا این امکانات باعث غفلت و غرور آنها می شود و خدا را به کلی فراموش می کنند و به جای استفاده از این نعمت ها در جهت رشد، برای فساد و ظلم استفاده می شود.

در مقابل این افراد کسانی هستند که هدایت الهی را می پذیرند و راه حق و عدالت را می پیمایند. عمل صالح آنها باقی است و این کارها و اعمالشان ثواب بزرگتر از خدا و در نهایت بهتر است.

  دستگیری شاخه های "قیام سفید"؛ از سربازان گمنام امام زمان (عج) - اندیشه مدرن

تفسیر آیه:

معانی دیگر آیه شریفه در روایات آمده است; چنانکه امام صادق علیه السلام می فرماید:

و اما ضرب المثل: «حتی اگر ببینی چه وعده می دهند، این خروج صالحان علیهم السلام است و وقتش رسیده است.

فرمود: ضرب المثل: «وَ اللَّهُ یَزْفَعُونَ الَّذِینَ هَدَیْناً». قال: ایزیدهم ذلک الیوم هدی العلی هدی باتباعهم القائم حیت لا یجحدووو;

ولى كلام خدا «اگر نشنوايم» اين خروج حق است و اين ساعت است. پس به زودی این روز و آنچه را که از جانب خداوند به دست قائم (علیه السلام) بر آنان نازل می شود، خواهند دید. پس این کلام خداست: «من شرور محل»; آن موقع است که [ظهور] بلند شدم و پرسیدم من هم وزن کم می کنم. ..” چیست؟

گفت خدایا در اين روز هدايت را بر هدايت مي افزايد زيرا از حضرت گيام عليه السلام پيروي مي كنند; چون آن را رد نمی کنند.

امام هادی (علیه السلام) نیز در داستانی طولانی به همین مطلب اشاره می کند:

گفت: اگر هم ببینیم قول می دهیم که از ضعف ناصری ها غافل نمانند و حساب شوند، یعنی محکم بایستند و حمایت کنند. 3

عرض كردم: مراد از آيه «ولو بشنوم» چيست؟ .. «آن چیست؟ فرمود: اهمیت حضرت غم ص و یارانش.

بر اساس این روایات، یکی از مصادیق آیه «زمان نزول» است که برای ناتوانان با عذاب و سختی همراه است و برای صالحان و مؤمنان و کسانی که هدایت الهی را پذیرفته اند، نصرت و یاری می دهد. و دستورالعمل ها؛ راهنمایی اضافی

چند یادداشت:

  1. 1 قیام حضرت مهدی (عج) جلوه ای از وعده خداوند مبنی بر پیروزی لشکر ایمان بر لشکر کفر است.
  2. 2. خروج و قیام امام ناگهانی و همراه با هلاکت و نابودی دنیا پرستان است; پس قبل از ظهور باید خود را از درجات آنان خارج کرد و از صالحان بود.
  3. 3. در ایام ظهور حق و ظهور حضرت، دستورات یکی پس از دیگری بر مردم نازل می شود. البته فایده این رهنمودها برای کسی است که در خود توانایی هایی ایجاد کرده و گام اول را برداشته است (ذلِک الْکتابُ لا ریب فِیهِ هُدی لِلْمُتَّقِی لِلْمُتنّقی);
  4. 4. دریافت هدایت با اطاعت آمیخته است. پس هر چه اطاعت کاملتر باشد، هدایت بیشتری دریافت می کند. البته این ذیل بر اساس علم امام زمان (عج) است.
  عوارض جانبی خوردن خرما که در مورد آنها نمی دانید - تفکر مدرن

PS:

1: مریم (19)، آیات 75 و 76.

2: کافی، ص 1، ص 431، ص 90.

3: همان، ص 432، ص 91.

4: بقره (2)، آیه 2.

5: یوسفیان، مهدی، امام مهدی (عج) در قرآن، جلد اول، بنیاد فرهنگی وعده های زیارت (عج) – ایران – تهران، چاپ: 1387.

دیدگاهتان را بنویسید