تجاری سازی محصول مشکل اصلی فناوران است/ زمانی که همه نیازها به سرمایه گذاری و بازاریابی برمی گردد

گروه استان های خبرگزاری آنا; مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در آخرین رتبه بندی مراکز توسعه دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1401 که با توجه به حمایت مراکز و دستاوردهای اهداف سند تحول دانشگاه و تعالی موفق به کسب رتبه دوم در بین مراکز توسعه واحدهای دانشگاهی شد.

خبرنگار خبرگزاری آنا در شماره 6 نشریه «سکوی تحقق ایده ها» با دکتر مهدی نصری، مدیریت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر گفت و گو کرد. این شعبه بیش از سه سال به بحث و تبادل نظر در مورد فعالیت ها و برنامه های در دست اجرا و اهداف پرداخت. و برنامه های پیش روی مرکز رشد، ایرادات و کاستی های موجود در نحوه تجاری سازی محصولات فناوری، محققان علت و چگونگی راه اندازی این مرکز و … را جویا شدند.

1087948 فقط خبر

نصری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری آنا از خمینی شهر، به تشریح کاستی ها و کاستی های تجاری سازی محصولات فناورانه پژوهشگران پرداخت و اظهار داشت: با توجه به تخصص اساتید، دانشجویان و خلاقیت آنها، ایده های فناورانه معمولا با سرمایه شخصی یا با سرمایه شخصی توسعه می یابد. با حمایت مراکز رشد در یک زمان معقول، به عنوان مثال، آنها اولیه می شوند. اما یکی از مشکلات بسیاری از کارآفرینان و فناوران تجاری سازی این نمونه های اولیه است.


بیشتر بخوانید:

لزوم تغییر قوانین تجاری سازی محصولات دانش بنیان

تولید 4 فرآورده نفتی و شیمیایی با طرح بازیافت پلاستیک

تولید دستگاه تصفیه آب «پرتابل» هوتک.»


وی تصریح کرد: فرآیند تجاری سازی به سادگی از آزمایشگاه به عرصه تجاری و بازار می رود و بسته به نوع محصول، تجاری سازی محصولات ممکن است نیاز به سوله، تجهیزات و ماشین آلات داشته باشد و باید سرمایه کافی وجود داشته باشد. بنابراین یکی از نیازهای اصلی در تجاری سازی محصول، حضور سرمایه گذاران است و البته پس از تولید محصولات، مشکل دیگری که اغلب در استارتاپ ها دیده می شود، ضعف بازاریابی محصول است. معمولاً این بخش مهم توسط تکنسین ها نادیده گرفته می شود که می تواند منجر به شکست طراحی شود.

  اکران فیلم «گربه سیاه» به دلیل درخواست پخش کننده به تعویق افتاد

این مسئول درباره آخرین فعالیت ها و برنامه های در دست اجرا و اهداف و برنامه های مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر گفت: یکی از اهداف این مرکز رشد که از سال 1400 آغاز به کار کرده و در سال جاری با قوت دنبال می شود. کارآفرینی در این واحد دانشگاهی است که برنامه های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است که از جمله آنها می توان به برگزاری سمینار مدرسه کسب و کار برای آشنایی اعضای هیات علمی با مفاهیم راه اندازی کسب و کار از ایده ایجاد بیمه و مالیات و غیره

1087949 فقط خبر

به گفته کارمند مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر، برنامه نمایش کارآفرینان که در روزهای سه شنبه ویژه دانشجویان برگزار می شود و همچنین مصاحبه با کارآفرینان مختلف و مخابره آنها تجربیات از دیگر برنامه های این مرکز.

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر افزود: این واحد دانشگاهی در سال 1397 و پس از شروع همه‌گیری کرونا با هدایت هسته‌ها و واحدهای فناور این حوزه به محصولات فناوری مرتبط از جمله تولید دست یافت. مواد ضدعفونی کننده دست و فن های خانگی به نام که توسط دانشجویان واحد خمینی شهر در قالب هسته های فناوری تولید شده است.

نصری با قدردانی از شناخت فعالیت های مراکز رشد توسط مسئولان و بخش های مختلف دانشگاه، گفت: چند سال پیش که مفاهیم مراکز رشد به تازگی به فرهنگ دانشگاه ها اضافه شد، این مراکز بیشتر شبیه هزینه و سربار تلقی می شدند. توسط مسئولین دانشگاه؛ اما با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی و به ویژه معاونت پژوهش، فناوری و نوآوری، مراکز رشد به جایگاه بسیار خوبی در واحدهای دانشگاهی دست یافته اند.

  عکس هایی از خداحافظی مردم ژاپن با شینزو آبه + عکس

محل استقرار مرکز رشد دانشگاه آزاد خمینی شهر

وی ادامه داد: مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر توانسته جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد و رکن فناورانه دانشگاه محسوب شود. جلسات شورای مرکز رشد به طور مستمر با حضور رئیس و هیئت مدیره و سایر اعضای شورا تشکیل می شود و تصمیمات فناوری دانشگاه در این شورا اتخاذ می شود. امکانات لازم برای مراکز و واحدهای فناوری نیز فراهم شده است. اکنون پویایی دانشجویان در فناوری و شرکت آنها در رویدادهای کارآفرینی موتور محرکه دانشگاه است و دانشگاه پویا می تواند دانشجویان بیشتری را جذب کند. این مهم ترین موضوعی است که در بخش های مختلف دانشگاه نهادینه شده است.

تجاری سازی محصول مشکل اصلی فناوران است/ زمانی که همه نیازها به سرمایه گذاری و بازاریابی برمی گردد

رئیس مرکز رشد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در زمینه رشد و شکوفایی مراکز رشد گفت: برنامه گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی یا رویداد عصر امید باعث شده تا واحدهای دانشگاهی چندین ماه فعالیت داشته باشند تا آمادگی لازم را داشته باشند. حضور در این مراسم که بسیار موثر بود. امیدوارم این برنامه به صورت مستمر اجرا شود که حاصل آن بتواند واحدها و واحدهای فناور کارآمد را جذب کند و باعث ترویج فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه شود.

نصری درباره چرایی و چگونگی ایجاد مرکز رشد در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر گفت: این واحد دانشگاهی با توجه به وجود اعضای ممتاز هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اکثر رشته های معتبر فنی و مهندسی از جمله مهندسی برق، مکانیک؛ پزشکی، عمران، مهندسی کامپیوتر و … در سال 1393 مجوز تاسیس مرکز رشد تحت عنوان ساخت فناوری نوین و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با اختصاص فضای فیزیکی به مساحت 1500 متر مربع را دریافت کرد. و امکانات اداری تاسیس هفت هسته و هفت واحد فناورانه این مرکز به طور رسمی در سال 1395 آغاز شد.

  خطر رویارویی هسته ای پس از دهه ها بازگشته است

بیشتر بخوانید:

تولید مبتنی بر دانش چاپگرهای چند متری

تولید 30 محصول فناورانه در زمینه کشاورزی و پوشش گیاهی زینتی


وی افزود: در ارزیابی سالانه مراکز رشد که توسط اداره کل مراکز نوآوری سازمان مرکزی در سال 1400 انجام شد، مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر در رتبه سه قرار گرفت که به دلیل ادامه فعالیت ها و پشتیبانی ریاست و هیئت مدیره این واحد دانشگاهی برای سال 1401 در سطح دو مرکز رشد قرار گرفت و اکنون با گسترش فعالیت ها تعدادی شرکت دانش بنیان، 11 واحد فناور و 15 هسته فناوری. در این مرکز رشد قرار دارند.

1087945 فقط خبر

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر تصریح کرد: با حمایت ریاست دانشگاه از این مرکز رشد، از مجموع 27 شرکت، هسته و واحد فناور تاسیس شده، 17 واحد به این مجموعه اضافه شده است. در 6 ماه گذشته و پس از حضور در واحد خمینی شهر. این مقاله سطح مرکز را در ارزیابی سالانه بالا برد و امیدوارم با حمایت مستمر این مجموعه در سال آینده بتوانیم به سطح مرکز رشد ارتقاء دهیم.

انتهای پیام/4121/4062/

دیدگاهتان را بنویسید