تاکید مخبر بر نقش شرکت های دانش بنیان در حل چالش های فناورانه

1078415 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، «پلنت پایلوت» امشب (چهارشنبه) در حاشیه این نشست، گاز هلیوم و LNG و سه محصول دانش بنیان مبدل پلنفیت، سیستم تصفیه و توربواکسپندرهای پرسرعت تولید می کند. هیئت امنای دانشگاه صنعتی شریف و با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد.

در این مراسم که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، وی بر نقش مهم شرکت های دانش بنیان در حل مشکلات کشور تاکید کرد. چالش های تکنولوژیکی

معاون اول رئیس جمهور در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران استفاده از توان شرکت های دانش بنیان را یکی از راهبردهای اصلی دولت سیزدهم برای حل مشکلات کشور دانست و گفت: نیروهای جوان و فارغ التحصیلان به ویژه در بخش دانش بنیان از مزیت های جدی کشور است که سرمایه اولیه آن حرکتی در بستر دانش محسوب می شود.

مخبر ادامه داد: دولت مصمم است با کمک دانشمندان و جوانان کشور مشکلات کشور را حل کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه پایلوت تولید گاز هلیوم و گاز طبیعی مایع توسط شرکت های دانش بنیان و فارغ التحصیلان اقدامی بزرگ و قابل تقدیر است، گفت: این فناوری در اختیار کشورهای اروپایی و آمریکایی و یکی از کشورهای همسایه قرار گرفت. کشورها نیز از این فرصت بهره مند شدند و درآمدزایی داشتند و در این بازدید مقرر شد مراحل مذاکره و خرید نهایی تولید 10 تن هلیوم در مرحله اول و تا 100 تن هلیوم در مراحل بعدی با کمک های وزارت نفت

  همه چیز در مورد زباله های ذهن - یک فکر مدرن

وی بیان کرد: دولت با جدیت از شرکت های دانش بنیان و محصولات آنها حمایت می کند.

لازم به ذکر است این محصولات دانش بنیان توسط دانش آموختگان جوان دانشگاه فنی شریف و سایر دانشگاه های سراسر کشور برای اولین بار در کشور تولید شد و جمهوری اسلامی ایران نیز به جمع کشورهای دارای فناوری تولید هلیوم و LNG پیوست. .

همچنین در بازدید معاون اول رئیس جمهور در این فناوری ها تاکید شد که هلیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود یک ماده استراتژیک در جهان محسوب می شود که کاربردهای فراوانی در حوزه بهداشت و درمان، نفت و گاز، مواد پیشرفته دارد. ، فضا و با وجود منابع عظیم مناسب در پارس جنوبی، در سال های اخیر هلیوم مورد نیاز کشور به طور کامل از طریق واردات تامین می شود و با اعمال تحریم های سخت، ورود هلیوم به کشور عملا بسته شده و بسیاری از آنها صنایع کشور آسیب دیده است.

بر اساس این گزارش، پس از تحریم واردات هلیوم، کارشناسان و نخبگان دانشگاه صنعتی شریف پس از ده سال تلاش، توانستند دانش و فناوری لازم برای دستیابی به هلیوم با خلوص 99.999 درصد و LNG را به دست آورند. گاز طبیعی مایع تولید هلیوم باعث خودکفایی این محصول استراتژیک شد.

محصولات با تکنولوژی بالا، از جمله مبدل‌های پلانفیت، سیستم‌های تصفیه و توربو انبساط‌کننده‌های پرسرعت، برای ساخت کارخانه‌های تولید هلیوم و گاز طبیعی مایع استفاده شده‌اند و دانش طراحی، تولید و بهره‌برداری از آنها کاملا بومی‌سازی شده است. نخبگان دانشگاه صنعتی شریف و شرکت های ایرانی بر اساس دانش.

  بازیکنان کشورهای مختلف چگونه به اردو می روند؟ - اندیشه معاصر

در سال های اخیر، به ویژه پس از جنگ روسیه و اوکراین، حجم تقاضا برای LNG در جهان به شدت افزایش یافته است که منجر به افزایش 10 برابری قیمت آن شده است. علاوه بر این، تولید این محصول فرصتی را برای توسعه در حوزه حمل و نقل ریلی و جاده ای کشور و مدیریت عرضه و تقاضای گاز (پیک اشتراک گذاری) فراهم می کند.

فناوری تولید هلیوم در رده فناوری های بسیار پیچیده با کاربردهای فراوان قرار دارد و امروزه با دستیابی به این فناوری می توان از آن برای توسعه نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، معدن، پزشکی، هواشناسی و فضا بهره برد. صنایع فناورانه

متخصصان این طرح ابراز امیدواری کردند با توجه به وجود منابع اولیه مناسب در پارس جنوبی و کسب دانش تفکیک هلیوم، با ایجاد ظرفیت های صنعتی برای تولید هلیوم در کشور، علاوه بر رفع نیاز کشور. امکان صادرات این محصول و تبدیل ایران به مرکز تولید و صادرات هلیوم در دنیا وجود دارد.

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید