تاکید رئیس جمهور بر لزوم برنامه ریزی و تلاش برای بازگرداندن نخبگان به کشور

در این مراسم به مناسبت چهل و دومین سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی عنوان شد

تاکید رئیس جمهور بر لزوم برنامه ریزی و تلاش برای بازگرداندن نخبگان به کشور

من گزارش میدم اعتدالآیت الله سیدابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز چهارشنبه در مراسم چهل و دومین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی که در محل پژوهشکده رویان برگزار شد، یاد و خاطره شهدای جهاد دانشگاهی و مرحوم کاظمی را گرامی داشتند. آشتیانی، مؤسس پژوهشکده رویان، جهاد دانشگاهی مولود انقلاب اسلامی و منشأ خدمات علمی است. برای کشور ارزشمند تلقی می شود.

رئیسی با تاکید بر نقش امیدوارکننده گروه جهاد دانشگاهی در کشور گفت: آنچه در مورد این گروه علمی حائز اهمیت است این است که توانسته ایده ها و نظریه های علمی را به ثروت تبدیل کند و در نقاطی از کشور که نیاز به علم و نوآوری دارد گره هایی بگشاید. این مدلی است که ما باید در سایر بخش ها دنبال کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه جهاد دانشگاهی بسیاری از خواسته ها و خواسته های کشور را در عرصه علم و فناوری برآورده کرده است، تصریح کرد: اگر علم و دانش در کنار منابع و ظرفیت کشور قرار گیرد و دانش منجر به توانمندی شود، شاهد دستاوردهایی در این زمینه خواهیم بود. همه زمینه ها ما بزرگ خواهیم بود.

رئیسی با اشاره به دستاوردهای ارزشمند جهاد دانشگاهی در زمینه ژن درمانی و سلول درمانی گفت: این دستاوردها منجر به خودکفایی بخش های مهمی از نظام سلامت و درمان شده و بر همین اساس جلوه های مهم استقلال کشور به شمار می رود. و قدرت

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم برنامه ریزی و تلاش برای بازگشت نخبگان به کشور و حمایت جدی دولت از این روند، افزود: جهاد دانشگاهی پیشرو و پیشران اقتصاد دانش بنیان و یکی از بازیگران مهم کشور است. اکوسیستم نوآوری که با برنامه ریزی صحیح و کنشگری حساب شده قابل دستیابی است. ، زمینه مهاجرت معکوس و بازگشت نخبگان به کشور را فراهم کند.

  واکنش زستد و یامگا به محرومیت از استقلال / فرانسوی در راه خانه؟

رئیسی در ادامه تجاری سازی دستاوردهای علمی را یکی از مهمترین وظایف جهاد دانشگاهی دانست و با تاکید بر نقش مهم این مجموعه در تحقق نامگذاری سال، گفت: جهاد دانشگاهی می تواند الگویی برای دانش بنیان و دانش بنیان ایجاد کند. توسعه اشتغالزا با انتقال تجربیات و تبیین دستاوردهای خود، تولید را در جهت تحقق این شعار ارزشمند قرار می دهد.

رئیس جمهور بومی سازی دانش در عرصه های مختلف جهاد دانشگاهی را خدمت بزرگی به کشور خواند و افزود: در شرایطی که دشمن ما را در عرصه های مختلف از جمله علم و فناوری تحریم می کند، دستاوردهای ارزشمند جهاد دانشگاهی در کسب . دانش روز جهانی در زمینه های مختلف و بومی سازی آن به ویژه در امر درمان ناباروری و نیز پیشگیری و درمان انواع سرطان اقدامی بزرگ و شایسته تقدیر است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر نیاز به نیروی انسانی در عرصه علم و نوآوری خاطرنشان کرد: مرحوم کاظمی آشتیانی موسس پژوهشگاه رویان نماد جهاد دانش بنیان در کشور بود. وی با تکیه بر ظرفیت کشور و نیروهای متعهد، کارآمد و خلاق توانست تحول بزرگی را در عرصه علم و نوآوری رقم بزند و این ویژگی آن مرحوم بارها مورد تجلیل رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.

رئیس جمهور در ادامه بر لزوم حمایت از اقدامات جهاد دانشگاهی در مسیر پیشرفت و خودکفایی کشور تاکید کرد و گفت: در حوزه توسعه صنعتی، واردات باید تابع انتقال فناوری باشد و این روند باید به دقت رصد شود. نظارت در این حوزه را می توان به جهاد دانشگاهی سپرد.

  پژوهشگر ایرانی در تیم تحقیقاتی تلسکوپ فضایی و نقش آن در توسعه آن - اندیشه نوین

رئیسی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه پیشرفت و عدالت محور کار دولت است و دانشگاه ها اتاق فکر دولت هستند، خاطرنشان کرد: مشکلات کشور و اولویت بندی آنها برای حل علمی و فناوری مشکلات کشور است.

رئیسی در حاشیه این مراسم از نمایشگاه آخرین دستاوردهای این نهاد علمی بازدید و با جمعی از محققان و مدیران آن با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام جهاد دانشگاهی صحبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید