تاریخچه سرطان زایی سنگ قبرها چیست؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، چندی پیش اظهارنظر جنجالی درباره سرطان سنگ قبر مرجانه حرات صادقی، پزشک محیط زیست، موجی از واکنش ها را در بین مردم و جامعه علمی کشور برانگیخت. در اولین کامنت ها به این موضوع شخص نام آشنای حوزه محیط زیست کشور واکنش نشان داد.

اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه و مشاور رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در واکنش به اخبار جنجالی هفته گذشته رسانه ها به ویژه در همشهری آنلاین، از ابتلای آرامستان ها به اپیدمی سرطان خبر داد. به عنوان متهم شماره یک آلودگی هوا و شیوع سرطان در بین مردم، اساساً ساختن چنین اخباری اشتباه است.

علاوه بر این، میزان پرتوهای گرفتار شده در سنگ ها به قدری کم است که حتی نمی توان آن را محاسبه کرد. ناگفته نماند که این پرتوها و گازهای ساطع شده از سنگ ها نیز می توانند بر سلامت انسان تأثیر بگذارند.

اسماعیل کهرم با رد این ادعای بحث برانگیز درباره درخشندگی سنگ های صومعه شروع کرد و در نهایت با سوالاتی مانند تاثیر نفت کوره بر سلامت انسان و تاثیر امواج تلفن همراه بر مغز انسان به پایان رسید. سخنان استاد دانشگاه علامه طباطبایی را در ادامه بخوانید:

آقای کهرام! یک کارشناس محیط زیست از صومعه ها به عنوان عامل سرطان انسان یاد کرد. شما در مورد آن چه فکر میکنید؟

وقتی با مشکل بزرگ و مهمی مثل سوختن مازوت که 100 درصد سرطان زا است داریم، نگاه به مضرات تشعشعات در سنگ ها که بسیار بسیار ناچیز است و در هیچ جای دنیا ثابت نشده است، این موضوع را منحرف می کند.

  پدر اصلی فرزند مهرادجم پیدا شد؟! ویدئو - اندیشه معاصر

ترکیب نفت کوره به خودی خود سرطان زا است. نفت کوره ایران 7 برابر استانداردهای جهانی گوگرد است و هیچ کشوری آن را آلوده نمی کند. این نشان دهنده اثرات مضر نفت کوره بر سلامت عمومی است. به همین دلیل است که هیچ کشوری نفت کوره ایران را نمی خرد.

در گذشته، امارات گازوئیل ایران را فقط برای استفاده در سوخت کشتی های اقیانوس پیما که در آب های بسیار عمیق تردد می کنند، خریداری می کرد. زیرا در وسط آبهای عمیق طبیعتاً هیچ منطقه مسکونی وجود ندارد. در عین حال آب و هوای اقیانوسی این آلاینده را حل می کند و برای هیچکس مشکلی ایجاد نمی کند.

خانم مرجانه خراط صادقی معتقد است که سنگ های گرانیت در صومعه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از این سنگ ها به دلیل وجود مواد رادیواکتیو مانند اورانیوم یکی از عوامل ایجاد برخی سرطان ها در انسان است. نطر شما چی هست؟

موضوعی که به آن اشاره کردم مقدمه ای بود تا به شما و مخاطبانتان درباره یک موضوع بگویم. اگرچه نه تنها در تهران و شهرهای بزرگ، بلکه در بسیاری از شهرهای کوچک ما نیز موضوع آلودگی نفت کوره و تاثیر قطعی آن بر سلامت جامعه به اثبات رسیده است، اما از چنین موضوع مهمی صرف نظر کرده و به بررسی میزان سنگ های رادیواکتیو می پردازیم. .
در ضمن من قبول ندارم که این سنگ ها بیشتر در صومعه های ما باشد. در آمریکا که سنگ قبرهای بسیار بزرگ و مجلل ساخته و استفاده می شود، سنگ ها می توانند گاز رادون تولید کنند که به نظر من نمی توان تاثیر آن را محاسبه کرد.

  پزشکان انبوه مو روی شکم یک دختر جوان را شگفت زده می کنند - یک فکر مدرن

استفاده از انواع سنگ ها در نمای ساختمان ها و سازه ها در کشور ما بسیار رایج است. بنابراین، این سنگ‌ها باید بیش از صومعه‌ها در خانه‌ها بر سلامت افراد تأثیر بگذارند. آیا این را می توان گفت؟

این را گفتم تا به اینجا برسم. اگر به اثرات مضر تشعشعات سنگ بر سلامت انسان نگاه کنیم، صومعه ها هنوز قابل مشاهده نیستند. جایی که تقریباً در تمام سازه های شهرهای ایران چند برابر بیشتر از صومعه ها از سنگ استفاده شده است، سنگ قبرها هنوز جایی در بین اعراب ندارند.

اما با توجه به این سؤالات به قول معروف «جایی که آب هست خالی است». یعنی در جایی که ما در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگمان فاکتورهایی مانند نفت کوره و سوخت های نامناسب داریم، این سنگ ها به هیچ وجه خطر جدی و قابل اندازه گیری برای سلامت انسان ندارند و به حساب نمی آیند.

بدون مقایسه نفت کوره و سایر آلاینده ها با سلامت انسان، آیا با توجه به تحقیقات و دانش خود، انتشار سنگ ها را به گونه ای می پذیرید که بر سلامت انسان تأثیر بگذارد؟

من در تحصیلاتم به چنین موضوعی برخورد نکرده ام. البته به ابن بگم که داخل سنگ ها و حتی در طلایی که در بین ما ایرانی ها بسیار پرطرفدار و پرکاربرد است انواع و اقسام ترکیبات وجود دارد. اما باید دید چند درصد از این ترکیبات سرطان زا هستند؟ دوم اینکه ترکیبات داخل سنگ های تشعشعی چقدر آزاد هستند؟ به عبارت دیگر، پرتوها و ترکیبات در داخل سنگ ها به دام افتاده و قفل شده اند و رادیواکتیویته آنها بسیار بسیار کم است.

  پیش ثبت نام و شرکت در تولید سایپا D1400 - اندیشه معاصر

همانطور که قبلاً گفتم، آنها قابل محاسبه نیستند. علاوه بر این، اگر بخواهیم به تاثیر امواج بر سلامت انسان اشاره کنیم، اولویت های زیادی وجود دارد که سرطان زا بودن سنگ قبر به هیچ وجه در نظر گرفته نمی شود.

به اشعه های مضر اشاره کردید و بحث در مورد سنگ قبر به جاهای دیگر کشیده شد. یعنی نمک و امثال آنها، درسته؟

درست است. امواج ساطع شده از تلفن همراه در بسیاری از کشورها ثابت شده است و به دلیل این مشکل آنتن های BTS در فاصله ای از مناطق مسکونی قرار گرفته و نصب می شوند.

یا مثلا استفاده از فیبرهای نوری جایگزین آنتن های BTS شده و این روند به سرعت ادامه دارد. امروزه تأثیر امواج تلفن همراه بر زنبورها حداقل به اثبات رسیده است. زنبورها جهت گیری عالی دارند. بنابراین مسیر کندو تا مخزن گرده را با دقت محاسبه، هدایت و طی می کند. اما همین زنبور با قرار گرفتن در معرض امواج متحرک گیج می شود و راه خود را گم می کند. این را گفتم که بگویم این امواج قطعاً روی مغز انسان تأثیر مخربی می گذارد.

بنابراین، با توجه به همه این خطرات، کار با سنگ قبر و حرم مصداق برخورد با مسائلی است که بیشتر انحرافی و گمراه کننده است تا علمی.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1253575

دیدگاهتان را بنویسید