بی حبیب‌ یغمای; خزانه دار ادبیات فارسی

1021338 فقط خبر

گروه استانی خبرگزاری آنا; در میان نویسندگان قدیمی ادبیات فارسی عصر ما، مرحوم حبیب یغمایی (متوفی 24 اردیبهشت 1360) ویژگی هایی دارد که نگاهی به کارنامه او می طلبد.

این معلم پرتلاش ادبیات فارسی که با گنجاندن ترجمه موزون و شاعرانه زاغ و روباه (یا زاغ و پنیر) در کتب درسی برای کودکان و نوجوانان ایرانی شناخته شد، متعلق به خانواده‌ای بود که فرزندانش توسط مردم به سرقت رفته بودند. شاعر معروف قاجار حبیب نمی خواست تنها جانشین نام دیگران باشد، از این رو با جدیت به مطالعه، تحقیق و تصحیح متون پرداخت و در نهایت مجله یغما را منتشر کرد. ارزش انجام دادن را دارد.

البته فراز و نشیب های زندگی شخصی برایش کم نبود (سه زن و 10 فرزند در طول زندگیش) و مرد به نفع روزمرگی و استراحت خالی از میدان نبود، معلوم شد یکی مثل او دیگر حوصله کافی برای جلب رضایت نویسندگانی که مقاله را به مجله داده بودند را نداشت.

اما ضبط مجله یغما که در کنار مجلات دیگری مانند سخن (دکتر خانلری) آینده (دکتر محمود و ایرج افشار) قابل تامل و قابل احترام است، به ویژه اکنون که می بینیم در انتشار یک مجله تخصصی دانشگاه، کارمندان، معلمان و دانشجویان زیادی را درگیر می کند و مجله گاهی از تاریخ انتشار خود عقب می ماند و شخصی مانند یغمایی مسئولیت نشریه را بر عهده می گیرد.

مرحوم یغمایی را باید دیگر پیشینیان نسلی دانست که بدون توجه به مقام و عنوانی که داشتند به فعالیت فرهنگی می پرداختند و در مقابل نارضایتی زمانه به تصحیح و نگارش می پرداختند و یقین داشتم که این بهترین راه برای محافظت از محصولات کمیاب در برابر پیری است.

  حضور غافلگیرکننده مردم در اردوهای نوروزی راهیان نور - تفکر مدرن

اگر نسل جوان امروز ما در میان این همه پیگیری های رنگارنگ و گاه پر فراز و نشیب، بتواند به کار و سوابق افرادی چون حبیب یغمایی از منشور فکر و فرصت نگاه کند، باید قدر موفقیت و هوشیاری آنان را دانست.

عبدالرضا مدرض زاده دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان

انتهای پیام/4062/

دیدگاهتان را بنویسید