بیست و هفتم رجب المرجب: بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم / اندرزهایی از زندگانی حضرت محمد – اندیشه نوین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین بیست و هفتم رجب المرجب: مبعث رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم.

به مناسبت مبعث پیامبر اکرم – چند نکته از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رفیعی را تقدیم می کنیم:

توهین یا تکریم فقرا

در قرآن هر دو واژه اهانت و حیثیت آمده است:]وَمَنْ یُهِنِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ مُکْرِمٍ نِنَّ اللَنَّ اللَّهُ اللَّهُ اللَّهَ[[1] ناموس در مقابل توهین است.

شیخ صدوق) در تواب الامل از پیامبر اسلام – پس از آخرین خطبه کتاب – نقل می کند: جمعیت زیادی در مسجد جمع شده بودند. آنها شروع به صحبت مفصل در مورد عواقب گناه و برخی از پاداش ها کردند. البته این داستان بیشتر مربوط به گناهان و اشتباهات است. در بخشی از آنها گفتند:از اول دنیا، از اول دنیا، دنیا دنیاست.; «اگر کسى به مسلمان فقیر دشنام دهد و او را تحقیر کند، خدا را خوار مى کند و دائماً در غضب خداست، مگر اینکه بخواهد.» بحث پول دادن نیست.

نقطه معکوس: «مَنْ أَکْرَمَ فَقِیراُ مُسْلِما;[2] اگر کسى به مسلمان فقیر احترام بگذارد، خداوند را در روز قیامت ملاقات مى‏کند، در حالى که خداوند با او با شادى رفتار مى‏کند».

بیست و هفتم رجب المرجب: بعثت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم.

توهین به فقرا گاهی زبانی و گاهی رفتاری و گاهی کتبی است. پیامبر اکرم – در حال صحبت بودند که «عبدالله بن ابی مکتوم» وارد شد. قول معروف امام صادق علیه السلام چنین است: آن مرد ثروتمندی که نزد پیامبر صلی الله علیه و آله بود، پاره ای از وجود خود را جمع کرد و روی خود را برگرداند. بیش از ده آیه در مذمت این امر نازل شده است:]ابس وتولى أن جاءه الععمى وما يدريك لعله يزكى[ با فرض اینکه چون عبدالله نابینا بود، ندید که آن شخص ثروتمند چهره در هم کشید و خود را جمع کرد.

  همکاری مردم با دولت نقش ویژه ای در مدیریت بهینه مصرف آب دارد

البته بعضی از مفسرین اهل سنت گفته‏اند که رسول خدا- «عَبَسَ‏ وَ تَوَلَّى»‏؛ روی‌ ترش‌ کرد و پشت‌ نمود؛ اما علامه طباطبایی و شیخ طوسی” به شدت رد کرده، گفته‏اند که با وجود حُسن خلق و اخلاق عظیم حضرت، چنین تفسیری درست نیست. امام صادق% که می‏فرمایند «عَبَس» کسی دیگر بود.[3] البته به قول یکی از اساتید فرقی نمی کند روح کی باشد، خدا می خواهد بگوید اصل این بد است. این یک توهین رفتاری است. چیزی نگفت فقط اخم کرد و برگشت و دید و کور شد. خداوند این موضوع را مطرح کرد که گفتن اهانت به فقرا حرام است.

اسحاق بن عمار داستان سرای معروفی است. او ثروتمند بود و به فقرا کمک می کرد. یک روز در را بست و گفت: دیگر فقیری پیش من نمی آید. منشی تعیین کرد که فقرا را به سوی او هدایت کند و ارتباط خود را با فقرا قطع کند. “دَخَلْتُ عَلَی أَبی عَبْدِاللَّهِ% فَنَظَرَ لِلَیَّ بِوَجْهٍ قَاطِبٍ، فَقُلْتُ: مَا الَّذَیََّذِیَّذِیل قَالَ: الَّذِی غَیَّرَکَ لِإِخ; بَلَغَنِی یاا إِسْحاقُ أَنَّکَ أَقْعَدْتَ بِبابِک;[4] خدمت امام صادق رسیدم، حضرت با صورت تندی به من زد، عرض کردم: چه چیزی باعث شد که نظر تو نسبت به من (و قبول نکنی)؟ حضرت فرمود: همان چیزی که تو را برای برادرانت تغییر داد; «از تو شنیدم اسحاق که درهایت را قفل کرده ای (تا فقرا به خانه تو نیایند)» وقتی با فقیری صحبت می کنیم این خود باعث می شود که ما را مورد ثواب و محبت فرشتگان قرار دهیم. این یک نعمت مهم است.

  ترمز پراید بدجوری کشیده شد! / قیمت خودروهای پرطرفدار در بازار کاهش یافت - تفکری مدرن

امام رضا% بر سر سفره فقرا و غلامان نشستند و غذا خوردند. یکی از رفقای امام گفت: بهتر نیست برخیز و سر سفره ای که سفره وزرا و رؤسا و دولت است بنشینی. امام فرمود:مَهْ نِنَّ الرَّبَّ تَبَارَکَ وَتَعالَی واحِدٌ وَالْبَّبَّ تَبَارَکَ وَتَعَالَی واحِدٌ وَالْبَبَاَاََََاَعَعَاَ;;[5] خفه شو! «خدای ما یکی است، پدر و مادر همه ما (آدم و حوا) یکی هستند و پاداش اعمال است (نه سیاه و سفید و مقام).

امام خميني(ره) فرمودند: من شما را از ساكنان محله هاي فقير قد بلندتر از ساكنان كاخ مي دانم. اگر لیاقت این را دارند که با شما مقایسه شوند.[6]

وقتی “ادوارد شوارد نادزه”[7] به دیدن امام آمد، سادگی حسینیه جماران برایش جالب بود و جذبش می کرد. امروز یکی از آفت هایی که گریبان برخی مسئولان را گرفته تجمل گرایی است. اینها هنر نیستند. هنر در سادگی زیستی است. امام یک زندگی ساده را مسئول انقلاب می خواست. تعبیر ایشان این بود: متأسفیم که عده ای می میرند، شهید می شوند و سر سفره رفاه می نشینیم. مانند شهید حاجی فوت کرد. حواس مسئولین باید متمرکز باشد.

[1]. حج / 18.

[2]. ثواب الاعمال و عقوبت الاعمال، محمد بن علی بن بابویه، دارالشریف الرضی، قم، ۱۴۰۶ق، ص ۲۸۳.

[3]. مجمع البیان، فضل بن حسن طبرسی، انتشارات ناصرخسرو، تهران، 1372، ج 10، ص 437.

[4]. بس (من – اسلامی)، ج 2، ص 182 .

[5]. همان، ج 8، ص 230.

[6]. صحیفه امام ج 14 ص 261.

[7]. ادوارد شواردنادزه، وزیر خارجه سابق شوروی، رئیس جمهور سابق گرجستان است.

انتهای پیام/*

  واکنش امیر عبداللهیان به حاشیه سفر رئیسی به مسکو - اندیشه معاصر

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1273433

دیدگاهتان را بنویسید