بیانیه یک مقام کاخ سفید درباره آینده مذاکرات برای احیای برجام

بیانیه یک مقام کاخ سفید درباره آینده مذاکرات برای احیای برجام

من گزارش میدم اعتدال به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اکسیوس، برت مک گورک، هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا گفت که ایالات متحده باور ندارد توافق هسته ای ایران اکنون احیا شود.

این در حالی است که برخی دیگر از مقامات آمریکایی بارها گفته اند که توافق جدید با ایران روی میز است و جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد که آیا آن توافق را بپذیرد یا خیر.

آکسیوس همچنین به نقل از منابع آگاه گزارش داد: برت مک گورک، در گروه کارشناسان یک اندیشکده ناشناس نیز گفت که اکنون توافق با تهران “بسیار بعید” است.

به گزارش آکسیوس، این مقام کاخ سفید نیز توپ را در زمین ایران گذاشت و شکست مذاکرات برای احیای توافق هسته ای 2015 را به این دلیل دانست که تهران نتوانست در این زمینه تصمیم بگیرد.

این منابع آگاه همچنین به آکسیوس گفتند که مک گورک گفته ایران می‌خواهد «چیزی به توافق اضافه کند» و منظور او توافق احتمالی است.

به گزارش آکسیوس، مک گورک همچنین گفت در صورت عدم توافق، تحریم ها و انزوای دیپلماتیک افزایش می یابد، اما استفاده از زور آخرین راه حل خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در طول ماه‌ها مذاکره غیرمستقیم تهران و واشنگتن برای لغو تحریم‌ها و بازگرداندن آمریکا به برجام، مقامات آمریکایی همواره تلاش کرده‌اند ایران را به دلیل عدم دستیابی به توافق مقصر بدانند و مسئولیت عدم دستیابی به توافق را پیش‌بینی کنند. توافق بدون اشاره به افراط و تفریط و جانبداری آنها در این مذاکرات، آنها مدعی هستند که توافق آماده و روی میز است.

  عکس | دو بازیگر جذاب سینمای ایران در یک قاب - اندیشه معاصر

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات حضور فعال و موثری داشته و تاکید می کند که به دنبال دستیابی به یک توافق خوب و با ثبات به گونه ای است که حقوق ملت ایران احقاق شود.

حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به هدف شکی نیست. یک توافق خوب، قوی و پایدار. اگر آمریکا گامی واقع بینانه در راه یافتن راه حل و دستیابی به توافق بردارد، توافق خوبی در اختیار همه طرف ها قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه یادآور شد: جمهوری اسلامی از ابتدای مذاکرات همواره حسن نیت و اراده جدی خود را برای دستیابی به توافق نشان داده است. اما آمریکا همیشه می گوید توافق می خواهد، بنابراین این رویکرد را باید در متن توافق و در عمل دید.

نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگو گفت: طرف ایرانی تاکنون اراده مثبت و جدی در روند مذاکرات از خود نشان داده و اکنون زمان آن فرا رسیده که مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

دیدگاهتان را بنویسید