به روز رسانی فصلی لیست بدهکاران بانکی

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد؛

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به به روز رسانی فصلی فهرست فوق بدهکاران توسط بانک مرکزی گفت: دستورالعمل دسترسی آسان مردم به اعتبارات خرد را ابلاغ کرده ایم و بحث وثیقه ها نیز تسهیل شده است.

3475 355 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص به روز رسانی لیست فوق بدهکاران بانکی اظهار کرد: باید آمارهای دریافتی از بانک ها را به صورت فصلی به روز کنیم و بر همین اساس در پایان هر فصل اقدام خواهیم کرد. به روز رسانی آمار بر اساس اطلاعات دریافتی از بانک ها با سامانه بانک مرکزی تطبیق و در سایت بانک مرکزی منتشر می کنیم.

وی افزود: طبق قانون بودجه سال 1401 این موضوع قانونی است و بانک مرکزی موظف به اطلاع رسانی است.

صالح آبادی درباره موضوع اعتبارسنجی اعتبارات خرد نیز اضافه کرد: در بحث اعتبارات خرد، تکلیف نظام بانکی تسهیل گری است، بنابراین دسترسی آسان مردم به شبکه بانکی را اعلام کردیم. در بحث اوراق بهادار، طیف متنوعی از اوراق بهادار را تسهیل کرده‌ایم و به آنها نگاه کرده‌ایم که حتی با یک قرارداد می‌توان آنها را مجبور کرد تا وام‌های خرد بر اساس اعتبارسنجی مشتری ایجاد شود.

وی افزود: از شبکه بانکی انتظاراتی وجود دارد که عملاً این تسهیلات را با اسناد آسان برای افراد با اعتبار مناسب و همچنین دسترسی مردم به شبکه بانکی مانند امضای الکترونیکی، سفته الکترونیکی و دسترسی غیر حضوری که عموماً در شبکه بانکی دستورالعمل ها منتشر می شود تا شبکه بانکی بتواند این کار را به صورت کلی و گسترده انجام دهد.

  فعال سازی رسمی حق رای ایران در سازمان ملل - اندیشه معاصر

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص موضوع ضامن اعتبارات خرد افزود: در تبصره 16 قانون بودجه سال 1401 آمده است که با یک ضامن می توانند تسهیلات را بازپرداخت کنند، بنابراین می توانند ضمانت های دیگر یا حداکثر یک ضامن بگیرند.

صالح آبادی در خصوص دامنه رشد ترازنامه بانک ها و معافیت برخی بانک ها ادامه داد: طبیعتا این بانک از معافیت نرخ ارز معاف است. بانک هایی که منابع ارزی آنها از مشتریان است معاف هستند و معافیت های دیگری نیز وجود دارد که به طور کامل در آیین نامه پیش بینی شده است. اگر این استثناها را حذف کنیم، بعد از این استثنائات 1.5 تا 2.5 است. ما به هر یک از بانک های خود 1.5 تا 2.5 را اعلام می کنیم و بر اساس شاخص اعتباری هر بانک و ریسکی که هر بانک دارد و اعتباری که هر بانک نزد بانک مرکزی دارد به هر بانک اعلام می کنیم.

صالح آبادی افزود: وضعیت عدم تعادل بانکی بر اساس شاخص آن به هر بانکی اعلام می شود که می تواند بین 1.5 تا 2.5 رشد کند که بانک مرکزی مرتب آن را رصد می کند. در صورت عدم رعایت این قانون بانک مشمول سپرده قانونی اضافی بین 10 تا 15 درصد می شود.

مدیر کل بانک توسعه ای یا تجاری بودن یک بانک افزود: یکی از شاخص های موثر این است که بانک توسعه ای یا تجاری است که معمولاً بانک توسعه ای به سطح بالاتر از 2 می رود.

صالح آبادی افزود: بانک هایی با نارضایتی بیشتر و شاخص اعتبار کمتر به سمت 1.5 و بانک های با وضعیت بهتر به سمت 2.5 حرکت می کنند.

  سخنرانی رویایی داماد راز بزرگ او - تفکر مدرن - را فاش کرد

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید