بهترین فرصت برای «تبیین جهاد» مجالس عزاداری محرم است

1089613 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت الله سیداحمد خاتمی خطیب جمعه تهران در نماز سیاسی مذهبی این هفته (18 مرداد) که در محل مصلی امام خمینی (ره) اقامه شد، خاطرنشان کرد: مقام والاي تقواي الهي را فرمود: عاقبت سعادت ما با مردان است، با خدا قطعي مي شود. برای خوشبختی باید همه چیز را قطع کرد جز ذات خدا. به نظر می رسد کمال این امر این است که ما به سلامتی و مال و هر آنچه که از دست می رود دلبسته نباشیم، چنانکه به مردم دلبستگی نداریم، زیرا آنچه نزد ماست از بین می رود، اما آنچه نزد خداست. باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به وقوع سیل در مناطق مختلف کشورمان گفت: این روزها کشورمان شاهد وقوع سیل در استان فارس و امامزاده داود بود و تعدادی از هموطنان به رحمت خدا رفتند و تعدادی نیز مجروح شدند. برای درگذشتگان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت داریم. همچنین از خداوند برای مجروحان شفای عاجل خواستاریم.

آیت الله خاتمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه از سراسر کشور، تصریح کرد: بیانات ایشان می تواند منشور ائمه جمعه، نحوه رفتار با مردم، نحوه خطبه و بسیاری دیگر باشد. موضوعات مهم. رسیدگی به تمام جزئیات این سفارشات ممکن نیست. اما به یک باب که در مورد حجاب و عفاف بود توجه می کنم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: با الهام از فرمایشات رهبری باید در خصوص حجاب و عفاف به سه نکته اشاره کنم. اولین نکته در مورد ترویج حجاب و ایجاد شبهه در آن است که غربی ها در چند هفته گذشته به شدت به آن فشار آورده اند. این اقدام آنها راه حلی برای تلاش مذبوحانه آنهاست. غرب فکر می‌کند تا زنان از محدودیت‌های اخلاقی و دینی رهایی پیدا نکنند، پیشرفت نمی‌کنند، اما در ایران و بعد از انقلاب اسلامی برعکس این را دیدند که زنان ایرانی با حجاب اسلامی در همه عرصه‌های علمی، سیاسی، اقتصادی، مدیریتی و… n. آنها به خوبی می درخشیدند.

وی خاطرنشان کرد: دشمن از این موضوع عصبانی است و با تشکیک در حجاب خشم خود را نشان دادند. در واقع یک اردوی فرهنگی ضد حجاب و یک اردوی حامی بی حجابی وجود دارد. دشمن در این زمینه فرماندهی می کند و حجاب را انکار می کنند.

  دستگیری قاتل زیرزمینی جنین در مشهد! + عکس

آیت الله خاتمی با اشاره به روش و دستورات نهی از منکر در جامعه گفت: نکته دوم در مورد نهی از منکر در عرصه های مختلف اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است. به تعبیر قرآن «کلام» که امروزه فضای مجازی را در بر می گیرد باید هفت ویژگی داشته باشد; اولاً نحوه بیان نرم است. دوم، بیان باید تمیز و خوب باشد. سوم این است که زیبا صحبت کنید و با مردم همانطور صحبت کنید که انتظار دارید دیگران با شما صحبت کنند. چهارم، نهی از منکر باید محکم و با منطق قوی بیان شود. پنجم، ما باید به وضوح و واضح در مورد آن صحبت کنیم و قول خود را بدون ابهام کنیم. نكته ششم اينكه بيان حكيمانه باشد و نكته هفتم اينكه طرز بيان شريف باشد.

امام جمعه موقت تهران گفت: مقام معظم رهبری فرمودند در این موارد باید اهداف غرب با دلایل روشن و به دور از احساسات غیرضروری تبیین و روشن شود.

وی افزود: در دور قبل بیان کردم که حجاب مبنای قرآنی و شرعی دارد و علما آن را یکی از ارکان اصلی دین می دانند و به این شبهه اشاره کردم که برخی می گویند چرا مسائل اقتصادی را رها کردید و روی آن تمرکز کردید. خانم ها چقدر مو دارند؟ من هم به این شبهه پاسخ دادم که فریاد ما برای مشکلات اقتصادی اگر بیشتر از بحث حجاب نباشد کمتر نیست.

آیت الله خاتمی با اشاره به اظهارنظرهایی که بعد از خطبه های نماز جمعه اخیر ایجاد شد، خاطرنشان کرد: برخی از سخنان من را تحریف کردند. گفته بودم خیلی از کسانی که «بی حجاب» هستند، اما به حرفم «بی حجابی و بی حجابی» اضافه کردم. بی حجابی هم گناه است، اما من از «بی حجابی» می گفتم.

امام جماعت موقت تهران افزود: گفتم بسیاری از افراد بی حجاب از خانواده های بی دین هستند. این همون چیزیه که گفتم. در صحبت های من اصلاً از “دزد” صحبتی نشده بود. بعد از خطبه دیدم پست شده که یکی گفته بیشتر محجبه ها از خاندان دزد هستند. به خبرنگاری که این کار را کرده می گویم اعتبار شما کجا رفت؟ آنها به مدت یک ماه توهین و توهین های ناپسند می کردند.

وی ادامه داد: گفتم منظور بیشترشان برخی از آنها بود! شاید خانمی از یک خانواده مذهبی، اما از آنها جدا شده است. گفتم «بیشترین»؛ اکثر آنها منطقی هستند. من اصلا کلمه دزد را نگفتم. این خطبه ها از تلویزیون پخش شد و مردم آن را دیدند و خطبه های مکتوبی که از ابتدا تا انتها نوشتم موجود است. از خدا می خواهم که به همه ما اطمینان دهد.

  جزئیات اخذ سهمیه جبرانی 10 لیتری بنزین در پایان آبان 1400 - اندیشه معاصر

خاتمی افزود: مقام معظم رهبری اخیرا دیدار مهمی با پوتین رئیس جمهور روسیه و اردوغان رئیس جمهور ترکیه داشتند. موضع مقام معظم رهبری در این دیدارها، موضع عزت، حکمت، مصلحت اندیشی و عدم تقابل بود.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب به رئیس جمهور روسیه گفتند که از کشته شدن مردم عادی در جنگ ناراضی هستند. در همان زمان گفتند که اگر در مورد اوکراین ابتکار عمل نمی کردید، طرف مقابل به جنگ دامن می زد و ناتو موجودیت خطرناکی است که اگر راه برایش باز باشد، مرز ندارد.

وی تصریح کرد: همچنین مقام معظم رهبری در دیدار با اردوغان به صراحت به وی هشدار دادند که حفظ تمامیت ارضی سوریه مهم است و هرگونه حمله نظامی به شمال سوریه قطعا به ترکیه، سوریه و کل منطقه آسیب خواهد رساند و به نفع تروریسم خواهد بود. این نکته نیز موضع بسیار حکیمانه ای بود.

خاتمی ادامه داد: رهبر انقلاب نیز از بازگشت قره باغ به آذربایجان ابراز خرسندی کردند. اما در عین حال گفتند اگر سیاست انسداد مرز ایران و ارمنستان باشد، جمهوری اسلامی ایران مخالفت می کند زیرا این مرز یک راه ارتباطی است که هزاران سال وجود داشته است.

امام موقت تهران با اشاره به شروع ماه محرم و آغاز سال 1444 هجری قمری تصریح کرد: عاشورا جرقه ای نیست که در سال 61 هجری قمری زده شود و سپس خاموش شود. بلکه یک جریان تاریخی پیوسته است. این دیدگاه سیدالشهدا است که «از طریق من تا قیامت آموخته می شود». عبارت «انّی سلام لمن سلمکم و حرب لمن حرابکم» از زیارت عاشورا به معنای ماندگاری اردوگاه سیدالشهدا در تاریخ است.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی (رحمت الله علیه) سه بار این جمله را نقل کرده اند: «کل یوم عاشورا و کل مدّت کرب بالا». عاشورا را باید بر این اساس بنگریم که «هر جا محرم است، همه جا کربل است. در دنیا هنوز موج جهاد شما جاری است».

آیت الله خاتمی درباره برگزاری محافل عزاداری در ماه محرم گفت: تبیین این قرارگاه مهم است. سخنرانان و مداحان عزیز این اردو توضیح دهید چه کسانی طرفدار این اردو هستند و چه کسانی مخالف آن هستند.

  رونمایی از قابلیت جدید اینستاگرام – اندروید مدرن

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: بحث دنیای استکبار و آمریکا در رأس آنها بر سر اسلام ناب محمدی است. آنها منعکس کننده اسلام ناب حاکم در ایران نیستند. تاریخ، تاریخ دین است. دنیای استکبار می داند که نمی تواند ایران اسلامی را از اسلام و قرآن و اهل بیت جدا کند. ما برای همیشه ایستاده ایم.

وی افزود: در خطبه جماعت حسینی عرض می کنم که افتخار می کنم که در جمع آنها هستم که بهترین فرصت برای جهاد، مجلس ابی اباعبدالله است و سیدالشهدا (علیه السلام) بود. مجاهد جهادی که این جهاد را با سخنرانی و نامه نگاری نمود. از فرصت محرم برای تبیین جهاد استفاده کنید.

خاتمی با اشاره به اینکه روز اول محرم، روز بزرگداشت محتشم کاشانی است، تاکید کرد: جلوه خارق العاده هنر خوانندگان مذهبی است. این هنرمندان آیینی مایه صفا در مجالس ابا عبدالله هستند و همان گونه که با گلایه های مکتبی به شور حسینی دامن می زنند باید با اشعار انقلابی خود به شعور حسینی کمک کنند.

امام جمعه موقت تهران گفت: بند دوازده گانه محتشم کاشانی مربوط به عاشورا و محرم است. امیدواریم سایر هنرمندان متدین نیز به وظیفه خود در این عرصه عمل کنند.

وی یادآور شد: دهه اول محرم، دهه احیای امر به معروف و نهی از منکر است. در این مورد کلمات زیادی وجود دارد، اما من فقط یک کلمه برای آن می گویم. سیدالشهدا امر به معروف و نهی از منکر را در حوزه فردی تعمیم نمی دهد; با بدترین شر که حکومت یزید بود جنگید.

خاتمی اضافه کرد: باید امر به معروف و نهی از منکر را گسترش دهیم و بحث تقویت نظام اسلامی یکی از مهمترین آنهاست. به علاوه، تضعیف نظام اسلامی از بدترین بلاهاست. برقراری عدالت و گسترش آن در عرصه های قضایی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی یکی از بهترین شاخص هاست. تضعیف اقتصاد کشور و مخالفت با سیاست اقتصادی مقاومتی نیز تکذیب می شود.

امام موقت تهران خاطرنشان کرد: البته منکر هم منکر بی حجاب است و باید به سبک قرآن و با هفت ویژگی بیانی که گفتم وارد این صحنه شویم.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید