بمباران Zaporozhye می تواند به یک فاجعه بسیار بزرگ منجر شود

رئیس جمهور روسیه به رئیس جمهور فرانسه هشدار داد که اقدامات نیروهای اوکراینی در بمباران نیروگاه اتمی Zaporozhye می تواند به یک فاجعه بسیار بزرگ منجر شود.

9442 868 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره حوادث اوکراین گفتگوی تلفنی داشت.

بر اساس گزارش کرملین، در آن تماس تلفنی، پوتین با مکرون در مورد موانع جاری بر سر راه صادرات مواد غذایی و کود روسیه گفتگو کرد.

پوتین همچنین به نیروهای اوکراینی هشدار داد که نیروگاه اتمی Zaporozhye در اوکراین را بمباران نکنند و گفت که انجام این کار می تواند فاجعه بسیار بزرگی ایجاد کند.

در این گفتگوی تلفنی دو طرف بر ضرورت اعزام تیمی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه اتمی زاپوریژژیا تاکید کردند.

از سوی دیگر، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه (19 اوت) با اشاره به فاجعه هسته ای سال 1986 گفت که حضور نظامی روسیه در نیروگاه اتمی Zaporozhye در جنوب اوکراین تضمینی در برابر سناریوی چرنوبیل است.

ایوان نچایف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پیشتر گفته بود که پیشنهاد سازمان ملل برای غیرنظامی کردن منطقه اطراف نیروگاه هسته‌ای «غیرقابل قبول» است.

بر اساس این گزارش، نیروگاه اتمی زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، که در ماه مارس تحت کنترل روسیه قرار گرفت، در نزدیکی خط مقدم قرار دارد و در هفته های اخیر چندین بار مورد حمله قرار گرفته است که نگرانی از وقوع یک فاجعه هسته ای را افزایش داده است.

در حالی که روسیه می گوید نیروهای کیف به نیروگاه زاپوریژژیا حمله کردند، رئیس جمهور اوکراین پنجشنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی در لویو در کنار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفت که روسیه باید از نیروگاه زاپوریژژیا خارج شود و ما را به نیروگاه زاپوریژژیا نبرد. در آستانه فاجعه هسته ای

  لکه های لاک ناخن را از روی فرش پاک کنید - یک فکر مدرن

گوترش با ابراز نگرانی از حملات موشکی اخیر به نیروگاه اتمی زاپوریژژیا و اطراف آن، خواستار ایجاد منطقه غیرنظامی در این نیروگاه شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید