بلومبرگ گزارش داد: بایدن باید با ایران برای محدود کردن قیمت نفت به توافق برسد

1083306 فقط خبر

یکی از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا خطاب به دولت بایدن تاکید کرد که احیای توافق با ایران و آرام کردن بازار نفت از این طریق هوشمندانه تر از سفر به عربستان و امارات است.

در تلاشی ناموفق برای کاهش قیمت بنزین، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرد و خطر دخالت بیشتر ایالات متحده در منطقه ای را که باید از آنجا خارج شود، افزایش داد. در همین حال، احیای توافق هسته ای با ایران ممکن است راه حل هوشمندانه تری باشد.

اما اشفورد که با اتاق فکر شورای آتلانتیک نیز همکاری می کند، در تحلیلی که بلومبرگ منتشر کرد، نوشت: پس از ماه ها گمانه زنی، کاخ سفید تأیید کرد که سفر بایدن به خاورمیانه شامل عربستان سعودی نیز می شود. این تصمیم تصویری خیره کننده از وعده های دیگری است که بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود در محکومیت قتل خاشقچی داده است. گزارش ها همچنین نشان می دهد که ایالات متحده در مسیر امضای یک پیمان امنیتی جدید با امارات متحده عربی است.

البته عربستان به لطف تولید نفت جایگاه منحصر به فردی در اقتصاد جهان دارد و آمریکا نمی تواند و نباید همه روابط خود را با ریاض قطع کند.

مشکل بزرگتر این است که برای حفاظت از منافع ایالات متحده کم کاری می کند و در عین حال واشنگتن را مجبور می کند تا تعهدات جدیدی در منطقه بپذیرد.

بارزترین مزیت، توانایی سعودی ها برای پمپاژ بیشتر نفت در بازارهای جهانی است. دولت همچنین پیشنهاد کرد که سفر بایدن توافق ابراهیم را تقویت کند، توافقی که احتمالاً روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل را عادی می کند و تضمین می کند که کشورهای منطقه جبهه مؤثرتری علیه ایران تشکیل می دهند.

  ثبت نام آزمون زبان دانشگاه آزاد آغاز شد

با این حال، هر دو تغییر قبلاً بدون دخالت ایالات متحده انجام شده بود. آخرین افزایش تولید که در دوم ژوئن توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت به توافق رسید، تنها برنامه های موجود را تسریع کرد و انتظار می رود تنها حدود 200 هزار بشکه در روز به بازار اضافه کند.

تغییر در سیاست بایدن بدون شک به دلیل تمایل او به انجام کاری در مورد قیمت گاز داخلی است. با این حال، این رویکرد کمک زیادی به جریان انرژی نمی کند و در عوض منجر به هزینه های استراتژیک قابل توجهی می شود.

اما راه حل های بالقوه دیگری نیز وجود دارد. در نهایت حل بن بست بازگشت آمریکا به توافق هسته ای با ایران که تحریم ها علیه تهران را لغو می کند و می تواند روزانه یک میلیون بشکه نفت را به بازارهای جهانی عرضه کند، با چشم انداز افزایش تولید نفت در ایران. مانع اصلی احیای توافق هسته ای، خودداری بایدن از حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان های تروریستی خارجی وزارت امور خارجه است. این امر در کنگره نامطلوب تلقی می شود. اما این امر تأثیر عملی چندانی بر کار سپاه نخواهد داشت.

احیای توافق هسته ای مزایایی برای سیاست خارجی نیز خواهد داشت. مهمتر از همه، از وقوع جنگ احتمالی بین ایران و شرکای آمریکا در خاورمیانه و مسابقه احتمالی تسلیحات هسته ای منطقه ای جلوگیری می کند. در نهایت، سیاست افزایش حمایت ایالات متحده از کشورهای حاشیه خلیج فارس، یک سیاست کمتر واقع بینانه و یک قمار ناامیدکننده برای بهبود قیمت نفت است.

  ناظم: شاهنامه سند ملی مردم ماست

منبع: روزنامه کیهان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید