بر عهده سازمان برنامه است که طبق جداول و مصوبات اقدام کند

30382 710 فقط خبر

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده بوئینورد گفت: سازمان برنامه موظف است بر اساس جداول و مصوبات عمل کند و اگر اتفاقی خارج از بودجه افتاد، دیوان محاسبات باید به مجلس گزارش دهد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، محمد وحیدی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 9 شهریورماه) هیات وزیران با اشاره به مباحث مطرح شده درباره بودجه، گفت: نمایندگان در شورای اسلامی، برنامه و بودجه. کمیسیون و کمیسیون تلفیق و مجمع عمومی ماه ها به بررسی بودجه می پردازند و بر اساس اصل 52 قانون اساسی، تصویب قانون بودجه به مجلس واگذار می شود.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملگان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس افزود: البته باید توجه داشت که مجلس باید نظارت دقیقی بر روند اجرای بودجه سنواتی، برنامه هفتم و دولت داشته باشد. سفر به عنوان مشکلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم اولویت های تعیین شده از سوی سازمان برنامه و بودجه است، در واقع بدون توجه به بودجه مصوب، موضوعی در سفر استانی اولویت بندی شده است، اما در ابلاغیه مجدد این موضوع است. به عنوان مثال به بودجه سالانه واریز می شود، اعتباراتی برای بیمارستان های راز و جرگلان در نظر گرفته می شود، در سفرهای استانی نیز اولویت دارد، اما سهم آن در ابلاغ بودجه صفر می شود.

وی افزود: عملکرد فوق نشان می دهد که نظارت مجلس بر فرآیندهای مختلف عملیات بودجه ضعیف است، لذا از شورای حاکمیتی و کمیسیون بودجه می خواهیم در این امر ورود کرده و اولویت بودجه ها را در سازمان برنامه و بودجه تغییر ندهند. مثلاً بودجه با وجود اینکه اعتباری برای همسان سازی مستمری بگیران در نظر گرفته شده بود، اما این موضوع در سازمان برنامه در اولویت نیست.

  افزایش سرعت باد و ارتفاع موج در شرق دریای عمان و تنگه هرمز

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در حال حاضر طرح هایی با 100 امضا در دو فوریت ارائه می شود و بر اساس ماده 155 آیین نامه داخلی مجلس باید با دو آرا و دو مخالف اولویت در این خصوص تعیین شود. پیشنهادی برای کنکور با 100 امضا نماینده ارائه شده اما هنوز به هیئت مدیره ارائه نشده است.

وحیدی اضافه کرد: اگر قرار نیست طرح ها مطرح شود چرا امضا می کنیم و اگر قرار است مطرح شود مجلس نظر نهایی موافق و مخالف خود را ارائه می کند. جامعه خارجی انتظار دارد مجلس در برخی از امور مهم کشور دخالت کند.

دکتر محمد باکر کلیباف در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: در شورای حکومتی بحث شد که با توجه به اینکه پایان شهریورماه است، در جلسه بعدی گزارش تفریغ بودجه ارائه شود.

رئیس شورای اسلامی افزود: از اتاق حسابرسی می خواهم به انحراف بودجه ای که در گزارش ارائه شده اشاره کردید توجه کند. سازمان برنامه موظف است بر اساس جداول و مصوبات اقدام کند و اگر اتفاقی خارج از بودجه افتاد یا اولویت ها تغییر کرد و جابجا شد، دیوان محاسبات باید به مجلس گزارش دهد.

وی همچنین درباره موضوع کنکور توضیح داد: روز گذشته در هیات مدیره این موضوع به تفصیل مطرح شد. با تدابیر موجود این موضوع در مجلس و شورای حکومتی در حال بررسی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید