برگزاری همایش «روز فناوری ایران» در جیتکس با مشارکت و حمایت اولین ماهواره

برگزاری کنفرانس

به گزارش خبرگزاری آنا، به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، همزمان با اولین روز برگزاری رویداد بین المللی GITEX 2022 در امارات، همایش «روز فناوری ایران» برگزار شد. در آخرین روز با حمایت First Companion و مشارکت برندهای مطرح ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و استارت آپ های ایرانی که با هدف کسب تجربه و نقش آفرینی در عرصه جهانی به این رویداد پیوستند، معرفی کسب و کار برگزار شد. و محصولات در دایرکتوری دیجیتال نیز شبکه سازی با شرکای ایرانی و خارجی و آشنایی با رقبای خارجی ارائه شده است.

فتح بابی در ادامه ماموریت و ظرفیت در نظر گرفته شده برای این کنفرانس به محلی برای جلسات تجاری و B2B بین ایرانیان و بازیگران مطرح بین المللی در صنعت مخابرات و فناوری اطلاعات تبدیل شده است.

* اولین شریک بزرگترین اپراتور خاورمیانه و هفدهمین اپراتور بزرگ دنیا

در این همایش که با پنل های تخصصی و ارائه سخنرانی از بازیگران بزرگ صنعت مخابرات و فناوری اطلاعات ایران همراه بود، عباس لطفعلیان معاون بازاریابی و فروش موبایل اول نیز در جمع مهمانان ایرانی و خارجی حاضر در این گردهمایی تخصصی و دوستانه سخنرانی کرد. پرداخت و در تعریف اپراتور تلفن همراه اول اظهار داشت: اپراتور همراه اول شرکتی است که خود را از یک سرمایه ملی (یک شرکت مخابرات سنتی) به پیشرو در بازار و اپراتور دیجیتال موبایل تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه «همراه اول» را سرمایه منحصر به فرد و ارزشمندی می دانیم که توسط متخصصان و نیروی انسانی متخصص ساخته شده است، تاریخچه شکل گیری اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه در ایران را برای مخاطبان تشریح کرد. و اشاراتی به دوران قبل و بعد از خصوصی سازی وجود داشت.

معاونت بازاریابی و فروش همراه اول، همراه اول با تاکید بر اینکه از نظر مشتری که ارزشمندترین دارایی اپراتورهای تلفن همراه محسوب می شود، بزرگترین اپراتور خاورمیانه و هفدهمین اپراتور بزرگ در جهان است. جهان و آنچه در این میان باید به آن اشاره کرد این است که اپراتور همراه اول سهم بازار خود را تا 16 سال پیش حفظ کرده است که اپراتور دوم و سپس اپراتور سوم همراه نیز در بازار ایران فعالیت خود را آغاز کردند.

وی خاطرنشان کرد: اگر به بازارهای سایر مناطق جهان نگاه کنید، به طور معمول با ورود اپراتور دوم یا سوم به بازار، بازیگر اول بازار حدود 60 درصد از سهم خود را از دست می دهد. این در حالی است که اپراتور همراه اول امروز 57 درصد سهم دارد در حالی که اپراتورهای دوم، سوم و حتی مجازی موبایل از 16 سال پیش وارد بازار شده اند.

لطفعلیان با بیان اینکه توانسته ایم در زمینه توسعه پهنای باند تلفن همراه عملکرد بسیار خوبی داشته باشیم، بیان کرد: شبکه پهن باند نسل چهارم (4G) در سراسر ایران داریم و در واقع دیتای موبایل ارزان و بهینه را در اختیار مشتری قرار می دهیم. جالب اینجاست که وقتی به کاربران تجاری این اینترنت نگاه می کنیم، می بینیم که آنها از طریق اینترنت ما کسب و کارهای بزرگی ساخته اند که مزایای زیادی برای آنها به همراه داشته است.

  تهدید استقلال یحیی گل محمدی - اندیشه مدرن

وی اذعان داشت: به همین دلیل شریک اول تصمیم گرفت استراتژی جدید خود را با محوریت عصر دیجیتال تدوین کند. در واقع اولین ماهواره تصمیم گرفت نقش بزرگ و مهمی در اکوسیستم دیجیتال ایفا کند.

لطفعلیان ادامه داد: استراتژی ما در این حوزه بر سه نقطه متمرکز است. ابتدا کسب‌وکار اصلی یا هسته اصلی کسب‌وکار را بازطراحی کنید، در مرحله بعد بر روی Beyond Core یا فراتر از هسته اصلی تمرکز کنید، یعنی سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌ها و سازمان‌های دیجیتال و تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار مهم در بازار و همچنین نزدیک به هسته، یعنی توجه به کسب و کارهایی که با کسب و کار اصلی ما مرتبط هستند.

معاون بازاریابی و فروش موبایل اول اظهار داشت: چشم انداز بخش دیجیتال موبایل اول تبدیل شدن به یکی از پیشتازان بازار منطقه ای با ارائه خدمات و راهکارهای هوشمند برای اطمینان از اکوسیستم دیجیتالی است که تحت پوشش این شرکت فعالیت می کنند. اپراتور؛ مانند “آکادمی محرب آل” که توسعه و توانمندسازی افراد فعال در اکوسیستم دیجیتال را دنبال می کند، “نور دنا” به عنوان شرکت سرمایه گذاری، “مبین نت” به عنوان ارائه دهنده ارتباطات FWA، “افرانت” که در زمینه فناوری و ارائه خدمات مرکز داده.

وی همچنین به تشریح فعالیت‌های گروه‌هایی مانند «اولین حرکت» و هاب‌های شتاب‌دهنده اپراتور همراه اول که نقش شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذاری در بازار استارت‌آپ ایران را ایفا می‌کنند و مأموریت «همراه با کسب‌وکارهای هوشمند» به‌عنوان حافظ کسب‌وکار را برشمرد. توسعه .Digitali و “مرکز تحقیقات و توسعه همراه اول” به عنوان رکن اصلی بومی سازی تجهیزات و خدمات این اپراتور است.

لطف علیان، وضعیت فعلی هر یک از سرویس های دیجیتال همراه اول مانند «اپلیکیشن فوق العاده Uano» با 9 میلیون نصب به عنوان کیف پول، «همراه من» با بیش از 15 میلیون نصب به عنوان پورتال خدمات گسترده همراه اول، اپلیکیشن شاد. که در آن در کمتر از یک سال و در طول همه گیری کرونا به 15 میلیون کاربر فعال رسید و همچنین بزرگترین و کاربردی ترین برنامه آموزش آنلاین مدارس را تشریح کرد.

معاون بازاریابی و فروش همراه اول نیز در پایان سخنان خود از تمایل اپراتور همراه اول ایران برای همکاری در حوزه های ذکر شده خبر داد و از شرکت کنندگانی که در این مسیر دیجیتالی کمک خواستند استقبال کرد.

*تشریح ساختار و فرآیند «نوآوری باز» در همراه اول

وحید شاه منصوری رئیس مرکز تحقیق و توسعه موبایل اول نیز در این همایش با بیان اینکه همراه اول با درآمد سالانه بیش از یک میلیارد دلار بزرگترین اپراتور تلفن همراه در خاورمیانه است، گفت: اپراتورهای مخابراتی این روزها با چندین مورد مواجه هستند. چالش هایی برای توسعه حاشیه سود اپراتورها در مقایسه با هزینه ها و درآمدها کاهش یافته است و هزینه ها نیز افزایش یافته است، تحول دیجیتال یک چالش برای اپراتورهای تلفن همراه است، خدمات دیجیتال OTT سهم بزرگی از درآمد بازار ICT را تشکیل می دهد و بنابراین اپراتورهای تلفن همراه که یکی از آنها بوده اند. از بزرگترین بازیگران بازار در دهه گذشته، آنها از نظر درآمد و سودآوری عقب مانده اند و سهم خود را از خدمات اپراتورهای دیجیتال از دست می دهند.

  مهاجم پرسپولیس به فکر جدایی است. سد آبی در برابر پرشمار شدن این ستاره یک تفکر مدرن است

وی ادامه داد: چالش دیگر در سیر تحول اپراتورهای مخابراتی، عملیات و سازماندهی میراثی است. به طور معمول در سطوح بالای مدیریت اپراتورهای تلفن همراه، DNA شرکت در برابر تغییرات سریع مقاومت می کند و آخرین چالش نیازهای جدید مشتری است زیرا رفتار مشتری تغییر می کند، شبکه های 5G وارد بازار می شوند و مشترکین غیر انسانی (IoT) وارد بازار می شوند. بازار هستند

رئیس مرکز تحقیق و توسعه همال ابتدا بیان کرد: برای مقابله با این چالش ها یکی از رویکردهای کلیدی استفاده از نوآوری است. برای تغییرات بزرگ، نوآوری باید به یک فرهنگ تبدیل شود، ما به نوآوری در محصولات، نوآوری در بخش‌های مختلف خدمات از تعریف تا شکل‌دهی خدمات، نوآوری در فرآیندها و سازمان‌ها نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه در بازار به مدل‌های کسب‌وکار جدید نیاز داریم و بالاتر از همه این موارد نیازمند رویکردهای مدیریتی مبتنی بر نوآوری هستیم، گفت: اما سوال اینجاست که نوآوری از کجا می‌آید؟ در یک شرکت اینترنتی یا فناوری، خود فناوری از دانش سرچشمه می گیرد و خود دانش نیز از تحقیق. بنابراین، اپراتورها برای کسب دانش و ایده ها، ساخت فناوری ها و غلبه بر چالش ها باید بیشتر در تحقیق سرمایه گذاری کنند.

شاه منصوری ادامه داد: می‌خواهم کمی درباره اولین استراتژی جانبی استفاده از «نوآوری باز» صحبت کنم. اما قبل از آن، باید نوآوری باز را تعریف کنم. اصطلاح نوآوری باز 20 سال پیش توسط دکتر هنری چسبروگ تعریف شد. طبق تعریف شسبرو، نوآوری باز استفاده هدفمند از دانش ورودی و خروجی برای تسریع نوآوری و گسترش بازار برای استفاده خارجی از نوآوری است.

وی گفت: این تعریف دانشگاهی، نوآوری باز است. اما تعریف ساده تری از این موضوع وجود دارد که می گوید اگر بدون سرمایه گذاری در تحقیق به دانش برسید به آن نوآوری رایگان می گویند که از طریق جمع سپاری به دست می آید که مثلاً در حال حاضر با آن مشکل دارید. شما بدون اطلاع مشکلات را به عده ای نشان می دهید و از همان افراد پاسخ می گیرید که به آن جمع سپاری می گویند و اگر مبتنی بر دانش باشد، نوآوری باز محسوب می شود.

رئیس مرکز تحقیق و توسعه هماول ابتدا به ایجاد محیطی که اکوسیستم را برای نوآوری باز آماده می کند، اشاره کرد و یادآور شد: از یک سو مشکل دارید و از سوی دیگر نیازمند مسیرهایی هستید که افراد را قادر می سازد تا ایده های خود را توسعه دهند، بنابراین برای ارائه ایده ها به یک راه اندازی معکوس، استارتاپ ویکند، هکاتون و غیره نیاز دارید و سپس به یک مرکز نوآوری برای پرورش ایده ها نیاز دارید.

وی ادامه داد: شما باید ایده و تیم را راهنمایی کنید و آنها را آموزش دهید. شما باید در ارتباط نزدیک با تیم فنی راه حلی بر اساس ایده ایجاد کنید و در نهایت باید شرایطی را فراهم کنید که بتوانید نتیجه نهایی را به طور پایدار با سیستم یکپارچه کنید، جایی که “سیستم” در اینجا اپراتور تلفن همراه است.

  میراث یک نفر فقط به این افراد می رسد + جزئیات - تفکر مدرن

شاه منصوری درباره کارهایی که در ابتدا در این راستا انجام می شود، گفت: همال ابتدا چهار زیرساخت اصلی برای نوآوری باز دارد. اولین زیرساخت اپراتور باز است. بعدی آزمایشگاه باز است. ما در حال حاضر دو آزمایشگاه باز توسعه داده ایم، یکی برای شبکه 5G و دیگری برای اینترنت اشیا، که آماده راه اندازی هستند.

وی افزود: Open lab یک آزمایشگاه جامعه محور است که هر کسی می تواند از آن بازدید کند و در حال حاضر اپراتورهای کوچکی دارد. این آزمایشگاه‌ها به افراد اجازه می‌دهند در فناوری‌های جدید شرکت کنند و راه‌حل‌های آزمایشی را در محیط آزمایشگاهی آزمایش کنند. پس از تایید، می توان آنها را به شبکه های واقعی منتقل کرد.

شاه منصوری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر یک شرکت سرمایه گذاری سازمانی نیز داریم که وظیفه اتصال ایده ها و شرکت های مدرن را بر عهده دارد. این شرکت سرمایه گذاری همکاری حقوقی بین استارت آپ ها و شرکت مادر و همچنین خرید و خرید استارت آپ ها را تسهیل می کند.

رئیس مرکز تحقیق و توسعه معبر اول گفت: در اکوسیستم نوآوری معبر اول چهار بخش اصلی نوآوری داریم. اولین مرکز تحقیق و توسعه همراه را داریم که بیش از دو سال پیش تاسیس شد و در این دو سال بیش از 10 میلیون دلار در پروژه های تحقیق و توسعه سرمایه گذاری شده است.

وی بیان کرد: مرکز تحقیق و توسعه همچنین وظیفه اعطای بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری را برای حمایت از توسعه پژوهش و کسب دانش بر عهده دارد. همچنین آکادمی همراه اول داریم که وظیفه آموزش فارغ التحصیلان برای ورود به اکوسیستم ICT را بر عهده دارد.

شاه منصوری ادامه داد: زیرساخت های فناوری آزمایشگاه های باز و آزمایشگاه های سیار اول را نیز داریم. اولین آزمایشگاه مشترک بخشی از مرکز نوآوری است که با همکاری دانشگاه های تهران تأسیس شده است.

وی در بخشی از سخنان خود گفت که در تلاش هستیم مجوز ایجاد یک پارک فناوری مجازی و چندین پارک فناوری فیزیکی در ایران را بگیریم و در نهایت باید بگویم که همکاری همه این بخش ها در وهله اول منجر به نوآوری می شود. و امیدواریم بتوانیم بر مشکلات فائق آییم و البته درآمد و درآمد همراه اول را افزایش دهیم.

لازم به ذکر است این کنفرانس که با حمایت و مشارکت اولین ماهواره در اولین روز از رویداد بین المللی GITEX 2022 برگزار شد، چندین پنل تخصصی با حضور متخصصان داخلی و بین المللی برگزار و میزبان علاقمندان به چشم انداز بود. ارتباطات سیار و نسل های جدید فناوری این رشته بود.

نمایشگاه جیتکس 2022 از 18 تا 22 اکتبر سال جاری (10 تا 14 مهر) در مرکز تجارت جهانی دبی میزبان علاقه مندان به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.

انتهای گزارش/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید