بررسی تصاویر مشکوک برج آزادی

نمایش پرچم ایران و چین در برج آزادی در روزهای اخیر با حاشیه های سایبری و برخی برداشت های سیاسی همراه بوده است. منتقدان آرمان های ملی گرایی و استقلال را برجسته کرده اند و این رویداد در یکی از میدان های مهم پایتخت را مشکوک خواندند. اتفاقی که از سوی دیگر به تفاسیر فرهنگی مربوط می شود و با استناد به مناسبت های متعدد از جمله آغاز سال نو چینی، چنین اتفاقی را موجه می داند.

بر اساس گزارش ها اعتدالدر شامگاه یازدهم بخمن 1400، میدان آزادی تهران میزبان مراسمی بود که در آن پرچم ایران و چین در یک قاب مشترک با استفاده از فناوری نورپردازی سه بعدی (ویدئو مپینگ) و سرود هر دو کشور در برج آزادی به اهتزاز درآمد.

این رویداد که به گفته سازمان‌دهندگان برای اولویت‌بندی اهداف فرهنگی برنامه‌ریزی شده بود، با انتقادات و نگرانی‌های ملی‌گرایانه در فضای مجازی مواجه شد و توجه را به سیاست، حساسیت به چین و یک قرارداد ۲۵ ساله جلب کرد.

در این مراسم نمایندگانی از چین، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت امور خارجه و انجمن دوستی ایران و چین حضور داشتند. المپیک زمستانی و 4) چهل و سومین دهه فجر انقلاب اسلامی مبارک باد.

اما پس از اینکه وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار عکسی از این مراسم در توییتر خود، آغاز سال نوی چینی و المپیک زمستانی پکن را به مردم پکن تبریک گفت، واکنش های مثبت و منفی به دنبال داشت و وی خطاب به برگزارکنندگان این مراسم گفت.

در همین حال سید عباس عظیمی، رهبر برج آزادی، نصب پرچم ایران و سایر کشورها بر روی این بنای نوستالژیک و استراتژیک را یکی از متداول ترین رویدادها در عرصه بین المللی دانست و یادآور شد: مانند لبنان، بولیوی، اوکراین و… پرچم کشورهای مختلف بر روی برج آزادی حک شده بود.»

  حضور دلخراش کی روش و بازیکنان در یک خیریه+عکس

این اظهار نظر همچنین ممکن است یادآور حادثه فوریه 2017 باشد. در آغاز تاج گذاری اپیدمی و اوج گیری بحران در چین، برج آزادی میزبان تصاویر و شعارهای فارسی و چینی با عباراتی مانند “قوی باش ووهان”، اهداف بشردوستانه و اتحاد بین کشورهای به یاد ماندنی پایتخت بود. او را به تصویر می کشد و اتفاقاً اکثریت مردم با استقبال مواجه می شوند.

بررسی تصاویر مشکوک برج آزادی
برای همراهی مردم ووهان در طول اپیدمی تاج، نقشه برداری ویدیویی انجام دهید

از سوی دیگر می توان چاپ تصاویر پرچم کشورهای مختلف بر روی ساختمان های معروف دنیا به روش ویدئو مپینگ که گاه در مناسبت های ملی انجام می شود، یک اتفاق عادی برای تقریب فرهنگی و سیاسی و نمونه ای از این اقدام دانست. این کشوری مانند امارات است که سال گذشته در همین روزها اتفاق افتاد و ساختمان برج خلیفه برای لحظاتی با پرچم چین رنگ آمیزی شد. با این حال، می توان به برداشت منتقدان نیز نگاه کرد که قرار دادن همزمان پرچم ایران و چین در برج آزادی تا حدودی حساسیت بیشتری به همراه دارد.

بررسی تصاویر مشکوک برج آزادی
تصویر برداری از برج آزادی به مناسبت روز جمهوری اسلامی

با این حال شاید بتوان تصویربرداری اخیر برج آزادی را از منظر سیاسی ارزیابی کرد و به گفته رئیس انجمن دوستی ایران و چین، راه اندازی نورپردازی سه بعدی در برج آزادی تهران بی سابقه است. و البته، امیدواریم که نگاهی دیگر بخواهیم. برای سایر کشورها و مناسبت ها، برای اهداف فرهنگی و بین المللی، واضح تر از گذشته شاهد چنین رویدادهایی باشیم.

بررسی تصاویر مشکوک برج آزادی
نقشه برداری تصویری از قربانیان هواپیماهای اوکراینی

دیدگاهتان را بنویسید