برای گرمای شدید آماده باشید

دو کشور پرتغال و اسپانیا اخیراً بیش از 1000 کشته بر اثر گرما را گزارش کرده اند. در فرانسه هزاران نفر از آتش سوزی نجات یافتند.

به گزارش اسکای نیوز، یکی از فرودگاه های بریتانیا به دلیل ذوب شدن باند پرواز خود را به حالت تعلیق درآورده است. هواشناسان بریتانیایی انتظار دارند دمای هوا بیشتر شود.

گرمای شدید در نیمکره شمالی
اما اروپا تنها کشوری نیست که با گرمای شدید دست و پنجه نرم می کند.

تقریبا اکثر کشورهای نیمکره شمالی گرمای بی سابقه ای را در این ماه تجربه کردند، از چین گرفته تا شمال آفریقا و ایالات متحده.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که گرمای شدید ممکن است برای چند هفته دیگر ادامه داشته باشد.

دیپتی سینگ، دانشمند آب و هوا و محیط زیست در دانشگاه ایالتی واشنگتن، به اینسایدر گفت: «ای کاش می‌توانستم بگویم این شرایط غیرعادی است.

سینگ با اشاره به موج گرمای بی سابقه سال گذشته که جان بیش از 1400 نفر را در شمال غربی اقیانوس آرام گرفت، می گوید. «احتمال موج گرما صرفاً به دلیل گرم شدن زمین در حال افزایش است و این اتفاق در سرتاسر جهان رخ می دهد. در چنین شرایطی اروپا نیز از گرمای شدید رنج خواهد برد».

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
تابستان امسال می تواند بسیار گرم باشد و حتی دانشمندان هشدار می دهند که این می تواند به یک امر عادی تبدیل شود.

به دلیل امواج گرمای تاریخی و طولانی که در تابستان حاکم بود، برخی از محققان می گویند جهان نیاز به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دارد که باعث افزایش دما می شود.

  کاهش وزن معجزه آسا با مصرف انجیر - یک فکر مدرن

موج گرمای جاری کشورها را ملزم به آمادگی برای مقابله با چنین شرایطی می کند. این به معنای افزایش فضای سبز، ایجاد سایه بیشتر برای ساکنان زمین و پوشش سطوحی مانند آسفالت است، زیرا آسفالت در نور مستقیم خورشید گرم می شود.

آماده سازی زیرساخت ها برای مقابله با امواج گرما
از سوی دیگر، دولت‌ها باید زیرساخت‌ها را با دمای شدید تطبیق دهند تا از خم شدن راه‌آهن، ذوب شدن کابل‌ها و قطع برق جلوگیری کنند.

کای کورنهوبر، فیزیکدان و متخصص آب و هوا در دانشگاه کلمبیا، به اینسایدر گفت. وی افزود: “باید تغییراتی در درک معنای واقعی موج گرما ایجاد شود، زیرا به طور بالقوه برای سلامتی خطرناک است.”

آثار گرمای بی سابقه در قطب شمال و جنوب
در ماه مارس، اگرچه قطب شمال و قطب جنوب در فصول مختلف بودند، گرمای بی سابقه ای به هر دو قطب رسید. همزمان، موج گرما دو ماهه هند و پاکستان را فرا گرفت.

در ماه ژوئن، آب و هوای گرم ایالات متحده و اروپا را فرا گرفت و رکورد دمای ماه را به ثبت رساند. در تونس، گرمای شدید و آتش‌سوزی جنگل‌ها، محصول را از بین برد.
اندرو دسلر، دانشمند دانشگاه A&M تگزاس، در ماه ژوئن به آسوشیتدپرس گفت: “این دماها با گرم شدن کره زمین تنها 2 درجه فارنهایت مشاهده می شود، و ما در مسیر افزایش 4 درجه فارنهایت در این قرن هستیم.”

به طور کلی، افزایش دمای جهانی امواج گرما را مکرر، شدیدتر و طولانی تر می کند. ارزیابی ملی آب و هوا در سال 2018 نشان داد که فرکانس امواج گرما در ایالات متحده از دهه 1960 سه برابر شده است و میانگین فصل موج گرما 45 روز افزایش یافته است.

  یارانه دو برابر شد / زمان دقیق افزایش مبلغ یارانه + مبلغ جدید چقدر است؟ - اندیشه معاصر

هیئت بین دولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی انتظار دارد روند مشابهی در سراسر جهان رخ دهد.

افزایش فراوانی امواج گرما در 40 سال گذشته
از آنجایی که این امواج بیشتر اتفاق می‌افتند و بیشتر طول می‌کشند، امواج گرمایی همزمان در مکان‌های مختلف بیشتر رخ می‌دهد.

سینک می گوید؛ در دهه 1980، امواج گرما تنها 20 تا 30 روز در تابستان در هر زمان رخ می داد.

بر اساس مطالعه ای که او و کورنهوبر در ماه ژوئن در مجله انجمن هواشناسی آمریکا منتشر کردند، گرم شدن کره زمین در 40 سال گذشته فرکانس امواج گرما را 6 برابر کرده است.

این مطالعه همچنین نشان داد که امواج گرمای همزمان حدود 46 درصد فضای بیشتری را پوشش می‌دهند و به حداکثر شدتی می‌رسند که 17 درصد بیشتر از 40 سال پیش است.

به گفته کورنهوبر، تابستان امسال تنها تابستانی است که شرایط آب و هوایی پایدار و غیرعادی دارد.

کورنهوبر گفت: «ما در دائماً در حال تغییر محیط هستیم. وی خواستار کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه ای شد.
اما اگر شرایط به همین منوال پیش برود، کاملاً مشخص است که امسال شاهد موج گرمای بیش‌تر و حتی شدیدتر خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید