با هم برای همیشه؛ گورستان برای طرفداران عاشق واقعی – تفکر مدرن

شاید برای برخی عجیب به نظر برسد، اما باشگاه های فوتبالی در جهان هستند که به هواداران واقعی خود این فرصت را می دهند تا سال ها پس از مرگ به تیم محبوب خود نزدیک شوند.

یکی از آنها گورستانی به نام میدان هواداران شالکه است، گورستانی فوتبال مانند با دو دروازه در دو طرف زمین در نزدیکی استادیوم فلتینسترنا شالکه.

آلپینار، دروازه بان سابق شالکه که از زمان ساخت این گورستان در سال 2012 زندگی خود را وقف این قبرستان کرده است، گفت: “در مجموع 1904 قبر با مضمون فوتبال در این گورستان وجود دارد.”

وی با بیان اینکه بیش از 100 قبر پر شده یا حفظ شده است، گفت: «تا همین اواخر اینجا واقعاً ضرر زیادی داشتم. وقتی برای اولین بار این ایده را مطرح کرد، امیدوار بود این طرح دیر یا زود محقق شود: “اگر برگردم، همین کار را خواهم کرد.”

با هم برای همیشه؛  گورستان برای طرفداران واقعی عاشق

اولین قبرستان هواداران در آلمان در سال 2008 در هامبورگ ساخته شد. این گورستان همچنین بسیار نزدیک به ورزشگاه Volks Park در هامبورگ است. یکی از مسئولان گورستان که نخواست نامش فاش شود، گفت: وقتی گلی به ثمر می رسد، می توانید صدای تشویق تماشاگران را بشنوید، خیلی نزدیک به ورزشگاه است.

اما تقاضای زیادی در این قبرستان وجود ندارد: «هر چند ماه یک بار درخواست دفن در این قبرستان داریم. ما قطعاً بیش از این انتظار داشتیم.» از 150 قبر موجود در گورستان HSV، تنها 14 قبر تا کنون پر شده یا حفظ شده است.

فرصت استراحت در گورستان هواداران متعلق به یک باشگاه به آلمان محدود نمی شود. در بوئنوس آیرس، هواداران بوکا جونیورز می توانند خاکستر خود را در یک قبرستان ویژه هواداران در سال 2006 دفن یا دفن کنند.

  ارائه رسمی آداما; در خدمت ژاوی هستم (عکس) - اندیشه معاصر

با هم برای همیشه؛  گورستان برای طرفداران واقعی عاشق

در انگلیس نیز برخی باشگاه ها راه های خاصی را برای ابراز وفاداری خود به باشگاه حتی پس از مرگ به هواداران خود پیشنهاد می کنند. در اولدترافورد، ورزشگاه خانگی منچستریونایتد، غبار هوادار وفادار و خاص به نام ویلیام مور به زمین بازی پرتاب شد. اما این اتفاق فقط یک بار رخ داد و دیگر تکرار نشد.

با هم برای همیشه؛  گورستان برای طرفداران واقعی عاشق

تیم دسته دوم کوئینز پارکرز رنجرز معمولا این کار را برای هوادارانش انجام می دهد. تاکنون خاکستر بیش از 100 هوادار در دهانه رودخانه لوفتزا پراکنده شده است. باشگاه حتی کشیش خود را برای این کار دارد.

چنین خواسته هایی در بریتانیا بسیار زیاد است. چیزی که کار را دشوار می کند این است که ریختن خاکستر مرده ها برای چمن ورزشگاه مضر است و این باعث شده برخی باشگاه ها به فکر جایگزینی باشند. منچسترسیتی، لیورپول، آرسنال، استون ویلا، چلسی، لسترسیتی، اورتون، نیوکاسل، ولورهمپتون واندررز در انگلیس و گلاسکو رنجرز و سلتیک در اسکاتلند باغ های یادبودی ساخته اند که خاکستر هواداران درگذشته را می توان در آن دفن کرد.

در اسپانیا، برخی از هواداران دوست دارند پس از مرگ در کنار باشگاه مورد علاقه خود باشند. به همین دلیل است که بارسلونا مقبره کبوترها را در ورزشگاه نوکمپ ساخته است (به هر مقبره یا زیرسیگاری در یک مجموعه پیچیده از زمین به دیوار، قبر کبوتر می گویند).

در این قبر لانه شترمرغ بازیکنان و کارمندان سابق باشگاه و همچنین هواداران متمول این تیم قرار دارد. اتلتیکو مادرید، بتیس و اسپانیول چنین جایگاهی دارند.

گاهی اوقات نه تنها هواداران دوست دارند در نزدیکی ورزشگاه مورد علاقه خود دفن شوند، بلکه ستاره های سابق تیم نیز دوست دارند. این اتفاق در مورد هافبک افسانه ای شالکه در دهه 60 و 70 قرن گذشته، راینهارد لوبدا رخ داد که اخیراً در قبرستان شالکه دفن شد. به دلیل فضای محدود در آلمان، قبرها توسط هر جسد فقط برای مدت محدودی اشغال می شود.

  به فجر - اندیشه مدرن خوش آمدید

یک ربع قرن پس از مرگ لیبودا، مقبره اصلی او باید با خاک یکسان می شد که معمولاً پایان داستان برای هر جسد است. با این حال، گروهی از هواداران شالکه کمپینی را برای دفن هافبک سابق شالکه که در تیم رقیب دورتموند نیز بازی می کرد، در قبرستان باشگاه شالکه راه اندازی کرده اند.

با هم برای همیشه؛  گورستان برای طرفداران واقعی عاشق

بسیاری از هم تیمی ها و دوستان او در زمین شالکه جمع شدند تا برای دومین بار به لیبودا ادای احترام کنند، از جمله بهترین گلزن کلاوس فیشر در تمام دوران. هواداران شالکه از اینکه این فوق ستاره تاریخ باشگاه را در کنار خود دارند خوشحال هستند و لیبودا مطمئناً از اینکه در جایی که همیشه خوشحال بوده به خاک سپرده خواهد شد.

به سختی کسی می تواند پس از مرگ به تیم محبوب خود و هوادارانش نزدیک شود.

با هم برای همیشه؛  گورستان برای طرفداران واقعی عاشق

انتهای پیام/*

دیدگاهتان را بنویسید