بازی برنده مشترکان و وزارت نیرو

1089910 فقط خبر

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری آنا، پس از اجرایی شدن سامانه تعرفه مصرف برق و حذف یارانه برق مشترکان پرمصرف، این بار وزارت نیرو طرح تشویقی برای تشویق مشترکانی که به خوبی استفاده می کنند در نظر گرفته است. و زیر نرخ استاندارد .

الگوی مصرف برق در نقاط مختلف کشور متفاوت است و بسته به شرایط جغرافیایی به پنج دسته مناطق عادی گرمسیر 1، گرمسیر 2، گرمسیر 3 و گرمسیر 4 طبقه بندی می شود که هر کدام دارای مقدار مشخصی هستند. از مصرف برق

بر اساس اعلام وزارت نیرو، در سطح مدل در مناطق عادی 300 کیلووات ساعت در ماه، در مناطق گرمسیر یک عدد 3000 کیلووات ساعت در ماه، در مناطق گرمسیر دو عدد 2000 کیلووات ساعت در ماه، در مناطق گرمسیر سه هزار کیلووات ساعت در ماه است. در ماه و در مناطق گرمسیری چهار 400 کیلووات ساعت در ماه است.

5 برابر پاداش صرفه جویی در انرژی

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو پیش از این قیمت فروش انرژی مصرف کنندگان برق در حد استاندارد را 100 تومان در هر کیلووات ساعت اعلام کرده بود. همچنین مشترکین با مصرف تراز مدل که مصرف خود را نسبت به سال گذشته کاهش داده اند می توانند پنج برابر قیمت خرید برق در چهار ماه خرداد، تیر، مرداد و شهریور دریافت کنند.

یعنی هر مشترک با مصرف در سطح مدل می تواند به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی در مصرف برق، 500 تومان از وزارت نیرو پاداش دریافت کند.

برای مثال فرض کنید مشترکی در منطقه چهار گرمسیر تصمیم دارد با مصرف در سطح مدل، 30 درصد در مصرف برق خود صرفه جویی کند. این میزان صرفه جویی معادل 120 کیلووات ساعت در ماه خواهد بود که 60 هزار تومان پاداش را در پی خواهد داشت. اکنون با توجه به قیمت 100 تومانی هر کیلووات ساعت مصرف در سطح مدل، این مشترک باید 28 هزار تومان برای مصرف 280 کیلووات ساعت برق بپردازد. بنابراین علاوه بر مصرف برق رایگان، مبلغ 32 هزار تومان نیز به فرد تعلق می گیرد که می تواند از طریق نرم افزار برق من دریافت کند.

  رئیس انجمن کارگردانان مستند معرفی شد

پاداش 450 هزار تومانی پس انداز برای مشترکین مناطق گرمسیری

همین محاسبات برای مشترکین سایر مناطق نیز اعمال می شود. با این تفاوت که در مناطق گرمتر 30 درصد صرفه جویی به مشترک داده می شود. به عنوان مثال مشترک منطقه گرمسیر 1 با کاهش 30 درصدی مصرف برق، ماهیانه 900 کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می کند و پاداش آن 450 هزار تومان خواهد بود. مبلغ پرداختی برای این فرد بابت مصرف برق ماهانه 210 هزار تومان خواهد بود که می تواند با پاداش دریافتی از وزارت نیرو پرداخت و 240 هزار تومان به عنوان پاداش نقدی از وزارت نیرو دریافت کند.

مشترکین برق می توانند در طول روز از نور طبیعی استفاده کنند، در زمان عدم استفاده تلویزیون را خاموش کنند، کانال های کولر گازی را عایق بندی کنند تا حداکثر سرمایش را داشته باشند، یخچال را در فاصله 20 سانتی متری از دیوار قرار دهند، کولر گازی را به جای چرخه تند روی چرخه آهسته قرار دهند و تعویض کنند. سیستم خنک کننده خودرو با کولر آبی به راحتی 30 درصد در مصرف برق صرفه جویی کرده و از مزایای آن بهره مند شوید.

برق از طریق نیروگاه مجازی

روش اتخاذ شده توسط وزارت نیرو علاوه بر تشویق مشترکان کم مصرف و صرفه جویی برای آنها به نفع خود وزارتخانه نیز خواهد بود. در واقع، وزارت نیرو به جای سرمایه گذاری در ساخت یک نیروگاه و صرف هزینه های متعدد برای تولید برق، برق را از یک نیروگاه مجازی خریداری می کند.

مطابق با بر اساس آمار اعلام شده در سال گذشته از سوی مدیرعامل شرکت توانیر، 85 درصد از مشترکان، یعنی. 25 میلیون مشترک در سطح مدل تنظیم شده برق مصرف کردند.

  بحران شدید پرسپولیس (14 فروردین 1401) / یحیی گل محمدی چه شد! - اندیشه معاصر

علاوه بر این بیش از 80 درصد مناطق کشور را مناطق عادی تشکیل می دهند. بنابراین، اگر فرض کنیم که 70 درصد از مشتریانی که برق مصرف می کنند در سطح مدل، یعنی. 17 میلیون مشترک با مصرف خوب در مناطق عادی مستقر هستند و هر مشترک 30 درصد صرفه جویی می کند، حداقل ماهانه یک میلیارد و 530 میلیون کیلووات ساعت برق در مناطق عادی صرفه جویی می شود.

این مقدار برق ذخیره شده می تواند به عنوان تولید یک نیروگاه مجازی بزرگ عمل کند و پایداری شبکه را تضمین کند.

سود مشترکان و وزارت نیرو با صرفه جویی

در واقع صرفه جویی در مصرف برق یک بازی برد-برد بین مشترکین و وزارت نیرو است که هر دو طرف از این فرصت بهره مند می شوند. زیرا علاوه بر ارائه برق رایگان به مشترکان، پاداشی برای آنها خواهد داشت. از سوی دیگر، وزارت نیرو با زمان و هزینه کمتر، مقدار قابل توجهی برق در دسترس خواهد داشت.

علاوه بر این، جلوگیری از قطع برق و کمک به پایداری شبکه با صرفه جویی در هزینه، از ضرر و زیان مشاغل مختلف و در نتیجه نرخ جلوگیری می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید