بازدید ژنرال بیل مکانیکی از تاجیکستان، اهمیت و نیاز

1074497 فقط خبر

سفر رسمی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان و استقبال گرم مقامات ارشد سیاسی و نظامی تاجیکستان نقطه عطفی در توسعه روابط دفاعی و نظامی تهران و دوشنبه است. به گزارش آنا.

گسترش روابط ایران و تاجیکستان بر اساس اشتراکات مذهبی، زبانی، فرهنگی و تاریخی یکی از نقاط قوت دولت سیزدهم است که با سفر سردار بیل مکانیکی به تاجیکستان در ابعاد نظامی و راهبردی توسعه خواهد یافت.

سفر تاریخی آیت الله رئیسی به تاجیکستان در اولین سال ریاست جمهوری دو کشور از نظر فرهنگی و زبانی، رئیس جمهور ایران را به عنوان عضو افتخاری دانشگاه ملی تاجیکستان معرفی کرده اند.

در بعد اقتصادی نیز تاکید دو کشور بر لزوم افزایش 500 میلیون دلاری ارز یکی از دستاوردهای کوتاه مدت پس از سفر آیت الله رییسی به کشور بود.

بر اساس گزارش آژانس آمار تاجیکستان، در سه ماهه اول سال جاری حجم مبادلات تجاری دو کشور حدود 67 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال 2021 حدود 4.5 برابر شده است. واردات کالاهای ایرانی از تاجیکستان و صادرات محصولات تاجیکستان به ایران در ماه های ژانویه تا مارس امسال حدود 33.5 میلیون دلار در مقابل 33.4 میلیون دلار بوده است.

کاهش پنج برابری حجم روابط اقتصادی دو کشور در سال های 2013 تا 2020 نشان می دهد که در این سال ها به ظرفیت های دو کشور توجهی نشده است. اکنون با توسعه این روابط، دولت ها امیدوارند با گسترش روابط دوجانبه مانند سه ماهه اول سال، بتوانند به سطح روابط از سال 2013 تا پایان سال جاری برسند.

  ذهیبلا پورشیب: لغو کاراته بر روحیه ورزشکاران تاثیر منفی گذاشته است/ بی انصافی است که نتایج درخشان هروی را نادیده بگیریم.

بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال 1400 تجارت کشورمان با تاجیکستان با 453 درصد افزایش نسبت به سال 1399 به 131 میلیون و 38 هزار و 584 دلار رسید. 91 میلیون و 600 هزار دلار از رقم فوق برای صادرات کشورمان به تاجیکستان در نظر گرفته شده است. واردات کشورمان از تاجیکستان در سال گذشته به 39 میلیون و 437 هزار و 655 دلار رسید.

تاجیکستان بازار خوبی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی برای پروژه های زیربنایی، صنعتی و ساختمانی است. تاجیکستان همچنین می تواند مرکز همکاری های اقتصادی کشورمان در منطقه باشد. ظرفیت بالایی برای همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و منطقه ای بین دو کشور دوست، هم در زمینه فرهنگ و هم در زمینه زبان وجود دارد.

بی شک سفر سردار باقری به تاجیکستان و توسعه روابط نظامی، امنیتی و راهبردی بخشی از روند رو به رشد همکاری های دو کشور خواهد بود چرا که هر گونه فعالیت اقتصادی در چارچوب امنیت پایدار صورت می گیرد. روابط دفاعی و نظامی پایدار تهران و دوشنبه می تواند راه را برای سیاست دفاعی مشترک در برابر تروریسم، مواد مخدر و جنایت هموار کند که در ارتقای امنیت منطقه بسیار موثر خواهد بود.

در شرایطی که دولت های خارجی همواره به دنبال مداخله در روابط ملت های منطقه و متکی به امنیت این کشورها هستند، رایزنی های مستمر با مقامات ارشد دفاعی و نظامی کشورهای دوست بر اساس ظرفیت هم افزایی برای ایجاد امنیت داخلی با حضور بیگانگان انجام می شود. نیروهای موجود در منطقه، رشته های دوستی بین کشورهای منطقه را تقویت خواهد کرد.

  طرح فروش فوق العاده ایران خودرو از فردا 21 دی ماه به مدت سه روز آغاز می شود / هایما اس 5 و هایما اس 7 پلاس با موعد تحویل سه ماهه - اندیشه معاصر

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید