ایرج طهماسب تولید مجموعه عروسک را در شبکه سینمای خانگی – اندیشه مدرن آغاز می کند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین، از دهه 70 شمسی که عروسک ها وارد تلویزیون شدند، برنامه ها و سریال های عروسکی متعدد و متنوعی همراه با نمایش های عروسکی مفرح و سرگرم کننده هر کدام به نوبه خود و در زمان پخش روی آنتن می رفت. آنها بر اساس محتوایی که ارائه کردند موفق بودند.

از جمله این آثار می توان به چند نمونه قابل توجه از جمله خانه مادربزرگ، هادی هدی، السون و ولسون، سنجد، چرا، شهر موش ها، قورباغه سبز، زی زی گولو و… اشاره کرد که هر کدام کارگردانی و توسط تعدادی از فعالان منطقه نوشته شده است. عروسک ها در مورد طراحی عروسک خود داستان خاصی داشتند. داستان هایی که هنوز در ذهن کودکان از دورانی به نام دهه شصت باقی مانده است.

** چرا برخی به نمایش عروسکی علاقه نشان دادند؟

کم کم دغدغه سازندگان تولید مجموعه های عروسکی کمتر و کمتر شد، شاید برخی از آنها به فکر بازگشت سرمایه بیشتر هم افتادند و به همین دلیل ترجیح دادند پول و سرمایه خود را صرف کارهای دیگر کنند! اما برخی همچنان ترجیح دادند به امضای دائمی کار خود که عروسک هم بود پایبند بمانند.

** گروه تاسیس در سال 1960

یکی از این افراد گروهی به سرپرستی، نویسندگی و کارگردانی ایرج طهماسب بود که از دهه 60 شروع به کار کرد و تا 5 سال پیش تهیه کنندگی پرمخاطب ترین سریال عروسکی تلویزیون را بر عهده داشت. در میان آثاری که این گروه عروسکی در کارنامه دارد، مجموعه کلاه قرمزی نام پر رنگ تری دارد.

ساقایک و کنار دانا چطوری، دکتر آروسکی، خانواده عجیب، النگ و دولنگ از کارهای طهماسب در بخش کارگردانی هستند. در این بین به صورت پراکنده به عروسک گردانی هم می پرداخت.

** کلاه قرمزی و مخاطبان وفادارش

  سرلشکر بیل مکانیکی: با نمایندگان امارات و عربستان سعودی - تفکر معاصر دیدارهایی داشتیم

مجموعه عروسک های کلاه قرمزی در فاصله سال های 81 تا 95 یکی از برنامه های نوروزی سیما بود، از آن دسته برنامه هایی که همه علاقه مندان به تلویزیون و حتی آنهایی که زیاد تلویزیون نمی بینند سالی یک بار این برنامه را تماشا می کنند. حالا این علاقه شاید به خاطر حس دلتنگی باشد که از کودکی همراهشان است یا علاقه شان به دنیای عروسک ها و فقط عروسک ها!

** اتفاق تلخ و فراموش نشدنی در گروه کلاه قرمزی / خداحافظی با عروسک کلاه قرمزی در سال 95.

درست زمانی که گروه سازنده کلاه قرمزی در سال 95 در حال آماده سازی و تمرین برای شروع تولید کلاه قرمزی بودند، دونا فنی زاده به دلیل بیماری نتوانست گروه را همراهی کند و پس از مدتی درگذشت. پس از این اتفاق گروه کلاه قرمزی با اینکه حال و هوای خوبی نداشتند، کار خود را از سر گرفتند تا به 13 قسمت نوروزی روی آنتن شبکه برسند; اما از امسال گسترش این مجموعه عروسک ها با حاشیه هایی مواجه شد.

** عروسکی که بدون مادرش نمی توانست ادامه دهد

درست است که سیزده قسمتی که امسال ساخته شد بالاخره در سال های بعد از شبکه دو پخش شد. اما بعد از این یک سال انگار کلاه قرمزی نمی تواند بدون مادرش کار کند و روی صحنه بدرخشد. پس از آن شبکه، تهیه کننده و عوامل برنامه تصمیم گرفتند برای همیشه ماجرا را با این مجموعه عروسک خاتمه دهند و شاید هم خبری از فعالیت همین گروه در خارج از تلویزیون بود.

** حضور آقای مجری در برنامه های غیر تلویزیونی

مدتی است که خبر حضور ایرج طهماسب در شبکه سینمای خانگی شنیده می شود اما در چند روز اخیر این خبر قوت گرفته و حالا ایرج طهماسب یا همان آقای مجری معروف تلویزیون! او قصد دارد برنامه ای با نام اصلی «مهمان» به سبک و سیاق کلاه قرمزی روی یکی از سکوها بسازد. این سریال هم اکنون در مراحل پایانی آماده سازی اولیه قرار دارد و قرار است به زودی وارد مرحله تولید شود و در بهار سال 1401 کلید بخورد.

  واکنش تند مهدی عبدی به روزنامه طنز - اندیشه معاصر

** برنامه کمدی مانند

طهماسب زمانی که برای اولین بار در فضای سکو حضور پیدا کرد، اقدام به تولید مجموعه عروسک هایی کرد که احتمالا به عنوان مجری در آن حضور دارد. در این سریال که قبلا «مهمان» نام داشت، می توانید ساختاری شبیه به سیتکام یا کمدی موقعیت را ببینید.

** تهیه کننده «همریفیک» نمایش عروسکی می سازد

شاید نام حسن هدادی را قبلا در قسمت تولید برنامه همرفیق دیده باشید. اما او این روزها دومین حضورش را در شبکه نمایش خانگی در فضایی متفاوت از شریک زندگی اش انجام می دهد.

** بچه ها هم در استودیو حضور دارند

نکته جالب دیگر در این مجموعه عروسک، حضور کودکان و خانواده هایشان در استودیو است که فضای آثار طهماسب را با کلاه قرمزی متفاوت خواهد کرد. حضور بچه ها قطعا حس عروسک و عکس العمل های لحظه ای بچه ها و عروسک های داخل استودیو را منتقل می کند که باید ببینیم نتیجه آن موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر.

** آیا گروه های کلاه قرمزی وجود دارد؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که با سابقه همکاری طهماسب و کلاه قرمزی، آیا او همچنان به همکاری صداپیشگان و کارگردانان عروسک های کلاه قرمزی معتقد است؟ پاسخ این سوال بله و خیر است چرا که شنیده ها حاکی از آن است که او از حضور چند کارگردان عروسکی کلاه قرمزی در این سریال جدید نیز بهره می برد و در میان صداپیشگان نام «هوتن شکیبا» بیش از دیگران شناخته شده است. . . البته دلیل دیگر این موضوع شاید درگیری های برخی عوامل کلاه قرمزی در کارهای مختلف نمایشی باشد و شاید طهماسب می خواست از حضور استعدادهای جدید استفاده کند و گروه جوان تری برای خود ایجاد کند.

  سهمیه بنزین اسفند ماه پرداخت شد + جزئیات - اندیشه معاصر

** حضور زوج هنری جبلی و طهماسب را در کنار هم می بینیم؟

با توجه به اینکه ایرج طهماسب از ابتدای فعالیت هنری خود و حتی بیشتر از آن در شکل گیری مجموعه کلاه قرمزی در گروه نویسندگی و صداپیشگی از حضور حمید جبلی استفاده کرده است، هنوز مشخص نیست که جبلی او را همراهی می کند یا خیر. برنامه جدیدش اما قطعا به نفع تیم سازنده این برنامه خواهد بود زیرا کار گروهی همیشه نتایج بهتری خواهد داشت.

** هوتن شکیبا و همکاری مجدد او با طهماسب

هوتن شکیبا اگرچه کار خود را با فیلم طبقه حساس آغاز کرد. اما او با حضور در مجموعه کلاه قرمزی بسیار معروف و مشهور شد. او در سال 92-95 صداپیشه دو عروسک دبی و خانه همسایه در این سریال عروسکی بود.عبدالملک نقش ریگا را بازی می کند.

اما در میان گروه قبلی که با طهماسب همکاری می کردند، قرعه کشی احتمالی برای شکیبا گرفته شد تا دوباره استعداد خود را در عرصه نمایش عروسکی به نمایش بگذارد.

** طلاب طهماسب، عوامل اصلی «مهمان»

گفته می شود در گروه عروسک ها و صداپیشگان «مهمان» نام های شناخته شده چندانی وجود ندارد و بیشتر کارگردانان و صداپیشگان عروسکی از میان هنرجویان کارگاه ایرج طهماسب انتخاب می شوند.

باید دید آیا آقای مجری در اولین تجربه خارج از اکران خود می تواند گامی به سوی موفقیت بردارد یا خیر.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257485

دیدگاهتان را بنویسید