ایران یکی از 10 کشور تولید کننده واکسن تاج – اندیشه مدرن است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دکتر علیرضا بیگلری در همایش ملی «تاج، امنیت و سلامت جامعه» که به مناسبت سالروز بسیج جامعه پزشکی در سالن مدرس انستیتو پاستور برگزار شد، گفت: : ما در تولید واکسن تجربه کسب کردیم.

وی افزود: زمانی که خبر شیوع یک بیماری جدید به نام کووید 19 از چین در سراسر جهان منتشر شد، ما نیز مانند سایر کشورهای جهان از این ویروس خبر نداشتیم و البته آمادگی مقابله با آن را نداشتیم. .

وی ادامه داد: با اعلام شناسایی اولین بیماران و شیوع بیماری در استان های قم و گیلان، وظیفه اصلی ما تشخیص بیماری بود و وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کرد که همه موارد را ارسال کنند. به انستیتو پاستور برای تشخیص.”

وی خاطرنشان کرد: در اسفند ماه سال 98 نمونه های مختلف از 64 دانشگاه علوم پزشکی به انستیتوی تشخیصی پاستور ارسال شد.

بیگلری افزود: با توجه به عدم اطلاع از ویروس کرونا و کمبود اطلاعات در مورد آن در دنیا، تشخیص این بیماری سخت ترین و چالش برانگیزترین مرحله کار ما بود. تا پایان اسفند 98 موفق به راه اندازی 70 آزمایشگاه تشخیصی در کشور شدیم.

رئیس انستیتو پاستور در ایران گفت: اکنون به مرحله ای رسیده ایم که بزرگترین شبکه شناسایی مولکولی را با 500 آزمایشگاه در سراسر کشور داریم که میراث ارزشمندی برای کشور و آینده خواهد بود.

وی افزود: مرحله بعدی کار ما تولید واکسن بود در حالی که زمزمه هایی به گوش می رسید که چرا باید خودمان واکسن را تولید کنیم وقتی واکسنی در دنیا وجود دارد. در حالی که تاریخ نشان داده است که کشورهای تولید کننده واکسن حتی سال هاست که از واکسن فلج اطفال در ایران اطلاعی ندارند.

  دور جدید مذاکرات ایران و عربستان سعودی در سطح بالایی برگزار می شود

بیگلری انستیتو پاستور را دارای سابقه 100 ساله در جلب اعتماد مردم عنوان کرد و گفت: همه کشورهای تولید کننده واکسن در دنیا واکسن را با کشورهای دیگر ساخته اند و ایران با کوبا واکسن پاستوکواک را ساخته است که خوشبختانه این کشور قرار داشت و با توجه به کیفیت بالای این واکسن که توانایی کنترل سویه آمیکرون را نیز نشان داد، کشورهای دیگر خواهان خرید آن هستند.

پاستور رئیس این انستیتو افزود: ایران هم اکنون واکسن را بر روی تمامی سکوها تولید می کند و یکی از نیروهای تولید کننده واکسن در جهان است.

وی جوانان تحصیلکرده، با انگیزه و بومی را بزرگترین سرمایه انستیتو پاستور در ایران به عنوان قدیمی ترین پژوهشکده واکسن در خاورمیانه عنوان کرد و گفت: هیچ کشوری مانند ما نتوانسته شبکه ای بسازد و ما با کمک جوانان تحصیل کرده و با انگیزه هستیم. 100 درصد هزینه های کشورهای دیگر را بردیم.

وی موضوع تولید واکسن را به دلیل تحریم های اعمال شده بر کشورهای تولیدکننده موضوعی حاکم بر آن عنوان کرد و گفت: واکسن علمی است که فاصله بین تمامی رشته های پزشکی را پر می کند. کشورهای واکسن در علوم پایه و بسیاری از علوم پزشکی پیشرفت واقعی دارند.

وی ادامه داد: تمامی مقالات پیش بالینی در مورد پاستوکوکوس و مقاله فاز سوم واکسن نیز در معتبرترین مجله علمی منتشر شده است.

بیگلری در پایان گفت: در دنیای امروز واکسن مهمترین ابزار تهاجمی و دفاعی است و به گفته شهید سلیمانی با ایجاد شبکه شناسایی و تولید واکسن کووید 19 توانسته ایم فرصت بی نظیری را برای کشور ایجاد کنیم. .

  حذف معاون احمدی نژاد در دولت نهم از کابینه لاریجانی - اندیشه معاصر

بر اساس این گزارش، رئیس بسیج جامعه پزشکی نیز در این همایش به تشریح دستاوردهای طرح شهید سلیمانی پرداخت و گفت: غربالگری بیماری، تشخیص و دسترسی به واکسن برای همه مردم ایران حتی در دورترین نقاط کشور انجام شد. از جمله دستاوردهای این پروژه است.

دکتر مسلم چشمی افزود: بسیج واقعاً مایه خیر و برکت دستگاه هاست. بسیج جامعه پزشکی در اپیدمی تاج با کمترین بودجه بیشترین خدمات را در قالب طرح شهید سلیمانی به مردم و کشور ارائه کرد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277977

دیدگاهتان را بنویسید