ایران می تواند شریک قابل اعتمادی برای ارتباط برجام با انرژی باشد

1068818 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی آنا، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در سخنانی در اجلاس بریکس پلاس که به دعوت رئیس جمهور چین برگزار شد، گفت: پیشنهادهایی مانند امنیت جهانی. ابتکار ایران آماده است تا تمامی توانمندی های خود را برای دستیابی به اهداف برجام به اشتراک بگذارد.

وی گفت: ایران به عنوان کشوری با سابقه مشارکت فعال در ابتکارات بین المللی، آماده است تا تمامی فرصت های خود را برای دستیابی به اهداف برجام به اشتراک بگذارد و به شریکی مطمئن برای پیوند برجام با گلوگاه های انرژی و بازارهای بزرگ جهانی تبدیل شود.

رئیسی بعدازظهر جمعه در یک ویدئو کنفرانس که به میزبانی چین برگزار شد، گفت: روندهای متناقض جهانی، یکجانبه‌گرایی، ترجیحات و چالش‌های ملی‌گرایانه مانند تحریم‌ها و اقدامات اقتصادی قهری بر اهمیت ایجاد و تقویت نهادهای جدید با سازمان ملل تاکید می‌کند. متحد اصرار دارد که ضمن احترام به حاکمیت و منافع ملی ملت ها، گام مهمی در جهت تحقق «جامعه انسانی با آینده مشترک» برداشته شود.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است؛

عالیجناب

دوستان و همکاران گرامی؛

ابتدا به جناب شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین، ریاست جمهوری و برگزاری موفق اجلاس بریکس را تبریک می گویم. من از آن قدردانی می کنم.

مایلم نکاتی را در زمینه این نشست که «مشارکت در توسعه جهانی در عصر جدید» است، با شما در میان بگذارم.

جهان به هم پیوسته کنونی با چالش های جدید و متنوعی مواجه است که بر پیشرفت دوستی و صلح جهانی تأثیر می گذارد. بحران‌های نوظهور مانند همه‌گیری تاج، تغییرات آب‌وهوایی و درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی همکاری بین کشورها را دو چندان ضروری کرده است. از سوی دیگر شاهد تجربه و اراده جمعی برای غلبه بر مشکلاتی هستیم که در قالب نهادها و توافقات جمعی، اجرای طرح های توسعه جمعی و پیگیری منافع مشترک جهانی را تسهیل می کند. ما باید این بستر جهانی را برای نقش مؤثر نهادهای مستقل چندجانبه در دستیابی به توسعه همگن و صلح جهانی تقویت کنیم.

  جزئیات سفر تیم ملی فوتبال ساحلی به امارات

روندهای متضاد جهانی، یکجانبه‌گرایی، ترجیحات و چالش‌های ملی‌گرایانه مانند تحریم‌ها و اقدامات اقتصادی اجباری بر اهمیت ایجاد و تقویت نهادهای جدید همراه با سازمان ملل و در عین حال احترام به حاکمیت و منافع ملی ملت‌ها تأکید می‌کنند.
«جامعه انسانی با آینده مشترک» باید از بین برود.

بریکس به عنوان نهادی پیشرو متشکل از اقتصادهای بزرگ در حال ظهور، با ارائه مدل ها و ابتکارات مناسب، توانسته است روندهای جدیدی را در جهان شکل دهد. با اقتصادهای مکمل و تنوع فرهنگی، اعضای بریکس می توانند نیازهای یکدیگر را برآورده کنند و تجارب توسعه ملی و محلی خود را برای افزایش رفاه و صلح جهانی به اشتراک بگذارند. ابتکارات بریکس، از جمله ابتکار توسعه جهانی رئیس جمهور شی جین پینگ، نمونه موفقی از چشم انداز جهانی برای رسیدگی به چالش های مشترک و جمعی است.

بریکس نقش موثری در پیشبرد اهدافی مانند توسعه روابط جنوب و جنوب، اصلاح نظام مالی بین‌المللی و ارائه ایده‌ها و ابتکارات اعضای آن از جمله طرح کمربند جاده، ایجاد بانک توسعه جدید برای ارتقای رفاه عمومی و تقویت صلح بین‌المللی ایفا می‌کند. و ثبات ، ماهیت نوآورانه و اثربخشی این نهاد را در حال و آینده نشان می دهد.

سیاست ها و برنامه های بریکس که در اظهارات و اسناد او منعکس شده است نشان می دهد که او قادر است با طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با دغدغه های جوامع در حال توسعه مقابله کند. دستور کار این نشست همچنین پیوند بین توسعه و امنیت، صلح، سلامت، محیط زیست و نوآوری را نشان می دهد. پیشنهادهایی مانند ابتکار امنیت جهانی نیز بستر خوبی برای ایجاد همکاری سازمان یافته فراهم می کند.

  تیزر فیلم "وضعیت سرخ" با صدای هوتن شکیبا - اندیشه معاصر

آقای رئیس جمهور،

عالیجناب،

جمهوری اسلامی ایران عمیقاً به عدالت جهانی اعتقاد دارد و تبدیل این آرمان متعالی به گفتمانی همه جانبه در عرصه جهانی را یک ضرورت مسلم می داند. اگر چه دنیای مدرن شاهد تحولاتی در برخی زمینه ها بوده است، اما توسعه منهای عدالت منجر به بحران های جهانی مانند بحران معنویت و اخلاق، شکاف بیشتر بین غنی و فقیر و تلاش برای به حاشیه راندن تنوع فرهنگی غنی جهان شده است.

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری با سابقه حضور فعال در نهادها و ابتکارات بین‌المللی، با ظرفیت‌های عظیم اقتصادی، انسانی و طبیعی و همچنین با الهام از الگوهای بومی، با فرهنگ استقلال طلبی و حقوقی در مسیر رسیدن به موفقیت موفق بوده است. توسعه ملی خودتان قدم های ماندگار بردارید. ما برای همه امکانات و امکانات خود آماده ایم،
ذخایر انرژی غیرقابل مقایسه جهان، شبکه های حمل و نقل کوتاه و ارزان و ترانزیت، ثروت استثنایی نیروی کار آموزش دیده و همچنین پیشرفت های علمی قابل توجه برای دستیابی به اهداف بریکس را به اشتراک بگذارید. این موقعیت منحصر به فرد در جغرافیای سیاسی و اقتصادی می تواند ایران را به شریکی باثبات و قابل اعتماد برای پیوند بریکس با تنگناهای انرژی و بازارهای بزرگ جهانی تبدیل کند.

در پایان می خواهم؛ با تشکر از همه اعضای بریکس، بار دیگر از حضور در این نشست ابراز خرسندی می کنم و آمادگی نمایندگان دولت جمهوری اسلامی ایران را برای حضور فعال در دیگر جلسات بریکس اعلام می کنم.

متشکرم.

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید