ایران شاهد تورم کم سابقه است

ایران شاهد تورم کم سابقه است

ایران شاهد تورم کم سابقه است. آمارهای تورم نشان دهنده شرایط سختی است که مردم را با افزایش قیمت ها مواجه کرده است.

اعتدال نوشت: تورم ماهانه خردادماه به 2.8 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد افزایش داشت، ثبت رکورد تورم ماهانه 12.2 درصدی واکنش کارشناسان اقتصادی را در پی داشت.

مرکز آمار ایران در اول تیرماه تورم سالانه خرداد 1401 را 391 درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر، تورم نقطه ای در خرداد 1401 به 52.5 درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور به طور متوسط ​​52.5 درصد بیشتر از خرداد 1400 هستند.
بر این اساس تورم خرداد 1401 نسبت به ماه قبل 13.2 واحد درصد افزایش داشته است. این در حالی است که تورم نقطه ای خانوارهای شهری 51.4 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 12.2 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

اما یکی از بحث برانگیزترین قسمت های گزارش مرکز آمار، اعلام تورم ماهانه بود. مرکز آمار ایران اعلام کرد تورم ماهانه در خردادماه به 2.8 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشت. تورم ماهانه گروه‌های اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 2.8 درصد و 3.2 درصد است.

گفتنی است در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «فرآورده های لبنی» است. و تخم مرغ” (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و گروه “گوشت قرمز و مرغ” (مرغ، سوسیس و کالباس). در گروه اصلی” کالاها و خدمات غیر خوراکی هتل “گروه” و رستوران «(ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (مواد شوینده) و گروه «بهداشت و درمان» (خدمات و خدمات پزشکی سرپایی. بیمارستان) بیشترین افزایش را به خود اختصاص داده اند. قیمت ها نسبت به ماه قبل

رحمانی: دلیل اصلی افزایش شدید تورم ماهانه در دو ماه اخیر شوک حذف ارز ترجیحی است.
تیمور رحمانی، کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در خرداد ماه سال 1401 تورم ماهانه مرکز آمار ایران به 12.2 درصد رسید، گفت: این رقم برای تورم ماهانه بی سابقه است و به همین دلیل تورم در ماه های آینده همچنان قابل توجه خواهد بود، هر چند می توان. به میزان قابل توجهی کمتر باشد. واضح است که دلیل اصلی افزایش شدید تورم ماهانه در دو ماه اخیر شوک حذف ارز ترجیحی و انتظارات تورمی شکل گرفته حول آن است.

  با بهترین دوست دوران کودکی - تفکر مدرن آشنا شوید

اگرچه مشکل این است که این تورم به دلیل حذف ارز ترجیحی است، اما واقعیت این است که این تورم در همان مقطع زمانی ایجاد شد که تصمیم به ایجاد ارز 4200 گرفته شد و اکنون مجبور شدیم تداوم بالا را بپذیریم. تورم متوسط ​​با شوک تورمی موقت و دیر یا زود سوخت وجود نداشت. این تورم درس بزرگی بود که بر اساس تداوم یارانه های غیرارادی عدم تعادل ایجاد کرد و امیدواریم دیگر اجازه ندهیم این عدم تعادل شکل بگیرد.

گلی زاده: شاهد یک تورم بی نظیر مشابه وقایع آبان 97 هستیم!
همت گلی زاده همچنین به رکورد تورم ماهانه 12 درصدی در خرداد ماه اشاره کرد و گفت: حذف ارز ترجیحی حوزه انرژی در 10 آبان 1397 منجر به جهش تورم مواد غذایی به 85 درصد شد. بخش انرژی در اول آبان 1397 ارز کالاهای اساسی در خرداد 1401 نیز منجر به جهش تورم به 82 درصد شد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به مصوبه مهرماه 1397 هیأت وزیران مبنی بر تغییر نرخ برآوردی عرضه فرآورده های نفتی، گفت: در واقع 70 درصد اقتصاد ایران که متاثر از ارز 4200 تومانی بود، به نصف نرخ تغییر کرد. در سال 1997. г.

بر این اساس سهم ارز ترجیحی کالاهای اساسی و اثرات تورمی تغییر نرخ ارز محاسبه شده گمرک تنها 30 درصد تاثیر داشت که پس از عملیات اخیر شاهد یک شوک قیمتی بسیار بزرگ در حوزه مواد غذایی بودیم. . در ماه ژوئن توجه داشته باشید که پس از تغییر نرخ ارز، با محاسبه قیمت محصولات داخلی پالایشگاه ها (مربوط به عرضه روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت) شاهد حرکت شاخص بورس (به دلیل افزایش چشمگیر سودآوری) بودیم. صنایع شیمیایی و پالایشی).

  سوت های جبران ناپذیر یک مومن مقابل پرسپولیس - تفکری مدرن

به همین دلیل بسیاری از دست اندرکاران نسبت به این تحول اساسی در اقتصاد کشور سکوت کرده اند. اما بلافاصله شاهد اثرات تورم ماهانه در آبان و آذر آن دوره (1397) به دلیل این اقدام ویژه دولت بودیم. (نگاهی به نمودار تورم ماهانه در سه سال اخیر نشان می دهد که با هر نیم درصد افزایش، شاهد اوج تورم ماهانه هستیم)

وی در خاتمه گفت: در مجموع اینکه در خرداد 1401 شاهد رکورد تاریخی 12 درصدی تورم ماهانه بودیم ناشی از تحریک و تقویت انتظارات تورمی در کنار شوک قیمتی ناشی از حذف ارز ترجیحی برای واردات است. از کالاهای اساسی. .

علوی راد: سهم ۷۵ درصدی حذف ارز ترجیحی هنگام ثبت رکورد تاریخی تورم ماهانه
عباس علوی راد، کارشناس اقتصادی نوشت: تاثیر شوک اخیر بر تورم ماهانه و تورم نقطه به نقطه تا پایان سال با ذکر نرخ تورم 12 ماهه خود را نشان خواهد داد. از سوی دیگر، حدود 9 درصد افزایش تورم ماهانه (سه چهارم تورم ماهانه کل 12 درصد) و افزایش 13 درصدی تورم نقطه ای در خرداد 1401 نسبت به اردیبهشت، شتاب بالایی را به دلیل لغو ارز ترجیحی نشان می دهد. در مقابل قیمت های داخلی اگر نرخ ارز در ژوئن به پایان برسد، ماموریت دولت مقابله فوری با تورم اصلی در ایران است.

آیا تورم 12 درصدی ماهانه با افزایش 57 درصدی دستمزد ارتباط دارد؟
تاکنون افراد مختلفی درباره دلایل شکل گیری این تورم ماهانه در فضای مجازی اظهار نظر کرده اند اما هنوز مشخص نیست که سهم طرح حذف ارز ترجیحی که از پایان اردیبهشت ماه اجرا می شود چقدر است. ثبت نرخ 12 درصد. بررسی اولیه نشان می دهد با توجه به اینکه در ماه های اخیر شاهد تورم ماهانه 2 تا 3 درصدی بوده ایم، حداقل 8 درصد از این 12 درصد تورم ماهانه مربوط به اجرای طرح حذف یارانه ها است.

واضح است که اجرای این طرح تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت برخی کالاهای مصرفی مانند روغن (افزایش 200 تا 250 درصدی) و سایر مواد غذایی داشته است. لازم به ذکر است بررسی تورم ماهانه خرداد 99 و 1400 نیز نشان می دهد که معمولاً با ارقام نسبتاً نرمال 2 یا 3 درصدی مواجه هستیم. سال‌ها شاهد افزایش 40 درصدی دستمزدها بوده‌ایم که تاثیر چندانی بر تورم ماهانه نداشته است.

  عابد ملکی سرپرست معاونت عمرانی استانداری تهران کیست؟ - اندیشه معاصر

اما سوال روشنی که باید به آن پرداخته شود این است که در شرایط فعلی رشد تورم ماهانه در خرداد ماه، در پایان سال جاری، کدام کانال در جایی متوقف می شود که موتور تورم راه می افتد و انتظارات تورمی افزایش می یابد؟

سازمان برنامه: دولت برای آزادسازی قیمت ها تلاش می کند. اصلاحات دولت برای کنترل تورم آغاز شده است
سازمان برنامه و بودجه نیز در پاسخ به رسانه ها درباره «الزامات اثربخشی برنامه حذف ارز ترجیحی» پاسخ داد که دولت از ابتدا به دنبال اصلاح ساختار اقتصادی «در شرایط تحریم» بوده است. اصلاح ساختار اقتصادی به معنای گذار از یک اقتصاد دولتی و درونگرا است که در آن قیمت‌ها تنظیم می‌شود، به یک اقتصاد با مکانیسم بازار، کاهش هزینه‌های دولت، کمبود اموال دولتی و ایجاد بخش خصوصی.

همچنین دولت چهار رکن اصلاح ساختار اقتصادی شامل خروج دولت از قیمت گذاری دستوری (آزادسازی قیمت)، کنترل تورم، هدفمندی یارانه ها و تسهیلات هدفمند را در نظر گرفته و با جدیت دنبال می کند. به عنوان مثال، دولت برای اجتناب از قیمت گذاری دولتی، بازار ارز را ترک کرده است.

بر اساس اختیارات ویژه ای که شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه در اول خرداد 1401 به بانک مرکزی داده بود، برنامه های ویژه ای را برای جلوگیری از نوسانات ارزی که معمولاً 5 درصد وارد اقتصاد می شود، آغاز کرد. بازار.کف. دولت اصلاحاتی را برای کنترل تورم آغاز کرده است.

به عنوان مثال، به تدریج وام های بانک مرکزی را کاهش می دهد و حتی بدهی خالص بخش عمومی به بانک مرکزی را رد می کند و سیاست کنترل همه عوامل موثر بر پولی و تورم را ادامه می دهد. دولت هدفمندی یارانه ها را نیز مدنظر دارد که نمونه بارز آن حذف 4200 تن کالاهای اساسی و اعطای یارانه مستقیم به مردم است و در برنامه هفتم توسعه به مرور زمان برای بهبود آن تلاش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید