ایران به پرداخت 107 میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی محکوم شد – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، دادگاه عالی انتاریوی کانادا، دولت ایران را موظف به پرداخت غرامت به خانواده شش سرنشین هواپیمای اوکراینی کرد که دو سال پیش توسط موشک های سپاه پاسداران در حوالی تهران ساقط شد.

حکم دادگاه کانادا در 3 ژانویه غرامت را 107 میلیون دلار کانادا (74.9 میلیون یورو) به اضافه هزینه های دادگاه و بهره تعیین کرد.

یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین که از کی یف به کی یف در حرکت بود، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه بر اثر برخورد حداقل دو موشک سپاه سقوط کرد و تمامی 176 سرنشین آن کشته شدند. در میان مسافران هواپیما 55 کانادایی و 30 مقیم دائمی هواپیما بودند.

مارک آرنولد، وکیل بازماندگان شش قربانی، دوشنبه گفت که اعضای خانواده شش قربانی که توسط دادگاه انتاریو محکوم شده بودند، شوهر، خواهر و برادر، فرزندان، خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های خود را در پرواز 752 از دست دادند. شکایت علیه ایران و سایر مقاماتی که آنها معتقد بودند مقصر این حادثه بودند.

این وکیل گفت که تیم او به دنبال مصادره دارایی های ایران در کانادا و خارج از کشور است. وی گفت: ایران نفتکش در کشورهای دیگر دارد و تیم او تلاش می کند تا هر کاری که ممکن است برای پرداخت بدهی های خانواده انجام دهد.

به گزارش سی بی سی نیوز کانادا، شاهین مقدم، مهزاد زارعی و علی گرجی سه شاکی این پرونده هستند. این شبکه پیش از این گفته بود که سایر شاکیان به دلیل ترس از انتقام گیری از سوی دولت ایران، نام خود را فاش نکرده اند.

  آخرین اخبار از وضعیت محمد کاسبی در بیمارستان - اندیشه معاصر

ادوارد بلوبابا، قاضی دادگاه عالی انتاریو، در 31 دسامبر حکم صادر کرد، اما این حکم توسط آرنولد روز دوشنبه اعلام شد. اوایل اردیبهشت سال گذشته، قاضی بوبابا این حادثه را “عمدی” خواند و گفت: “با ارزیابی احتمال، متوجه شدم که حملات موشکی به پرواز 752 عمدی بوده و مستقیماً همه مسافران هواپیما را تحت تاثیر قرار داده است.”

وی با تاکید بر نتایج ارزیابی‌های خود مبنی بر اینکه «در زمان حادثه درگیری مسلحانه در منطقه وجود نداشت»، اقدامات ایران را نیز «اقدام تروریستی» خواند.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سپس این نتیجه گیری را “بی اساس” خواند و گفت که دولت اتاوا “مرجع قانونی” برای تصمیم گیری در مورد این پرونده ندارد.

یک تیم ویژه پزشکی قانونی کانادا در اواسط سال 2021 گزارشی تهیه کرد و ایران را به بی کفایتی و بی دقتی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی متهم کرد. ایران از این گزارش انتقاد کرده و گفته است که این گزارش “بسیار سیاسی” است. در این گزارش آمده است که اگرچه سرنگونی پرواز 752 خطوط هوایی اوکراین از قبل برنامه ریزی نشده بود، اما مقامات ایرانی از مسئولیت این حادثه رها نشده اند.

پس از سه روز سکوت و انکار علت سقوط موشک، ایران اعتراف کرده است که هواپیمای مسافربری را اندکی پس از برخاستن از تهران در ژانویه 2020 سرنگون کرده و در آماده سازی نیروهای خود برای رویارویی با یک “اشتباه فاجعه بار” مرتکب شده است. ایالات متحده. رویداد. در آن زمان، پس از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه و ارتش آمریکا و عملیات تلافی جویانه ایران علیه پایگاه آمریکایی در عین الاسد، ایران نگران حمله آمریکا بود، اما امنیت را رعایت نکرد. معیارهای.

  حمید لولى به خوشنام می پیوندد / تصویربرداری در خانه شهرام

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1242598

دیدگاهتان را بنویسید