ایران برای استفاده از اینترنت با چین همکاری می کند

ایران برای استفاده از اینترنت با چین همکاری می کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید مجدد بر همکاری با چین در حوزه ICT گفت: توسعه فناوری های مربوط به 5G و اینترنت ثابت را با همکاری کشورهایی مانند چین در دستور کار داریم.

بر اساس گزارش ها اعتدالعیسی زارع پور امروز در حاشیه طرح اتصال هزار روستا به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این سوال که آیا توافق ایران و چین زمینه همکاری در حوزه فناوری ارتباطات مانند 5G را فراهم کرده است؟ : کشورهای مختلف از جمله چین توسعه فناوری های مورد نیاز هم در حوزه 5G و هم برای کیفیت ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داده اند.

وی افزود: همچنین در حال بررسی توسعه حضور پلتفرم های ایرانی در کشورهای همسایه هستیم. ظرفیت‌های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد و می‌توانیم از آنها استفاده کنیم و همکاری متقابل می‌تواند باعث رشد و توسعه صنعت ICT در کشور شود.

وزیر ارتباطات در خصوص اتصال هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات به خبرنگاران گفت: امروز دیدید که با یکی از دورافتاده ترین روستاهای اردبیل با کیفیت بسیار خوب ارتباط برقرار کردیم. این نشان می دهد که سرعت شبکه در این زمان مناسب است.”

اتصال 3600 روستا تا پایان سال 1401

وی افزود: امیدوارم در صورت تامین اعتبار 3 هزار و 600 روستای فاقد دیتا و 3 هزار و 500 روستای دیگر که ارتباط ناپایدار دارند در 4 فاز به سرعت ایجاد شود.

وی گفت: همچنین به دنبال توسعه فیبر نوری و اتصال روستاهای موجود در مسیر هستیم.

عرضه 20 میلیون پورت نوری

  برای استقلال پول خرج نمی کنم! / من نمی خواهم در این تیم دیده شوم - یک فکر مدرن

ایساپور ادامه داد: برنامه ما راه اندازی 20 میلیون پورت نوری در سراسر کشور است که کار بزرگی است و عزم ملی می طلبد.

وی گفت: شبکه زیرساختی کشور از ظرفیت خوبی برخوردار است و حدود 30 ترابیت بر ثانیه ظرفیت داریم. کل ترافیک ما 10 ترابیت در ثانیه است، اما در حال افزایش آن هستیم. در نظر داریم تا پایان دولت سیزدهم این میزان را به 100 ترابیت بر ثانیه برسانیم و همین الان با استفاده از تجهیزات داخلی قرارداد 20 ترابیت بر ثانیه منعقد می شود و کار از دهه فجر آغاز می شود.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که کارشناسان معتقدند 20 میلیون پورت فیبر پرسرعت غیرممکن است و با توجه به اینکه در دولت های گذشته وعده ها داده شده و محقق نشده است، آیا برنامه زمانی دارید و چقدر با آن تعامل داشته اید. سازمان های دیگر مانند شهرداری ها؟ او گفت: «این یک معامله بزرگ است. دیروز در خدمت وزیر نیرو بودیم و توافقات خوبی برای استفاده از شبکه توزیع برق در سراسر کشور انجام شد تا این پروژه با سرعت بیشتری پیش برود. همچنین سازمان های حمایتی شهرداری در سراسر کشور ایجاد شود.

وی یادآور شد: زمانی که نشت گاز در کشور رخ داد همه همکاری کردند، باید چنین حرکتی صورت گیرد که عزم و اراده را در دولت سیزدهم ببینم. در دهه فجر شاهد برنامه و زمانبندی کلان خواهیم بود و تعداد زیادی پورت آماده تحویل داریم.

زارع پور همچنین درباره سرعت پایین اینترنت در تهران و قطعی تلفن های همراه و دلایل آن گفت: یکی از کارهای اصلی و اساسی که باید انجام شود توسعه ارتباطات ثابت است. ما باید نیازهای افراد بیشتری را روی ارتباطات ثابت و اینترنت خانگی و شبکه در محل کار متمرکز کنیم. این بدان معنا نیست که شما در خانه هستید، از تلفن همراه خود برای برقراری ارتباط استفاده کنید.

  جزئیات بازپرداخت وام بدون ضامن بانکی - اندیشه معاصر

وی با بیان اینکه ارتباطات سیار محدود است، گفت: ارتباطات سیار به عنوان یک راه حل بلندمدت محدود است، اما در کوتاه مدت شروع کردیم و امسال نزدیک به نیم میلیون پورت نوری را راه اندازی خواهیم کرد.

اولویت با روستایی است که ربطی به آن ندارد

زارع پور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روستاها گلایه دارند که از لیست خارج شده اند و می گویند شما اولویت دوم هستید، چه خبر است؟ وی گفت: در ابتدای دولت سیزدهم 4000 روستا داشتیم که دیتا نداشتند و 3500 روستا ارتباط ناپایدار داشتند که البته اولویت ما با روستای غیر وصل است. مشکلات سایر روستاها اما این یک کار دشوار

وی ادامه داد: برخی از روستاها راه ندارند و باید برق و زیرساخت های اولیه فراهم شود. اکثر روستاهای دیگر روستاهایی هستند که بسیار پراکنده یا صعب العبور هستند. با این حال، آنها به کار خاصی نیاز دارند. قبلا هر سایتی که راه اندازی می کردیم 2 تا 3 روستا را پوشش می داد اما الان به یک و نیم روستا کاهش یافته است. همچنین به دلیل محدودیت منابع باید اولویت بندی کنیم اما آنچه مسلم است اگر نمایندگانی با بودجه 1401 همراهی کنند، آمادگی داریم تا پایان سال 1401 با کار جهادی همه روستاهای بالای 20 خانوار را به ارتباطات پرسرعت متصل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید