ایران از بازگشت ۷ میلیارد دلار دارایی افغانستان حمایت می کند

981581 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «حسن کاظمی کومی» نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان در صفحه توئیتر خود گزارشی از نشست بین المللی «افغانستان: امنیت و توسعه اقتصادی» منتشر کرد.

وی نوشت: کنفرانس بین المللی افغانستان با حضور تعداد زیادی از نمایندگان کشورها و سازمان های بین المللی در تاشکند برگزار شد و تاکید شد که راه های برون رفت از بحران تنها از افغانستان آغاز می شود.

کاظمی کومی افزود: این آمادگی در مجامع جهانی و همسایگان وجود دارد که برای برون رفت از بحران تعامل فعالی را با مسئولان و مردم این کشور آغاز کنند.

نشست تاشکند روز سه شنبه 13 مردادماه با حضور مقامات مختلف در پایتخت ازبکستان برگزار شد.

دبیرکل اکو در این نشست گفت: اکو آماده همکاری همه جانبه هم در منطقه و هم در افغانستان است.

وی گفت: اکو برقراری صلح، ثبات و امنیت در افغانستان را مهم ترین عامل برای حمایت از روند بازسازی، توسعه و رشد اقتصادی اجتماعی در آن کشور می داند. این عوامل همچنین با حمایت از سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری در منطقه و مرزهای آن، نقش اساسی در مسائل یکپارچگی منطقه ای ایفا می کنند.

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان نیز طی سخنانی در این نشست گفت: روسیه از تقاضای طالبان برای بازگرداندن دارایی هایی که عملاً از آمریکا به سرقت رفته به افغانستان حمایت می کند.

وی گفت: از خواسته امیرخان متقی، وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان که خواستار بازگرداندن بی قید و شرط هفت میلیارد دالر منجمد شده متعلق به افغانستان است اما در واقع از ایالات متحده آمریکا دزدیده شده است، از صمیم قلب حمایت می کنم.

  محکومیت شدید رهبر اخوان المسلمین شارژ: ارتباط با سپاه - اندیشه معاصر

همزمان امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان نیز در نشست تاشکند خواستار آزادسازی منابع ارزی افغانستان از آمریکا شد.

این مقام ارشد طالبان درباره تحریم های آمریکا نیز گفت: آمریکا جلوی فعالیت هایی را گرفته است که فقط به مردم عادی آسیب می زند.

وی گفت: با توجه به محدودیت ها و فرصت ها توانسته ایم در زمینه های آموزشی، تجاری و بهداشتی به مردم خدمات ارائه دهیم و در حال حاضر دانشگاه ها و هزاران مدرسه باز است و 10 میلیون دانش آموز در افغانستان مشغول به تحصیل هستند.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید